Ердоган запропонував Туреччину як майданчик для обговорення “напруженості у відносинах” між Росією та Україною

Політика
29 Листопада 2021, 20:33

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив у поїздці на саміт Організації економічного співробітництва в Ашгабаді, що Туреччина готова стати посередником при врегулюванні “напруженості у відносинах” між Україною та Росією. Про це повідомляє турецьке інформаційне агентство Anadolu Agency:

“Ми неодноразово обговорювали це питання із дружньою Росією. Контакти продовжуються. Сподіваємося, що регіон не перетвориться на зону бойових дій і запанує світ. Анкара виступає за позитивний розвиток процесів. Туреччина готова до посередництва. Готова обговорювати це питання зі сторонами”, – заявив Ердоган.

У коментарі Тижню директорка Програми безпекових студій Ради зовнішньої політики "Українська призма" Ганна Шелест пояснила, що це вже не перша така пропозиція і вона цілком може спрацювати. 

“Кілька років тому такий варіант вже обговорювався, коли почалися розмови про те, що треба змінювати майданчик переговорів з Мінська. Лунав ще ряд ініціатив, але жодна з них не обговорювалась на серйозному рівні, причому всіма учасниками – тобто неможливо сказати, що цього менше хотіла Україна чи Росія. Починати новий формат завжди складніше, ніж працювати в усталеному, але неефективному”, – каже Ганна Шелест.

Такий формат ймовірний, зважаючи на високий рівень довіри президента України до президента Туреччини. Так само й з боку РФ, адже в Ердогана з Владіміром Путіним хороші міжособистісні стосунки. Тому можна казати про те, що такий посередник влаштує обидві сторони. Натомість в Туреччини є певні проблеми – за словами Ганни Шелест, можна виокремити такий собі чек-лист, яким критеріям повинен відповідати посередник, і Стамбулу не вистачає вагомих аргументів на свою користь. Зокрема, це не дуже стабільна позиція президента Туреччини. Йдеться про намагання країни балансувати між Росією та Україною. 

Читайте також: Путін і Ердоган. Гра в дружбу

“В певний момент обидві країни можуть почати звинувачувати Ердогана в тому, що він підіграє більше тій чи іншій стороні. Тому тут є ризики й для України, зокрема, що наші партнери у Франції та Німеччині зараз зайняті своїм внутрішньополітичним життям. Побачивши новий формат вони скажуть “нехай цим займається Ердоган, щоб це більше не було нашою відповідальністю”, – каже Ганна Шелест та додає, що у цьому випадку є більше ризиків, ніж позитиву.

Щодо тональності, в якій зроблена заява, спеціалістка пояснює, що Ердоган ніколи не висловлював негатив щодо Путіна та РФ та завжди намагався балансувати. Єдине, в чому Туреччина завжди мала чітку позицію – територіальна цілісність України та захист прав кримських татар. Загалом негативу, окрім 2015 року (збиття  росі́йського Су-24 турецьким винищувачем у листопаді 2015, – Ред.), коли збили літак і прозвучало кілька критичних заяв, з боку Стамбулу за час війни в Україні не було і “сюрпризів для тих, хто відстежує ситуацію в Туреччині немає”, пояснює Ганна Шелест.

Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що президент “вітає всі зусилля, спрямовані на пошук оптимального рішення для повернення миру в Україну” та закликав, щоб російська сторона не відкидала посередницькі зусилля Ердогана.