Ганна Гопко: У президента є величезна домашня робота, яку треба виконати перед зустріччю з Байденом

Світ
22 Липня 2021, 19:39

Народна депутатка VIII скликання,  голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах, а також Голова правління ГО "Мережа захисту національних інтересів «АНТС» Ганна Гопко у коментарі Тижню розповіла, чого слід очікувати від зустрічі та які питання є найбільш важливими на порядку денному.

Зокрема, одним із ключових питань є реальна підтримка США у відновленні територіальної цілісності і державного суверенітету України, оскільки США є одним із гарантів Будапештського Меморандуму. Особливо після угоди між США та Німеччиною щодо "Північного потоку-2”, важливим буде конкретизувати у Вашингтоні, що саме ця рамкова угода означає для України і на що ми можемо розраховувати, адже поки те, що прописано в ній нас не влаштовує. Також готувалась безпекова двостороння угода зі США, тому поки Україна лише рухається до членства в НАТО і ми ще не отримали ПДЧ, стверджує Ганна Гопко: “Хочеться розраховувати, що ми таки обговоримо безпекові гарантії, щоб посилити обороноздатність України. Особливо треба модернізувати військово-морські можливості. Тому я дуже сподіваюсь, що буде прояснення цієї ситуації”. 

Зустріч заплановано на 30 серпня, до цього говорили про кінець липня. зараз конгресмени США звернулись до Джо Байдена із проханням перенести зустріч на пізніше через те, що більшість Конгресу буде у відпустці і складно буде організувати зустрічі. У разі, якщо зустріч не перенесуть пізніше 20 вересня, це може негативно вплинути на переговори, враховуючи, що конгресмени є найбільшими захисниками наших інтересів у протидії запуску “Північного Потоку-2”. “Це фактично є нашим шансом до цього візиту скоординувати дії з країнами, які теж нестимуть фінансові збитки від реалізації проєкту. В тому числі Польща, Литва та Словаччина. Нам треба, щоб голос України і загрози для всього регіону прозвучали гучніше”. 

Залишається сподіватись, що будуть можливості або переглянути дату, або організувати зустрічі із конгресменами,щоб вони перепланували графіки і таки приїхали, каже політикиня, адже, за її словами, важливою є присутність спікерки Палати представників Конгресу Ненсі Пелосі та лідерів демократичної та республіканської партій, голів ключових комітетів для розмови про збільшення допомоги для України в бюджеті на 2022 рік. 

Читайте також: Байден прийде…

До того часу Україна має виробити з поляками алгоритм дій на рівні Єврокомісії, каже експертка. 21 липня спільною заявою міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та міністра закордонних справ Польщі Збігнєва Рау країни заговорили про порушення 274 статті угоди про асоціацію з Євросоюзом і принципів диверсифікації енергетичного союзу ЄС. На думку фахівчині, Україна має мобілізувати і європейських партнерів, і наших союзників у Конгресі. Це питання повинно розвиватись далі і знайти своє вирішення під час розмови, вважає Ганна Гопко. 

“Крім того, дуже важливо їхати із баченням різних сценаріїв врегулювання конфлікту на Донбасі. Тому що є різні спроби, зокрема про це говорила Меркель на провальній зустрічі із Зеленським в Берліні, куди, мабуть, не варто було їхати, – пояснює народна депутатка і додає, –  Тим не менш, важливо, щоб Україна окреслила червоні лінії і пояснила адміністрації Байдена, що ми не переступимо їх”.

Закон щодо ВККС, а також внесення змін до Закону "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України», що його сьогодні підписав голова Верховної Ради, мають добре вплинути на обговорення питань щодо залучення нових інвестицій, відзначила нардепка.

“Важливо все таки переконати Америку, що Україна варта того, щоб інвестувати авторитет США у захист України і просування членства в НАТО, незважаючи на помилки влади, некомпетентність, присутність російських агентів. Незважаючи на євроатлантичну імітацію, потужну п'яту колону в України, треба виборювати кожен шанс, аби без нас нічого не вирішували”, – наголошує депутатка.

Поміж іншого, президенту потрібно закрити деякі гештальти, аби глава США не мав можливості дорікати невиконанням певних домовленостей. Йдеться зокрема про звільнення Олега Татарова, припинення писку на суди та реформу СБУ. Щоб не зробити ці питання виправданнями для бездіяльності, треба їх негайно вирішити, вважає голова комітету у закордонних справах: “Це величезна домашня робота, яку треба зробити перед тим, як летіти туди , щоб привести реальні результати, а не фотографії з Байденом”.

Також додає, що наразі в нас немає жодних гарантій, адже завершення будівництва “Північного потоку-2” для України означає втрату останнього інструменту стримування Росії від повномасштабного вторгнення. Обхід України не залишить жодного важелю впливу, тому важливо пояснити, чому безпека є пріоритетною для нас.