«Гарячою» темою в ОРДіЛО залишається скандал з захмарною ціною на картоплю, яку на окуповані території завозять з Росії. При тому, що там на «державному» рівні почали активно говорити не тільки про «картопляну кризу», а й про можливий дефіцит та суттєве здорожчання яєць, курятини та інших продуктів сільгоспвиробництва. Тепер ціни на курятину, яка вважається стратегічним харчовим продуктом в «республіці», обіцяють штучно стримувати, а виробникам – допомагати з бюджету.
Читайте також: Ціна експортних рекордів. Як зростання цін на світових ринках для експортерів агросировини вбиває українське тваринництво
Але на минулому тижні увага суспільства була спрямована вже на інше — подією «республіканського» масштабу стало затримання 13 жовтня українськими військовими поблизу дільниці розведення військ у Золотому бойовика НЗФ Андрія Косяка. Попри пов’язку «СЦКК», яка була на чоловіку, українські правоохоронці не розглядають його як члена спільного центру координації та контролю. Бо Косяк при собі мав зброю, в телефоні було відео з його участю в обстрілі українських військових під Попасною та Золотим, а під час затримання він займався розвідкою позицій, які в рамках домовленостей залишила українська армія.
Як вдалося встановити співробітникам СБУ, Косяк є членом одного з підрозділів «6-го отдельного мотострелкового козачьего полка имени атамана Матвея Платова народной милиции ЛНР», а в Україні він підозрюється в скоєнні умисного вбивства у 2010 році. Слідчі Служби безпеки повідомили Косяку про підозру у вчиненні злочину за ч. 2 ст. 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань) Кримінального кодексу України, а суд відправив бойовика під арешт. Виходець з Алчевська при цьому мав російський паспорт, що дало можливість Україні ще раз продемонструвати приклад прямої участі громадян Росії у війні на сході України, а Москві – назвати затримання бойовика провокацією та вимагати допуску до нього працівників російського консульства. Що, до речі, їм вже пообіцяв глава українського МЗС Дмитро Кулеба. Він підкреслив, що заява російського МЗС щодо затриманого бойовика є черговим доказом того, що РФ є єдиною стороною конфлікту.
Читайте також: В очікуванні на смаженого півня
Одразу після затримання Косяка окупанти пішли на ескалацію – розгорнули цілий протестний рух. І хоча затриманий був представником так званої ЛНР, організували блокування місць дислокації представників місії ОБСЄ у Горлівці та Донецьку. Там були поставлені намети, чергували так звані «активісти», які весь тиждень транслювали для представників ОБСЄ «патріотичну» музику та тематичні фільми. Місія, яку бойовики звинуватили у лобіюванні інтересів України, тимчасово призупинила свою роботу на окупованій території, офіційно повідомивши про перешкоджання діяльності у своїх звітах. Згодом готель у Горлівці розблокували, а частина працівників ОБСЄ у Донецьку змогла виїхати за межі блокади, хоча в цілому обмеження для них там продовжуються. Українська делегація в ТКГ завила, що утримання представників ОБСЄ вважає «захопленням заручників» і відмовилася брати участь у засіданні, що з цього приводу ініціювали представники бойовиків, які не є стороною переговорів.
Не менш актуальною для мешканців окупованих територій є тема стрімкого росту захворюваності на COVID-19. Попри доволі стриману інформацію, яку подають «офіційні джерела влади» окупантів, уявлення про катастрофічну ситуацію можна скласти по відгуках, які залишають у соціальних мережах анонімні блогери. Бо за розповсюдження такої інформації окупаційна влада запровадила не тільки штрафи, а й обмеження волі.
Користувачів соцмереж вразили світлини однієї з центральних лікарень Донецька, на яких можна побачити тіла в поліетиленових мішках, які вивантажують просто на вулиці біля будівлі моргу. Раніше для цього використовували армійський намет, який поставили біля лікарні, але згодом навіть там вже не залишилося місць, тому тіла померлих від коронавірусної хвороби почали виносити прямо до смітника.
Читайте також: Ковтунюк: Нову хвилю COVID-19 можна зупинити лише карантинними обмеженнями для невакцинованих громадян
Як у Донецьку, та й у Луганську відчувається істотний дефіцит тестів, ліків, ліжок з кисневим забезпеченням та лікарів. Але на відміну від вільної території Донеччини та Луганщини, мешканці окупації не можуть убезпечити себе за допомогою вакцинації. Так званий Мінздрав ДНР інформує, що за 2021 рік було щеплено 200 тис. осіб російською вакциною «Спутник Лайт». Але в цей список не входять звичайні мешканці окупованих міст — власні джерела Тижня повідомляють, що їхні спроби щепитися з серпня цього року в Донецьку виявилися марними. Всі наявні дози вакцини використовувалися для медичного персоналу та заохочення чоловіків до служби, бо щеплення входили у «соціальний пакет», а для людей літнього віку взагалі не рекомендовані. Наразі, чиновники з окупованої Донеччини інформують, що з листопада очікується постачання вакцини «Гам-КОВИД-ВАК» та однокомпонентної «Спутник Лайт», але в якій кількості і для яких категорій — не повідомляється.
Читайте також: Провідні світові медіа пишуть про Україну. Приводів для гордості немає: згадують фейкові сертифікати вакцинації
Водночас через посилення карантинних умов заблоковано КПВВ «Станиця Луганська»: окупанти не пропускають навіть людей, які мали б щепитися вже другою дозою вакцини, запропонованою українською владою. На цьому тижні активісти з ГО «Українська народна рада Донеччини та Луганщини» звернулися до представників української влади з вимогою активувати позицію «в захисті права на життя та здоров’я, невідкладної медичної допомоги для мешканців окупованих територій, які стали заручниками Російської Федерації та окупаційних адміністрацій». Зокрема вони пропонують вимагати введення нових санкцій проти Росії. А також приготуватися до гуманітарної місії з військового розблокування КПВВ силами ЗСУ для порятунку громадян на окупованій території.
Читайте також: Підрозділ ССО України пройшов процедуру оцінювання НАТО і тепер може долучитися до Сил швидкого реагування Альянсу
Між тим, попри неконтрольоване масове інфікування населення, у Донецьку пройшли урочистості на честь річниці загибелі бойовика Арсена Павлова, більш відомого як «Моторола». Окупаційна влада назвала на його честь одну з площ біля Київської районної адміністрації міста, а в сквері біля площі «імені Мотороли» відкрили закладний камінь, на місці якого потім планують встановити монумент.
Тим часом у так званій ЛНР оголосили чергові військові збори, на яких планується залучити до військових дій ще 300 мешканців окупованої Луганщини. По всій лінії фронту відбувається загострення, бойові дії переміщуються з обох боків ближче до населених пунктів. 21 жовтня місцеві мешканці Донецька сповістили про потужні вибухи на складі боєприпасів, який був облаштований бойовиками на території колишнього підприємства «Реал-Авто» у Куйбишевському районі. На відео, яке розповсюдили в соціальних мережах, помітний дим та чутні вибухи боєкомплектів.