Протягом двох десятиліть Сполучені Штати та їх союзники витратили сотні мільйонів доларів на створення баз даних для афганського народу з метою сприяти правопорядку та підзвітності уряду та модернізувати спустошену війною землю, пише видання Associated Press.
Однак після захоплення влади “Талібаном", більшість цього цифрового апарату, включаючи біометрію для ідентифікації людини, потрапила до рук талібів.Оскільки вони потрохи захоплюють все нові способи керування народом, ці бази можуть використовуватись для стеження, адже розроблялись із доволі слабкою системою захисту та не враховували перспективу поразки у війні. Після падіння Кабулу 15 серпня з’явились ознаки того, що урядові дані могли використовуватись для спроб талібів ідентифікувати та залякати афганців, які співпрацювали з американськими силами.
“Люди отримують зловісні та загрозливі телефонні дзвінки та повідомлення у WhatsApp”, – повідомила Ніша Суарес, директорка служби республіканського представника Сета Моултона, офіс якого намагається допомогти заблокованим афганцям, які співпрацювали з США.
27-річний американський підрядник у Кабулі сказав агентству Associated Press, що йому та його співробітникам, які розробили базу даних для управління заробітною платою армії та поліції, яку фінансувало США, телефонували та викликали їх до Міністерства оборони. Зараз він ховається, змінюючи своє місцезнаходження щодня. Також наразі доля цієї найчутливішої бази даних є невизначеною, пише AP.
В афганській системі персоналу та заробітної плати є дані про понад 700 тисяч співробітників сил безпеки за 40 років, заявив високопоставлений співробітник служби безпеки з попереднього уряду. Вони включають дати народження, номери телефонів, імена батьків, відбитки пальців, райдужку ока та сканування обличчя, – сказали два афганські підрядники на умовах анонімності.
Читайте також: Politico: Талібан зміг використати релігійність афганців для своїх екстремістських цілей
Один із колишніх чиновників пояснив, що доступ до цієї системи мають лише авторизовані користувачі. Тому якщо таліби не зможуть його отримати, будуть спроби зламати систему. Він попросив не встановлювати особу через страх за безпеку родичів у Кабулі. Є ймовірність, що пакистанська розвідувальна служба ISI, яка довго була патроном Талібану, надасть технічну допомогу. Американські аналітики також передбачають, що китайські, російські та іранські розвідки запропонують такі послуги, пише видання.
За словами колишнього представника служби безпеки Афганістану, після падіння уряду встигли стерти 20-річні дані, зібрані розвідувальною службою Афганістану з телекомунікаційних та Інтернет-перехоплень від 2001 року. Серед найважливіших баз даних, які залишилися, – це Інформаційна система фінансового менеджменту Афганістану із докладною інформацією про іноземних підрядників, та база даних Міністерства економіки, яка зібрала всі джерела фінансування міжнародних агентств з питань розвитку та допомоги. Про це AP також повідомив колишній співробітник служби безпеки.
Також є дані зі скануванням райдужної оболонки та відбитками пальців близько 9 мільйонів афганців, які контролюються Національним агентством статистики та інформації. Окрім цього, "Талібан" успадкував базу, що містить райдужну оболонку ока, сканування обличчя та відбитки пальців 420 000 державних службовців для боротьби з шахрайством.Її мали об’єднати з базою даних e-Tazkira (електронні національні посвідчення особи). Суперечки щодо включення етнічної приналежності та релігії до бази даних e-Tazkira велися з огляду на небезпеку, схожу на ту, що є й у Китаї, де пригнічують уйгурів – мусульман тюркського походження.