“З початку травня “Талібан” подвоїв кількість контрольованих ним районів. Таліби наступають на Кабул з усіх сторін і беруть території під контроль по всій країні. Війська Афганської національної армії (АНА) повний контроль зберігають лише над 20% території держави, часто вони виснажені”, – пишуть у статті Торстен Юнґгольт та Торе Шрьодер.
Можна спостерігати, як зараз солдати переходять на бік противника та віддають добровільно зброю талібам, пояснює в статті Ганс-Лотар Домрьозе, “колишній чотиризірковий генерал рік служив начальником штабу місії ISAF у Кабулі, опісля регулярно відвідував країну як головнокомандувач об’єднаних сил НАТО”.
Він зазначає, що наразі АНА не в змозі змобілізувати свої зусилля у протистоянні ворогу. “Були фази проблисків надії, добробут, будівництво шкіл і лікарень, вільні вибори та правосуддя. Але поліпшення не стали достатньо стійкими, – коментує Домрьозе та зазначає, – ми не можемо просто перенести ідеальну картинку Берлінської Республіки чи конституційної держави американського зразка на інші країни”.
Генерал вважає, що виведення військ можна зрозуміти, однак це не вирішує проблеми, а навпаки – створює нові, ще більші ризики як громадянська війна, які зведуть нанівець всю операцію.
Читайте також: Bloomberg: Для Ірану вивід військ США з Афганістану висуває на перший план більш жорстокого ворога
“Зараз тисячі афганців стали біженцями. Мешканці Кабула повідомляють про постійні відключення електроенергії, бо таліби атакують трансформаторні установки й лінії електропередач. Настрій у столиці, де зараз саме поширюється чергова хвиля коронавірусної хвороби, давно змінився”, – пише Die Welt.
Автори Die Welt стверджують, що за даними американської розвідки, є ймовірність повалення афганського уряду впродовж 6 місяців. Наразі уряд закликав до національної мобілізації, що означає озброєння добровольців. Без цього в країні поширюється страх та тривога, а ті, хто має таку можливість – їдуть з країни, через що у всьому світі зростає кількість афганських біженців.
Ситуація з виводом військ з Афганістану наштовхує на історичні паралелі, пишуть автори. Деякі з них – вивід 1989 року військ СРСР з Афганістану і становлення 1996 року “Талібану” в Кабулі та “втеча” США з В’єтнаму 1973 року, за якою послідувало становлення комуністів у Сайгоні 1975 року.
Наразі настрої в Афганістані підштовхують Захід до сумнівів щодо реального впливу військових на критичні ситуації у різних частинах світу: “Солдати можуть забезпечити лише тимчасову стабільність, якою мають користатися дипломати, фахівці з допомоги країнам, що розвиваються, та міжнародні організації. В Афганістані це не вдалося”, – йдеться у статті.