За даними статистики, від початку серпня щоденна кількість щеплень не зростає, а в середньотижневому вимірі вона почала зменшуватися. Попри начебто “рекордну” вакцинацію, наразі подолано позначку у 10 відсотків повністю вакцинованого населення. І Україна максимально наблизилися до моменту, коли ті, хто мав бажання щепитися, це зробили, а далі процес загальмується.
“Для України ми змоделювали сценарій, схожий на те, як іде вакцинація у наших східноєвропейських сусідів з ЄС. Ми взяли Румунію як приклад і припустили, що при поточній швидкості Україна дійде до відмітки у 20 відсотків повністю вакцинованих. А далі швидкість знизиться до такої, яка зараз у Румунії. У цьому випадку (дуже імовірному) 70 відсотків українців будуть щеплені аж у 2024 році”, – припускають в Українському центрі охорони здоров'я.
Фахівці центру пропонують розробити і впровадити політику обов'язкової вакцинації. Спершу, у формі полегшених обмежень для вакцинованих на час карантину, а по-друге, у формі прямого обов'язку для окремих груп населення — у школах, медицині, поліції, транспорті, війську тощо. “Крім того, уряд повинен вкласти кошти у масовану комунікаційну кампанію, таку як під час війни. Хочете, назвіть це пропагандою. Такі рішення повинні були бути прийняті вчора. Імплементація мала би починатися сьогодні. І якщо цього не було зроблено — тоді в нас проблеми”.
Проте, Міністерство охорони здоров’я звітує, що за минулу добу було вакциновано 161 169 людей, з них одну дозу отримали 56 193 людини, повністю імунізовані – 104 976 людей. Від початку вакцинальної кампанії щеплено 5 722 212 людей, з них отримали одну дозу – 5 722 210 людей, повністю імунізовані та отримали дві дози – 4 512 000 людей (із них двоє осіб отримали одну дозу за кордоном). Загалом проведено 10 234 210 щеплень.
Читайте також: Вакцинація задля агітації
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко на засіданні Уряду пояснив, що Україна піде по шляху стимуляції вакцинації, а не примусу: “Наслідуючи практику розвинутих країн, ми пропонуємо наблизити якість життя вакцинованого населення до звичного. Тому цього тижня розпочали спільно з усіма міністерствами ґрунтовно працювати над змінами до карантинних норм, аби дотримуватись балансу між захистом населення від коронавірусу та його благополуччям”.
Більшість обмежень, які передбачені в жовтому та червоному рівнях епідемічної безпеки, не будуть застосовуватись у разі, якщо будуть вакциновані колективи та відвідувачі закладів. При цьому для жовтого рівня буде достатньо однієї дози вакцини, а для червоного рівня – потрібен повний курс щеплення.
Найбільший резонанс набуває ситуація з роботою закладів освіти: згідно з рішенням влади, в жовтій зоні не буде обмежуватися за умови наявності у 80% педагогічних працівників документів, що засвідчують вакцинацію від COVID-19 хоча б однією дозою. При тому, поки не планується переходити в режим обов’язкового вакцинування певних груп населення. Про це напередодні нового навчального року повідомив спікер Міністерства охорони здоров'я Роман Борщ: “Вакцинація від коронавірусу в Україні є добровільною і безкоштовною. Поки не передбачено жодної примусової вакцинації. Є у нас постанова Кабінету міністрів, яка чітко регламентує, в яких випадках може працювати заклад або не може… Зараз у Міністерстві не розглядається будь-який примусовий елемент або щеплення будь-яких груп населення”. Міністр освіти та науки Сергій Шкарлет повідомив також, що до порогу у 80 % щеплених педагогів не наблизився жодний регіон, понад 65% щеплених працівників освіти хоча б однією дозою мають тільки Житомирська та Київська область, а найнижчий показник -у Запорізькій та Волинській області.
Але освітній омбудсмен Сергій Горбачов пояснив, що навіть ця статистика може не відповідати реальному стану з вакцинацією серед педагогів: “Наведу приклад. Постанова Кабміну від 28 липня 2021 р. № 787 “Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236” визначає, що для очної роботи закладів має бути вакциновано не менше 80% працівників, але вона не визначає механізми, як керівник закладу освіти має дізнатися про те, що працівник пройшов повний курс вакцинації. Ми зверталися до Міністерства охорони здоров’я України із низкою пропозицій щодо цього, зокрема, пропонували вносити дані про вакцинацію працівників проти COVID-19 в їхні особисті медичні книжки. Міністерство охорони здоров’я України відповіло нам, що наразі це незаконно, оскільки вакцинації проти COVID-19 немає в переліку обов’язкових щеплень”.