У п'ятницю, 11 листопада, стало відомо, що поновили на посадах директора департаменту банківської безпеки "Укрексімбанку" Ігоря Тельбізова та начальника управління внутрішньої безпеки банку Олега Осіпова. Обидва є обвинуваченими у кримінальному провадженні щодо застосування сили проти журналістів програми "Схеми". Це сталося у жовтні під час запису інтерв'ю з головою фінустанови Євгенієм Мецгером.
В "Укрексімбанку" заявили, що законних підстав для подальшого відсторонення Тельбізова та Осіпова немає. Їх поновили на посадах після закінчення внутрішнього розслідування. Пресслужба банку послалася на "незгасаючий резонанс щодо інциденту пов’язаного з перешкоджанням професійній діяльності журналістів з боку працівників Укрексімбанку", у зв’язку з чим повідомила, що на час розслідування Тельбізова та Осіпова відсторонили без збереження оплати праці на максимально дозволений законодавством строк. Водночас, за роз’ясненням установи, статус обвинувачених у кримінальному провадженні не може бути причиною для подальшого відсторонення.
"Кримінальне провадження за ознаками кримінальної караності діянь, в якому Олег Осіпов та Ігор Тельбізов мають статус обвинувачуваних, розглядає Голосіївський районний суд міста Києва. Згідно з чинним кримінально-процесуальним законодавством роботодавець не має законних підстав відсторонювати від роботи працівника через його або її статус обвинуваченого у кримінальному провадженні", – йдеться у повідомленні.
Наразі банк не оприлюднив результатів внутрішнього розслідування. Наказ про поновлення Тельбізова датовано 9 листопада. При цьому у соцмережах опублікували відео повернення Тельбізова до банку під оплески працівників. Тельбізов заявив, що "кращого краш-теста не можна було пройти в жодній організації". Це спричинило обурення частини громадськості.
Тиждень зібрав усю інформацію про наслідки нападу працівників "Укрексімбанку" на журналістів "Схем".
Що передувало?
4 жовтня на журналістів "Схем" скоїли напад у державному банку "Укрексімбанк" під час запису інтерв’ю із головою правління цієї фінустанови Євгеном Мецгером, Напад відбувся прямо у його кабінеті.
Мецгеру не сподобалось одне із питань журналіста Кирила Овсяного, після чого він наказав охороні "забрати камери" та "дістати із них касети". Співробітники банку застосували силу до оператора, відібрали дві камери, картки з записом. У відповідь на супротив журналістів, співробітники банку забороняли знімати це на телефон, а також не дозволяли їм покинути приміщення банку. Через годину знімальній групі повернули техніку, але відео усього інтерв’ю та самого нападу було видалене.
Не зважаючи на усі обставини, журналісту вдалося записати те, що відбувалось, на диктофон, а представники редакції, які прибули на місце події, викликали поліцію та написали заяву про перешкоджання журналістській діяльності.
А вже наступного дня, 5 жовтня, "Схеми" оприлюднили відновлене відео інциденту, на якому видно деталі нападу.
Реакція "Укрексімбанку"
Після резонансу, який викликав напад на журналістів, банк на своїй Facebook-сторінці назвав винуватцем конфлікту журналіста Овсяного, оскільки той під час інтерв'ю з Мецгером нібито відійшов від погодженого переліку питань і почав випитувати інформацію, що містить банківську таємницю.
У банку додали, що подальша розмова відбувалася у форматі офрекордс-зустрічі. Йому нібито запропонували підготувати перелік питань, інформація щодо яких може бути надана банком з дотриманням вимог чинного законодавства України.
В "Укрексімбанку" також виступили зі звинуваченнями на адресу журналіста, що у діях журналіста Кирила Овсяного містилися ознаки як протиправного заволодіння інформацією з обмеженим доступом (банківською таємницею), так і порушення Кодексу етики українського журналіста у частині використання незаконних методів отримання інформації. У зв'язку з цим банк заявив, що розглядає можливість звернення до правоохоронних структур та органів, що регулюють діяльність у сфері телебачення і радіомовлення, щоб вони проаналізували дії журналіста на відповідність вимогам чинного законодавства України і Кодексу етики українського журналіста.
Однак натомість поліція Києва відкрила кримінальну справу за ч. 1 ст. 171 Кримінального кодексу України – перешкоджання законній професійній діяльності журналістів. Згодом поліція перекваліфікувала статтю кримінальної справи, відкритої за фактом нападу на журналістів проекту "Схеми" у приміщенні "Укрексімбанку", на п. 3 ст. 171 ККУ.
6 жовтня Офіс президента виступив за усунення голови банку Євгена Мецгера і наглядова рада "Укрексімбанку" його звільнила.
Пізніше Директор департаменту інформаційної політики банку Володимир Пікалов сам написав заяву про звільнення, яку задовольнили.
Кримінальні провадження
У кінці жовтня прокуратура Києва повідомили про підозру чотирьом фігурантам справи про напад на журналістів Схем в "Укрексімбанку": уже ексголові банку Євгену Мецгеру, директору департаменту інформаційної політики банку Володимиру Пікалову, керівнику служби безпеки Ігорю Тельбізову та начальнику управління внутрішньої безпеки цивільного захисту та охорони Укрексімбанку Олегу Осіпову.
Стосовно перших було двох обрано запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту, а Тельбізова та Осіпова відпустили під особисте зобов’язання.
Дії колишнього голови правління Євгена Мецгера та його прессекретаря були кваліфіковані прокуратуро за ч. ч. 1, 3 ст. 171 КК України – незаконне вилучення зібраних журналістом матеріалів та технічних засобів, якими він користується у зв'язку зі своєю професійною діяльністю, вплив у будь-якій формі на журналіста з метою запобігання виконанню ним професійних обов'язків, вчиненого посадовою особою з використанням свого службового положення.
Обвинувачення без ключових доказів
За словами адвоката журналістів Анатолія Попова, прокуратура передала матеріали до суду, не долучивши до них ключові докази проти обвинувачених – оригінали аудіозапису події та відновленого журналістами відео нападу.
Речниця прокуратури Києва Надія Максимець також прокоментувала відсутність в обвинувальному акті статті 146 КК України про незаконне утримання:
"Слідство об’єктивно, повно та всебічно перевірило факти можливого незаконного позбавлення волі потерпілих у цьому кримінальному провадженні. В межах розслідування були допитані потерпілі та підозрювані, проведено слідчі експерименти за участі вказаних осіб, а також їх одночасні допити. Слідчі дії в своїй сукупності підтверджують незаконне вилучення зібраних журналістами матеріалів та технічних засобів з метою перешкоджання виконанню ними своєї професійної діяльності. Проте отримані докази не є достатніми для доведення в суді винуватості осіб у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статті 146 КК України".