Вербальне лавіювання: “між рядками” промов Байдена та Цзіньпіна в ООН

Світ
27 Вересня 2021, 12:44

Промова Сі Цзіньпіна мала назву “Зміцнення впевненості та спільне подолання труднощів для побудови кращого світу”. Автор матеріалу “Читання між рядками виступів ООН Байдена та Цзіньпіна” Томас Джосселін для FFD, некомерційного аналітичного центру, пише, що китайський політик часто звучав як західний прогресист, а не автократ, що сидить на вершині Комуністичної партії Китаю (КПК).

"Китайський народ завжди вітав і прагнув реалізувати бачення миру, дружби та злагоди", – запевняв Сі Цзіньпін в ООН. – Китай ніколи не хотів і ніколи захоче вторгнення, знущання над іншими та не прагне гегемонії". 

Незважаючи на те, що глава КПК заявив, ніби Китай “завжди” був “будівельником миру у всьому світі”, “сприяв глобальному розвитку” і “захисником міжнародного порядку та постачальником суспільних благ”, стиль залякування Китаю у світових справах легко помітний, зазначає Томас Джосселін.

Він пише, що риторика голови КНР полягає у зображенні Америки агресором для приховування задумів КПК. Китайські дипломати використовують набір обговорень, які повинні зобразити Китай як гаранта світової стабільності. Тому Цзіньпін говорив про політику, за якою Китай співпрацює з партнерами на світовій арені.

“Демократія – це не особливе право, яке належить окремій країні, а право, яким користуються люди всіх країн. Останні події у глобальній ситуації ще раз показують, що військове втручання ззовні й так звані демократичні перетворення не несуть у собі нічого, крім шкоди”, – цитує Цзіньпіна автор.

На його думку, слова про військове втручання – тонка завуальована критика війни США в Афганістані та Іраку. При цьому сам президент Байден погоджується, що нерозумно прагнути до “демократичних перетворень” шляхом “військового втручання”. Це не означає, що КПК має дієздатну альтернативну модель для просування демократії. 

Читайте також: Китай-США: висвячення на наддержаву

Протягом першого року свого президентства Байден неодноразово формулював свою зовнішню політику з точки зору змагання між автократіями та демократіями і повернувся до цього в ООН. Хоча президент згадує такі ініціативи, як “Quad” (партнерство між Австралією, Індією, Японією та США), яка прагне стримати КПК, він не говорив безпосередньо про китайську загрозу

"Авторитаризм – авторитаризм світу може прагнути проголосити кінець епохи демократії, але вони помиляються", – сказав президент Байден. "Правда така: демократичний світ всюди".

"Це живе в антикорупційних активістах, правозахисниках, журналістах, протестувальниках на передовій цієї боротьби в Білорусі, Бірмі, Сирії, Кубі, Венесуелі та всюди поміж ними", – помітно залишив без уваги Гонконг та Тайвань Байден.

Глава США згадав про ситуацію у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі, однак напряму не звинувачував режим Сі Цзіньпіна: "Ми всі повинні закликати та засудити пригноблення расових, етнічних та релігійних меншин, коли це відбувається в Синьцзяні, на півночі Ефіопії чи в будь-якій точці світу".

Президент США не висловив занепокоєнь щодо наслідків виходу американських військ з Афганістану, навпаки говорив про перший за 20 років час, коли США не є у стані війни. Джо Байден стверджував, що він замінює "період невпинної війни" на "нову еру невпинної дипломатії", яка нібито буде відповідальною за "підняття людей по всьому світу". Проте контрастне порівняння президента війни та дипломатії ігнорує той факт, що домовленість Америки з талібами відкрила допомогла джихадистам захопити владу в країні.

В інших моментах своїх виступів ДжоБайден і Сі Цзіньпін погоджувались, зокрема розповідаючи про виклики, які викликає пандемія коронавірусу та зміна клімату.