В Україні можуть обмежити роботу волонтерів-іноземців

Суспільство
16 Липня 2021, 12:11

Законопроєкт №4521 передбачає введення серйозних обмежень, які ускладнять залучення іноземних волонтерів українськими громадськими організаціями. Про це Тижню розповів юрист Благодійного фонду Восток SOS Даниїл Попков. Нагадаємо, цей законопроєкт був зареєстрований ще у грудні 2020 року з ініціативи Кабінету міністрів, очолюваного тоді Денисом Шмигалем. Нині законопроєкт знаходиться на розгляді Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.

“Мінсоцполітики перебирає на себе невластиві контролюючі функції у сфері волонтерської діяльності. Фактично міністерство надаватиме дозвіл на залучення організаціями іноземних волонтерів. Зараз громадські організації лише повідомляють про факт залучення волонтерів”, – зазначає Попков, наголошуючи, що попередня перевірка відсутня щодо іноземців, які в’їжджають до України з будь-яких інших причин. 

Автори законопроєкту пропонують, аби громадська організація для залучення волонтерів з-за кордону подавала до Мінсоцполітики заяву про включення її до списку установ, які можуть привозити іноземців для волонтерської роботи. Це додає багато бюрократичних моментів та затягує процес залучення нових людей. У своїй заяві організація має зазначити детальну інформацію про особу, дані з документів, карти платника податків, сферу зайнятості в Україні, де волонтер проживатиме тощо.

Читайте також: Законсервувати злидні

Мінсоцполітики протягом 20 днів після отримання заяви перевірятиме організацію на відповідність вимогам. Після отримання заяви міністерство надсилатиме запит до СБУ та відповідного центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини. Далі СБУ повинно ще протягом десяти днів провести перевірку щодо іноземного волонтера на предмет загрози від цієї людини національній безпеці одночасно із центральним органом виконавчої влади. Лише після проходження всіх етапів організація матиме право залучати волонтера-іноземця.

“Гадаю, що справжня мотивація просування законопроєкту не відображена у тексті пояснювальної записки до нього. Істина причина — вічне прагнення держави до всеосяжного контролю, а також створення нових корупційних можливостей для державних службовців. Саме це стоїть за необхідністю просити чергові дозволи у держави, а також за створенням механізму, який дозволить посадовцям у “ручному режимі” керувати залученням волонтерів-іноземців”, – пише Даниїл Попков.