“Ризики повномасштабного нападу”. Як розвивається сюжет про стягування російських військ до кордонів України

Політика
25 Листопада 2021, 12:46

Зараз біля кордонів та на тимчасово окупованих Росією територіях перебуває понад 90 тисяч російських військових. Кількість техніки та масштаби нарощування "насторожують", адже ситуацію можна "лише з натяжкою" пояснити переозброєнням частин. Про це повідомляє міжнародна група журналістів Conflict Intelligence Team, яка провела відповідне дослідження на основі оублікованих фото- та відеоматеріалів. 

Тиждень зібрав усю інформацію про накопичення Росією військових сил і засобів на кордоні з Україною.

Журналісти порівняли кількість військ, які зараз стягує РФ, та кількість, яка була на кордоні до цього. Виявилося, що нині мова йде про масштаби накопичення, які були весною цьогоріч – у час попереднього серйозного загострення. 

"Варто відзначити, що перекидання військ, наскільки ми можемо судити за частотою публікації відео та супутниковими знімками, відбувається порівняно повільніше, ніж під час попередньої кризи. Однак якщо воно відбуватиметься такими ж темпами до січня, а також якщо особовий склад 41-ї армії буде перекинутий до Єльні, де розташована її техніка (наприклад, повітряним транспортом), то загальна чисельність угруповання військ біля кордону та Криму значно перевищить квітневі показники" – зазначили аналітики.

Росія матиме готовність до можливого наступу на початку наступного року. Проте журналісти вважають, що Кремль не готується до окупації нових територій України. Росія може готуватися до навчань "БАРС" ("Боевой армейский резерв страны"), які вже пройшли у Південному військовому окрузі, а 22 листопада вони почалися у Західному окрузі.

Читайте також: Тактика Китаю спрямована на підкорення Тайваню шляхом виснаження – звіт

"Фактично "БАРС" (також використовується термін "мобілізаційний людський резерв") є не посиленням чинних частин, як це відбувається під час мобілізації, а створенням в цей час на контрактній основі структури територіальної оборони. Всупереч оцінкам американської розвідки, логічніше було б припустити, що у якості окупаційної сили могли б бути використані військова поліція і Війська національної гвардії, проте ознак перекидання цих частин ми поки що не помічали", – додала міжнародна група журналістів.

"Росія розвивається своїм власним шляхом, ми займаємося своїми власними справами, і в разі потреби ми вживаємо заходів щодо забезпечення своєї безпеки, якщо поблизу наших кордонів якісь зухвалі дії наших опонентів відбуваються. Говорячи про опонентів, я передусім маю на увазі НАТО і сили НАТО, які вельми активно і наполегливо діють у безпосередній близькості наших кордонів", – заявляє речник російського президента Дмітрій Пєсков.

Хоч напруга на українсько-російському кордоні зростає, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на своїй сторінці у Твіттері заявив, що Україна не готує наступальну операцію на окупованих територіях Донбасу, а навпаки працює над оживленням Нормандського формату задля мирного врегулювання наростаючого конфлікту з Росією.

Як розгортаються події

Ще на початку листопада в західних ЗМІ почала з'являтися інформація з посиланням на дані супутникових знімків про активне переміщення російських військових до кордону з Україною. При цьому, в Міноборони України дану інформацію спочатку заперечували.

Це вже друга хвиля загострення на російсько-українському кордоні з березня 2021 року. Однак, як пише Bloomberg, поки концентрація військ РФ відбувається переважно вночі, тоді як навесні в Кремлі відкрито погрожували наступом, чинячи політичний тиск на Україну, ЄС і США.

31 жовтня в американському виданні  The Washington Post було опубліковано новину щодо накопичення Росією військових сил і засобів на кордоні з Україною. За здогадками директора програми досліджень Росії у некомерційній аналітичній групі CNA Майкла Кофмана, незвичайні переміщення техніки в західному регіоні РФ не були схожими на тренування, що викликало занепокоєння серед американських посадовців.

1 листопада в американському виданні Politico було опубліковав нові комерційні супутникові фото, які засвідчили накопичення Росією військової техніки на кордоні з Україною. Аналіз знімків, проведений компанією Jane's, свідчить про те, що техніка 4-ї танкової дивізії Росії була переміщена в райони Брянська та Курська поблизу північного кордону України. Армія "сконструйована для проведення операцій на всіх рівнях бою, від боротьби з повстанцями до механізованої війни", – йдеться в аналізі видання Jane.

Читайте також: У західній пресі пишуть про стягування військ РФ до кордонів України. Однак це схоже на російський блеф

11 листопада Bloomberg опублікувало статтю, в якій говорилося про ризики повномасштабного нападу Росії на Україну. В агентстві зазначили, що в колах американських і європейських дипломатів серйозно схвильовані нинішнім переміщенням російських військ у бік кордону України. У свою чергу в РФ Кремлі це заперечують, називаючи осінню передислокацію військ "демонстрацією сили".

У зв’язку з переміщенням військових сил і техніки вздовж українського кордону міністр оборони України Олексій Резніков 18 листопада під час візиту до Вашингтону заявив, що президент Росії Владімір Путін "грає в шахи" з Заходом і закликав США та європейські країни притягнути Кремль до відповідальності за будь-які спроби відновити агресію. Візит до Сполучених Штатів відбувався в рамках переговорів Резнікова з міністром оборони США Ллойдом Остіном щодо надання Україні додаткової військової допомоги. Міністр оборони України наголосив, що він і його американський колега однаково бачать ризики в діях Росії, однак по-різному оцінюють рівень цих ризиків.

Ллойд Остін ще напередодні зустрічі з Резніковим заявив, що американські військові продовжують стежити за ситуацією на кордоні між Росією та Україною.

"Ми не впевнені, що саме планує Путін, але ці рухи, безумовно, привертають нашу увагу" – сказав Остін, закликаючи Росію бути прозорою щодо своєї військової діяльності біля кордону.

Минулого тижня майже водночас із перемовинами у Вашингтоні міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес підписав угоду з Україною щодо постачання військових кораблів і ракет через створення Росією загрози на кордоні держави. Згідно з угодою уряд України може отримати доступ до фінансування для укладання контрактів з постачальниками Великобританії задля зміцнення військово-морського потенціалу через зростання напруженості з Росією. У відповідь Москва поскаржилася, що угода посилить український флот, що, за її словами, свідчить про розширення британської військової діяльності поблизу кордонів.

Як зазначив глава оборонної розвідки України Кирило Буданов в інтерв’ю виданню Military Times, Росія поки нарощує потенціал для атаки, збільшуючи кількість військ. На думку Буданова, Росія останнім часом використовує тривалі протести проти вакцинації, зворушення, пов’язані з економікою та постачанням енергоносіїв, антиурядові настрої щодо справи "вагнерівців" як психологічну операцію для дестабілізації України та підриву її здатності до боротьби.

Окрім того, Посольство США в Україні в рекомендаціях щодо подорожей попередило громадян США про незвичайну військову активність Росії поблизу кордонів України і в окупованому Криму.

"Громадянам США повідомляють, що є свідчення про незвичайну військову активність Росії біля кордонів України і в окупованому Криму, що викликає занепокоєння. Рекомендації з подорожей в Україну залишаються на рівні 4 – не подорожувати до Криму через зловживання з боку російської окупаційної влади, у східні частини Донецької та Луганської областей через збройний конфлікт і загалом в Україну через COVID-19", – ідеться в повідомленні, оприлюдненому 24 листопада на сайті посольства США в Україні.