Віктор Ющенко: “Збереження і посилення демократичних свобод – це найбільш ризикова і найбільш важлива тема політичного порядку денного наступних років”

Політика
20 Серпня 2021, 12:08

Віктор Ющенко підкреслює, що проблеми з демократією відбуваються не лише в регіоні Центральної Європи та СНД, також з цим стикнулися великі західні демократії на новому етапі історії. "Цей світовий тренд відображений у дефіциті прозорості і підзвітності урядування, згортанні свобод вираження, відновленні цензури. Старі, здавалося, давно зцілені хвороби влади відкрилися в умовах пандемії Covid-19. Ідеться про глобальний виклик, сформований непростим вибором між свободою, з одного боку, і безпекою та здоров’ям цілих націй – з іншого", – пише третій президент України.

 

Читайте також: Глибинні течії

 

За його словами, для України ця проблема означає, зокрема, і те, що зовнішні стратегічні партнери самі переживають внутрішню кризу демократичного урядування, і перекладати на них повну відповідальність за збереження класичних параметрів демократії в Україні – це використовувати застарілий шаблон зовнішньої політики.

 

Ющенко переконаний, що найгірший варіант розвитку майбутнього – це повний відступ від демократії. "Деякі країни, не маючи стійких, ефективних демократичних структур, миттєво піддаватимуться авторитарній спокусі, наприклад, у пошуках економічної чи військової безпеки, або ж ламатимуться під тиском одного владного центру. Так відбулося в Білорусі, яка впродовж одного року відкинула навіть той фасад демократії, який підтримувався кілька десятиліть. Чи ймовірний такий варіант для України? Залежить від обставин, але неможливо дати категоричну відповідь "ні". Збереження і посилення демократичних свобод – це найбільш ризикова і найбільш важлива тема політичного порядку денного наступних років. Велика небезпека того, що вона буде піддана девальвації, і багато хто обіцятиме легку відмову від них", – зауважує державний діяч.