Нідерландська прокуратура попросила суд у справі про збиття літака рейсу MH17 у липні 2014 року над Донбасом призначити довічне ув’язнення для чотирьох обвинувачених. Про це повідомила журналістка De Telegraaf Саскія Беллеман у Twitter.
Громадянин Росії Ігарь Гіркін "Стрєлков" у момент катастрофи командував бойовиками "ДНР". А громадяни Росії Сєргєй Дубінскій, Алєг Пулатов і громадянин України Леонід Харченко були його підлеглими. Нікого з них у суді немає, їх судять заочно. Під час засідання прокуратура також попросила суд видати ордер на арешт обвинувачених.
За словами прокурора Манон Ріддербекс, катастрофа MH17 є одним із найтяжчих злочинів, який став результатом операції за їхньої участі.
"Факти настільки серйозні, а наслідки настільки великі, що з погляду відплати доречне лише максимальне покарання", – наголосила вона маючи на увазі довічне ув'язнення для всіх чотирьох обвинувачених.
Ріддербекс додала, що Росія навряд чи видасть своїх громадян, а місцезнаходження українця Леоніда Харченка залишається невідомим.
Читайте також: MH17: Досить потурати безкарності Кремля
"Але будь-кого, хто сьогодні здається невловимим, завтра можуть заарештувати", – вважає обвинувачення.
Прокуратура також вимагає, щоб суд ухвалив рішення про негайне ув'язнення. Сторона обвинувачення вважає доведеною їхню участь у знищенні літака, що призвело до загибелі 298 людей. Чергові слухання у справі тривали три дні з 20 по 22 грудня. Наступний етап відбудеться у березні 2022-го.
Докази проти обвинувачених
21 грудня в суді прокуратура надала докази проти обвинувачених. Згідно даних слідства, літак був збитий у розпал боїв на Донбасі між українськими військами та бойовиками з установки "Бук", яку привезли з Росії. Установка розміщувалася на території поблизу селища Первомайське, яке контролювали бойовики.
За версією обвинувачення, російські гібридні сили, зазнавши втрат від ударів української авіації, запросили у Москви засоби протиповітряної оборони і до Донецької області з російської військової частини в Курську було направлено установку "Бук".
Обвинувачення відтворило маршрут "Бука" від російського кордону до ймовірного місця запуску ракети та навело докази безпосередньої участі обвинувачених у його постачанні та перевезенні. При цьому особи тих, хто безпосередньо супроводжував установку із Росії, поки що не встановлено.
Окрім того, обвинувачення навело дані свідків, один із яких був очевидцем пуску ракети. 12 свідків бачили димний слід, 11 чули вибух, багато хто говорив, що бачили "Бук" у районі імовірного місця пуску. Експертиза показала, що літак рейсу MH17 був уражений ракетою "Бук" і не міг бути збитий жодною іншою зброєю.
Обвинувачення залучило записи в соціальних мережах, які були зроблені невдовзі після катастрофи, в яких бойовики висловлювали радість від того, що збили, як вони писали, український військовий літак. Частину цих записів потім було видалено.
Прокурори також навели дані аудіозаписів телефонних переговорів обвинувачених, на яких вони обговорюють те, що сталося, стверджуючи при цьому, що був збитий військовий літак. В розмові згадується "Бук". Потім, коли стало відомо, що збитий пасажирський лайнер, обвинувачені в розмовах між собою стверджували, що його збив український літак, а з "Бука" був збитий уже літак ВПС України. Гіркін спочатку поставився до цієї версії скептично. Згодом бойовики обговорювали вивезення "Бука" назад до РФ, куди його і відправили.
Сторона обвинувачення заявила, що обвинувачені, очевидно, мали намір збити український військовий літак, а не пасажирський "Боїнг", але це не змінює суті обвинувачень, зокрема в умисному вбивстві 298 людей, які були на борту "Боїнгу".
Прокуратура вважає доведеним, що обвинувачені контролювали доставку "Бука" та його розміщення і, хоча, очевидно, не віддавали безпосереднього наказу стріляти по літаку, винні в активній співучасті у загибелі літака та вбивстві пасажирів.
Обвинувачені свою провину заперечують. Особи тих, хто наказав стріляти і безпосередньо здійснював цей наказ, наразі не встановлено. Те, що це могли бути російські військові, слідство офіційно не підтверджує та не виключає. Розслідування щодо цього питання триває.
Позиція Росії
У свою чергу, Росія категорично заперечує причетність до цієї катастрофи.
Окрім того, Москва звинувачує суд в упередженості. При цьому своєї однозначної версії того, хто збив "Боїнг", російська влада не має – з боку Москви висловлювалися кілька версій, які були відкинуті слідством. Обвинувачені у справі також заявляють про свою невинуватість. Гіркін на питання про "Боїнг" відповідає, що підпорядковане йому так зване "ополчення" літак не збивало, не підтверджуючи і не заперечуючи, що його могли збити російські військові.
Довідка:
Boeing 777 компанії Malaysia Airlines, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур, був збитий бойовиками на сході України 17 липня 2014 року. На борту перебувало 298 осіб, з них 196 – громадяни Нідерландів. В авіакатастрофі не вижив ніхто. Слідство встановило, що літак був збитий ракетою зенітно-ракетного комплексу "Бук", який виробляли в СРСР, а нині виробляють у Росії.
28 вересня 2016 року в Нідерландах Спільна слідча група, в яку входить Австралія, Бельгія, Малайзія, Нідерланди і Україна, оголосила, що літак Малайзійських авіаліній рейсу MH17 було збито 17 липня 2014 із ЗРК "Бук", який був привезений з території Росії. Розслідування також встановило, що літак було збито саме ракетою типу 9М38, яка є на озброєнні модифікації російського ЗРК "Бук". Міжнародне слідство також зазначило, що пуск ракети було здійснено з території, яку не контролювали Збройні сили України.