Внаслідок змін клімату світу загрожує глобальна водна криза – ООН

Світ
7 Жовтня 2021, 11:20

Через неминучі зміни клімату світові загрожує глобальна водна криза. За підрахунками ООН, до 2050 року близько 5 мільярдів людей не матимуть належного доступу до води, а 60% зі 101 проаналізованої країни не готові стикнутися з наслідками численних повеней та засухи. Про це повідомляє Всесвітня метеорологічна організація при ООН.

Дослідники встановили, що за останні 20 років кількість стихійних лих, пов'язаних з повенями, у всьому світі збільшилася на 134%.

Тільки за 2020 рік кількість повеней зросла на 23%. Більшість із них відбуваються в Азії – минулого року вони накрили Китай, Індію, Індонезію, Японію, Непал і Пакистан. При цьому, частота катастроф, пов'язаних із засухою, також зросла на 29% за останні дві декади. Найбільшу кількість смертей внаслідок засухи зафіксували в африканських країнах.

Від цього явища також постраждали світові економіки, зокрема у країнах Північної Америки, Азії та Карибського басейну. Наразі 25% усіх міст світу вже зіштовхнулися з періодичною відсутністю доступу до води, йдеться у доповіді.

Читайте також: Дослідження: Через зміни клімату понад 70% молоді з 10 країн світу вважає своє майбутнє жахливим

"Понад 2 мільярди людей зараз страждають від стресу, пов'язаного з браком води, і цей показник збільшиться. Це загрожує економічному та соціальному розвитку", – наголошують в ООН.

У майбутньому все більше людей не матимуть необхідного доступу до води у зв'язку зі збільшенням популяції населення. Якщо у 2018 таких людей було 3,6 мільярди, то вже до 2050 року цей показник може сягати 5 мільярдів, йдеться у звіті.

Щоб уникнути водної кризи, світ має покращити системи запобігання катастрофам в особливо вразливих зонах, де повені або засухи відбудуться з найбільшою імовірністю, наголошують в ООН. Зокрема, близько 60% проаналізованих країн мають вдосконалити системи передбачення погоди, щоб уберегтися від водних катаклізмів.Також необхідно збільшити фінансування та посилити співпрацю між країнами з питань управління водними ресурсами, йдеться у звіті.

Окрім того, Аналітичний центр Інституту економіки та миру (IEP) у своєму звіті стверджує, що відсутність продовольства, нестача води та вплив стихійних лих у поєднанні зі зростанням населення розпалюють збройних конфліктів людей у ​​вразливих районах.

За словами директора центру Сержа Струбанца,  у звіті визначили 30 країн із "гарячими точками" (в яких проживає 1,26 мільярда людей) і знаходяться у зоні значного ризику.

Такі результати ґрунтується на трьох критеріях, що стосуються дефіциту ресурсів, і п’яти, які стосуються екокатастроф, включаючи повені, посухи та підвищення температури.

"Нам навіть не потрібні зміни клімату, щоб побачити можливий крах. Вплив цих восьми екологічних загроз може призвести до цього, а зміна клімату це лише посилює", – сказав Струбантс.

Читайте також: Експерти ООН: клімат змінюється швидше, ніж вважалося

Найгіршу оцінку у звіті отримав Афганістан, адже тривалий конфлікт у цій країні значно зменшим здатність справлятися з ризиками щодо постачання води та продовольства, зміною клімату та поперемінними повенями та посухами. Слідом за Афганістаном аналогічні проблеми стосуються Сирії, Іраку, Чаду, Індії та Пакистану.

Згідно з висновками, затяжні конфлікти у країнах призводять до пришвидшення виснаження їхніх ресурсів. Це найбільше стосується районів Сахеля та Африканського Рогу, де за останнє десятиліття спостерігається все більше загострення конфліктів.