Дослідники вперше викладають у відкритий доступ документи Внутрішніх військ НКВД про боротьбу проти УПА

Історія
18 Серпня 2021, 17:13

Як зазначається, наприкінці 1980-их років архіви Внутрішніх військ НКВД, що розповідають про боротьбу з ОУН та УПА,  були вивезені з території України до Москви. У середині 1990-их українські дослідники змогли знайти слід цих документів у Російській Федерації. За ініціативи науковця та архівіста Анатолія Кентія створили копію більшої частини цього архіву у вигляді мікрофільмів. До України на плівках повернулося близько 400 справ. Одну з трьох копій мікроплівок через багато років передали до архіву ЦДВР, який має відповідне обладнання для роботи з плівками. Документи в цифрі публікуються онлайн вперше. 

 

Читайте також: Архіви як ідеологічна зброя Росії

 

"Копії були зроблені з документів, які зберігаються в архіві Внутрішніх військ Російської Федерації, перед тим – МВД СССР. Швидше за все, доступ до цих документів там зараз обмежений", – коментує Андрій Когут, експерт проєкту і директор Архіву СБУ. – Ці документи необхідні для повноцінного розуміння, як відбувалася війна після війни. Це дозволить зменшити маніпуляції".

 

Стартову колекцію ЦДВР оприлюднив на сайті Електронного архіву українського визвольного руху до Дня Незалежності. Загалом у мережі стануть доступними більше трьох з половиною тисяч копій. Документи датуються 1944 – 1945 роками. У них ідеться про операції Внутрішніх військ НКВД проти українських повстанців на Волині, Рівненщині, Тернопільщині, Львівщині, Івано-Франківщині. Трапляються документи, які засвідчують події і на Житомирщині, Хмельниччині, Вінниччині, а також – на території сучасних Румунії та Польщі. Оригінал архіву зберігається в Москві і недоступний для загалу.

 

До першої збірки документів увійшли:

  • План розташування Внутрішніх військ НКВД в УССР, Польщі, Румунії та Чехословаччині;
  • Донесення начальника Управління Внутрішніх військ НКВД керівництву з проханням сформувати окремий батальйон для боротьби з українськими повстанцями;
  • Скарга на відсутність постачання харчів для батальйону;
  • Донесення про затримання дезертирів та військових, що відстали від своїх частин;
  • Вказівки керівництву військ НКВД щодо охорони тилу.

 

"За 8 років існування нашого Е-архіву ми публікували багато повстанських документів, які висвітлюють рух опору проти радянської окупації очима українського підпілля", – говорить Анна Олійник, директорка ЦДВР. – Тепер ми публікуємо перспективу тих, хто окупував. Дослідники матимуть можливість аналізувати події з різних кутів зору. Переконані, що це суттєво посилить якість досліджень".

 

Читайте також: Оцифрувати пам’ять. Чому Україні потрібна архівна реформа

 

Колекцію документів підготовлено та опубліковано в межах проєкту "Робимо минуле доступним: цифрове повернення вивезених архівів про боротьбу СРСР із визвольним рухом", який реалізує Центр досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду.

Позначки: