Нещодавно Іран завербував тисячі афганців у свій Liwa Fatemiyoun ( шиїтське ополчення, створене в 2014 році – ред.), який він використовував як "гарматне м’ясо" у війні в Сирії. Однак вербування біженців до воєнізованих формувань не є новим явищем. І це свідчить, що уряди інших країн все ще використовують біженців на свою користь. Про це йдеться у звіті RAND.
Оскільки після перемоги Талібану сотні тисяч афганців залишають свою батьківщину, США та міжнародне співтовариство стурбовані, що серед них можуть бути завербовані до державних воєнізованих формувань. Західні політики не знайшли єдиного рішення, як поводитись з афганськими евакуйованими та як запобігти тому, щоб супротивники, такі як Іран, вербували афганських біженців для небезпечних та дестабілізуючих операцій.
Під час "холодної війни" Сполучені Штати вербували кубинських біженців для операції і Затоці свиней, а британці набирали людей із вигнанців під час Другої світової війни. Дослідження показують, що держави схильні вербувати осіб іноземного походження до своїх військових сил, коли вони стикаються з нестачею "кадрів" та зовнішніми загрозами. Збільшення кількості біженців робить вербування більш привабливим, якщо у потенційних "рекрутерів" мало інших варіантів.
За оцінками Організації Об’єднаних Націй, до півмільйона афганців можуть втекти до сусідніх країн та приєднатися до більш ніж 2,6 мільйонів існуючих афганських біженців.
Читайте також: Що змінилось за місяць панування "Талібану"
Вербування у воєнізовані формування несе додаткові переваги та ризики для держав. Воєнізовані формування не будуть стикатися з такою ж потребою в підзвітності, як регулярні частини, і, ймовірно, їм не будуть надаватися такі ж довгострокові пільги, які надаються регулярним військовим ветеранам. Наявність воєнізованих угруповань, укомплектованих біженцями привабливі ще й тим, що громадяни спонсоруючої держави не несуть витрат на операцію. Однак біженці можуть бути легшою мішенню.
Британська армія може розглянути вербування афганських спецназівців у якості гуркхів (війська Великої Британії та Індії, які набиралися з непальських добровольців) і це було б прикладом позитивного підходу.
У свою чергу США евакуювали партнерів, які були пов’язані з колишнім режимом, і вони теж можуть бути завербовані американськими військовими. Добре підготовлені, досвідчені афганські військові, які тривалий час співпрацюють з коаліційними збройними силами, можуть бути корисними за умови, що вони належним чином пройшли перевірку та отримають необхідні пільги і реальний вибір щодо варіантів найму.
Однак вербувати афганців можуть не тільки країни Заходу. Туреччина могла б залучити прибулих з Афганістану ( як раніше було з переміщеними сирійцями) у сили, які були розгорнуті для боротьби в Сирії, громадянській війні в Лівії та війні в Нагірному Карабаху 2020 року.
Можна також уявити майбутню гіпотетичну місію, що віддзеркалює підхід до операції в Затоці Свиней, під час якого афганських евакуйованих вербують для повернення в Афганістан. Така місія могла б залучати колишніх членів спеціальних підрозділів за межами основних афганських сил. Наприклад, New York Times повідомляє, що в аеропорту Кабула перебував підрозділ Служби національної оборони Афганістану і був евакуйований. Повернення таких сил в Афганістан може здатися простим варіантом у майбутньому, однак може створити непередбачувані ризики як для сил, які повертаються, так і для стабільності в регіоні.
Читайте також: Західні політики очікують, що "Талібан" поважатиме права жінок та не стане прихистком для терористів
Безсумнівно, найбільшою загрозою національній безпеці є вербування афганців Іраном. Принаймні з 2012 року Іран вербував дорослих і дітей Афганістану в Ліва Фатеміюн, яка підтримує сили Башара Асада у громадянській війні в Сирії. З приблизно 50 000 афганських бійців приблизно 5 000 загинули і ще 4 000 отримали поранення під час війни. У 2017 році Іран оголосив про перемогу над "Ісламською державою" і припинив вербування Ліва Фатеміюн, однак він може змінити курс і розширити операції в Сирії або за її межами.
До падіння Кабула під керівництвом Талібану іранські чиновники вказували, що це угруповання може бути використане в Афганістані, особливо в контексті боротьби з Ісламською державою Хорасан. Якщо відносини між Іраном і Талібаном погіршаться, Тегеран може спробувати використовувати Liwa Fatemiyoun як силу всередині Афганістану. Однією з можливих причин цієї дії може стати насильство проти шиїтської меншини – хазарейського населення Афганістану. Нещодавно Іран скористався перевагами вразливих афганців, запропонувавши їм шлях до постійного проживання.
Подальше вивчення питання є важливим, оскільки незрозуміло, які інструменти можна використати, щоб зупинити спонсорований державою вербування біженців. Додаткові санкції навряд чи переконають зацікавлені сторони Ірану — Вашингтон уже ввів широкі санкції проти Тегерана та визнав "Корпус вартових Ірану" іноземною терористичною організацією. Покращена гуманітарна реакція всередині та за межами Афганістану могла б зробити вербування менш привабливими варінтом для афганців. Також можуть бути проведені інформаційні кампанії для попередження біженців про ризики вербування.
Хоча вербування біженців може здатися менш актуальною проблемою, ніж інші гуманітарні проблеми, це може бути важливим і недооціненим компонентом загроз для переміщених людей. Імовірність того, що біженці, які тікають від конфліктів у своїх рідних країнах, будуть завербовані іншою державрю для участі в іншій війні, може бути контрпродуктивною. Однак треба враховувати усі ризики, так як потоки біженців з Афганістану продовжуються.