Як зазначається в щомісячному дослідженні "Барометр свободи слова", який оприлюднив Інститут масової інформації, в Україні у квітні зафіксували не менше 20 випадків викрадення та незаконного затримання журналістів, більшість з яких – у Слов'янську, декілька – в Горлівці Донецької області.
"Безпрецедентні випадки стосуються викрадень журналістів. Такої кількості викрадень як українських, так і іноземних журналістів, в Україні раніше не було. Тенденція почалася в березні (11 випадків) з Криму, коли відбулася російська інтервенція на півострів. Всього ІМІ не фіксували таких фактів протягом останніх семи років", – заявила виконавчий директор ІМІ Оксана Романюк.
Так, у Слов'янську 13 квітня терористи захопили у власній квартирі громадського журналіста Артема Дейнегу, який вів трансляцію штурму місцевого відділку СБУ. Крім того, 16 квітня невідомі викрали журналіста фонду «Відкритий діалог», який реалізує місію спостереження за ситуацією на Сході України, Сергія Лефтера. Раніше він працював на Першому національному.
Згодом стало відомо, що обох журналістів випустили 2 травня. У Лефтера терористи відібрали й не повернули техніку, всі речі й документи. Не маючи документів, він не міг виїхати зі Слов'янська, оскільки почалася антитерористична операція і у всіх перевіряли документи. У Дейнеги були документи, тому він невдовзі поїздом виїхав до Києва.
Також 20 квітня терористи захопили в заручники журналістку, активістку "жіночої сотні Майдану" Ірму Крат. Її звинуватили у "тортурах антимайданівців і розстрілі "Беркута". Згодом Крат відпустили.
21 квітня терористи пограбували та взяли у заручники двох італійських журналістів Поля Гого та Коссімо Аттанасіо, а також білоруського журналіста газети "Нови час" Дмитра Галка. Незабаром, однак, їх відпустили.
22 квітня так званий "народний мер" міста Слов'янська В'ячеслав Пономарьов повідомив, що сепаратисти затримали американського журналіста Саймона Островського, запевнивши, що йому нібито нічого не загрожує. Його відпустили через два дні. Виявилося, що Островського били, зав’язуючи йому руки.
Також 23 квітня стало відомо, що більше доби немає зв'язку із журналістом Євгенієм Гапичем із Коломиї, який вирушив на Донеччину для створення серії репортажів. Його теж викрали терористи. Гапич був звільнений із полону 25 квітня.
2 травня терористи захопили в полон, а потім відпустили журналіста американського видання Buzzfeed Майка Джігліо та перекладачку Олену Глазунову. Їх обшукували, допитували, забрали коштовності. Усе це відбувалося у гаражах на території Горлівки.
Окрім того, цього дня на Донеччині зникли знімальні групи телеканалів SkyNews і CBS. Із працівниками медіа-компаній зник зв'язок після того, як вони виїхали до Костянтинівки Донецької області. Серед зниклих журналістів Clarissa Ward, Erin Lyall, Andy Srevenson, Geoff Mabberley.
У Артеміську 11 травня ввечері терористи викрали спеціального кореспондента російської «Нової газети» Павла Канигіна, а також журналіста з Німеччини. Спочатку їх вивели на центральну площу міста, де почали бити, звинуватили у співпраці з Держдепом і ЦРУ, після чого відвезли на невідомий блокпост. Там Канигіна роздягли, знову почали допитувати і пообіцяли кинути в підвал у Слов'янську, щоб незабаром обміняти на заарештованих активістів. Потім журналіста перевезли в інше місце, де влаштували огляд особистих речей, фотографій, листування. Згодом оголосили, що звільнять його після сплати $30 тисяч. Паралельно озброєні бойовики погрожували журналісту "вивести в ліс і пристрелити". Пояснення про необхідність зробити дзвінок хоча б до редакції, щоб зібрати необхідну суму грошей, викрадачів не влаштували. У підсумку журналіст втратив свідомість після удару в щелепу і опритомнів в одному з готелів Донецька наступного дня.
17 травня у Луганську зник журналіст тижневика "Неделя плюс" Володимир Старцев, який регулярно писав репортажі з-під захопленого сепаратистами управління СБУ. Наступного дня Старцева відпустили.
Найбільше часу провів у полоні журналіст інтернет-видання ВолиньPost Сергій Шаповал. Його утримували в приміщенні Донецької ОДА впродовж трьох тижнів. Зв'язок із Шаповалом обірвався 26 квітня на Донбасі. Журналіст висвітлював ситуацію в Харкові, а потім повідомив друзям, що відправився у Слов'янськ. Повідомляється, що його катували й допитували.
«Мені вдалося визволитися завдяки втручанню деяких політиків. Мене літаком доправили з Донецька до Києва», – повідомив Шаповал, пообіцявши згодом розповісти про деталі.
Тим часом, спостерігачі управління ООН з прав людини повідомляють, що їм було відомо «про щонайменше 23 журналістів, репортерів, фотографів (громадян як зарубіжних країн, так і України), яких було викрадено та незаконно затримано, насамперед у Слов'янську». У прес-службі місії також запевнили, що «на контрольно-пропускних пунктах у Слов'янську є списки журналістів та інших осіб, яких шукає озброєна група, з фотографіями та особистими даними».
Разом з тим, в анексованому Криму журналістів, опозиційних до «нової влади», ігнорують і не пускають на засідання. Також працівники ЗМІ зазнають переслідувань з боку російських спецслужб.
Зокрема, нещодавно стало відомо про затримання агентами ФСБ кореспондента польського видання Gazeta Wyborcza Вацлава Радзівіновича. Попри те, що журналіст мав при собі всі необхідні документи, включно з акредитаційними документами та багаторічною візою для роботи, у ФСБ знайшли підстави для з'ясування особи Радзівіновича і для шестигодинного допиту.
Також 18 травня ЗМІ поширили інформацію про зникнення журналіста Османа Пашаєва. Він висвітлював жалобні акції кримських татар на 70-і роковини депортації. Згодом з’явилося повідомлення про його затримання. Разом із журналістом затримували і його відеооператора, громадянина Туреччини. До затриманих не допускали адвокатів. Після того, як через десять годин Пашаєва відпустили, він на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook підтвердив інформацію про побиття.
"Чотири години тримали обличчям до стіни. Найстрашніше, що через мене це перенесли ще п'ятеро людей, які не полишили і пішли за мною до клоаки аксьоновської самооборони на Кірова, 26. Мене не дуже били, лише кілька разів по ногах. Нікого не зламали, але знущання моральні набагато гірші, ніж навіть фізичні. Вкрали три планшети, три роутери, один комп, чотири смартфони", – розповів журналіст.