"Війна Росії проти України уже забрала понад 13 тис. життів та відібрала житло у понад 2 млн людей. Хоча ця війна зникла зі світових новин, обстріли продовжуються, і число жертв росте з кожним тижнем. Це значно послабило українську економіку і завдало удару науковій спільноті України. Університети переїждали, ламалися кар’єри. Багато наукових зв'язків було розірвано і припинено співпрацю. Наших колег в Криму переслідують через їхній спротив режиму Путіна", – зазначають математики.
Як відомо, 2018 року Міжнародний математичний союз обрав для проведення конгресу у 2022 році Росію. "Російське керівництво вклало значні ресурси, щоб перемогти Францію у цьому питанні. Дійсність полягає в тому, що важливі міжнародні події, як МКМ, легітимізують режими із закривавленими руками. Вони торжествують через те, що у той час, як ми засуджуємо їх морально, у нас не виникає жодних сумнівів, щоб брати їхні гроші", – йдеться у заяві українських вчених.
Читайте також: Українці вважають своєю головною відмінністю від росіян ставлення до влади – дослідження
Зазначається, що російський урядовий високопосадовець Аркадій Дварковіч особисто брав участь у боротьбі за те, щоб Міжнародний конгрес математиків відбувся у Росії. Крім того, у Виконавчому організаційному комітеті МКМ головує Заступник Голови Уряду Дмітрій Чєрнишенка. Серед офіційних організаторів: старший офіцер ФСБ (раніше – КДБ) Дмітрій Дєрєвяшкін та генерал-майор Національної гвардії Росії Алєксєй Зінін.
26 лютого 2021 року Виконавчий комітет ММС опублікував заяву, якою продемонстрував свою байдужість до будь-яких моральних аспектів прийняття рішень: "Міжнародний математичний союз, як і Міжнародна наукова рада, до складу якої входить ММС, відхиляє будь-які бойкоти наукових заходів і будь-які спроби пов’язати наукову діяльність з політичними та суспільними питаннями, оскільки бойкоти розглядаються як згубні для усіх зацікавлених сторін".
Однак українські математики наголошують, що врахування прав людини не можна просто назвати "політикою" і проігнорувати тільки тому, що це складно. "Росія здійснила анексію частини території незалежної європейської держави, те, чого не відбувалось з часів першої половини минулого століття. Що в цьому неоднозначного? Чому б не подумати про численні інші порушення прав людини, які вчиняє Росія: подавлення свободи слова, політичні вбивства, переслідування ЛГБТ-спільноти? ММС хоче, щоб ми були байдужими машинами, які продукують теореми?"
Вченні зауважують, що сучасний ММС любить удавати, що Конгрес має стосунок лише до математики, але приблизно з 2002 року він досить охоче дає можливість піаритись політичним лідерам країн, що приймають захід. "Якби Путін захотів особисто вручити Медалі Філдса, чи вистачило б Міжнародному союзу математиків сміливості сказати "ні"? Ми так не думаємо. Вони навіть не поставили вимогу російському уряду звільнити нашого несправедливо ув’язненого колегу Азата Міфтахова", – переконані науковці.
Читайте також: Генерал-майор Григорій Галаган: Росія застосовує всі елементи гібридної війни
Українські математики наголошують, що моральна байдужість ММС повинна скінчитись, і запрошують тих, хто з цим погоджується, приєднатись до бойкоту МКМ 2022. У коментарі Тижню одна з підписанток заяви, старша наукова співпробітниця Інституту математики НАН України Ірина Єгорченко розповіла, що Міжнародний математичний союз – це головна математична організація світу, яка кожні чотири роки проводить Міжнародний конгрес математиків. "Нам дуже шкода, що вони так підтримують росіян, незважаючи навіть на те, що низка провідних математиків звернулася до цього Союзу з вимогою перенести конгрес", – зазначає пані Ірина.
На думку науковиці, Міністерство закордонних справ України мало б надіслати до Академії наук листа із закликом не брати участі в конгресі, адже навіть абсолютно лояльні до Росії люди можуть стати жертвами путінського режиму. "Я вважаю, що навіть просто з міркувань безпеки туди не варто їхати, не кажучи вже про те, що це країна-агресор. Не потрібно підтримувати її імідж подібними візитами", – переконана Ірина Єгорченко.
Читайте також: “Спорт поза політикою”: які скандали із українськими спортсменами відбувались на Олімпійських іграх 2020
Вчена розповіла, що раніше участь українських математиків у МКМ залежала виключно від фінансування. Так, конгрес в Китаї 2002 року, за словами Єгорченко, відвідали один чи два представники України. А на МКМ у Ріо-де-Жанейро 2018 року змогли потрапити близько 10 українських математиків. "Я була на конгресі у Цюриху в 1994 році. Тоді було дуже щедре фінансування від швейцарських банків, тому запросили близько 30 людей з України", – додала науковиця.
Зауважимо, станом на 16 серпня заклик про бойкот МКМ у Росії підписали 48 українських математиків.