Леонід Літра: Молдова стане сусідом, у якого на порядку денному чітко стоїть євроінтеграція

Світ
12 Липня 2021, 14:30

Старший аналітик центру “Нова Європа” Леонід Літра у коментарі Тижню розповів, що це вперше в історії Молдови з'явилась партія, яка отримала таку підтримку за винятком комуністичної партії двадцять років тому. Партія Маї Санду випередила навіть цей рекорд і отримала велику політичну підтримку. Друге місце посіла партія соціалістів-комуністів експрезидента Ігоря Додона, набравши  27,1% голосів. 

Раніше на президентських виборах у листопаді 2020 року Мая Санду перемогла, отримавши більш ніж половину голосів у другому турі.

Читайте також: На виборах президента Молдови перемогла експрем’єрка Майя Санду

Псля того як конституційний суд затвердить мандати парламентарів, в Молдові доволі швидко з'явиться уряд, так як для цього є більшість в парламенті, зазначив аналітик. У політиці Санду буде принциповою боротьба з корупцією, перезавантаження тих відомств, які цим займаються, а також великим буде натиск буде на економічний розвиток та створення нових робочих місць, зокрема й у сільськогосподарському секторі, який для Молдови є в пріоритеті.

Очікується також активний розгляд резонансних справ, які не могли вирішити тривалий час, серед них і виведення блізько мільярду доларів з банків у Молдові. “Зараз, якщо Санду доб'ється того, аби судова система працювала незалежно від політичної системи, то, можливо, будуть якісь результати”, – зазначив експерт. Водночас відмітив, що Маї Санду буде склфадно впроваджувати реформи, адже зараз від неї багато очікують одразу, але здебільшого, ці зміни відбуваються не так легко: “Тут можемо провести паралель з Україною. Коли Зеленський отримав більшість в парламенті, то здалося, ніби є всі інгредієнти, щоб виконати все обіцяне. Думаю, в Молдові будуть такі ж випадки”.

Леонід Літра також зауважив, що в команді політикині немає достатньо кваліфікованих кадрів для твирішення питань у всіх критичних секторах, тому й залучення нових фахівців наразі важливе.

Для України результат виборів є позитивним. Перемога Маї Санду принесе більш практичну співпрацю, так як в обох лідерів є більшість в парламенті. До цього українські колеги часто зазначали, що стабільну співпрацю налагодити складно через відсутність уряду та більшості в парламенті Молдови, однак вибори вичерпали це питання. Експерт також зазначив про дії у напрямку налагодження спільного контролю на Придністровському периметрі молдовсько-українського кордону. 

“Звичайно, Молдова зараз стане сусідом, у якого на порядку денному стоїть чітко євроінтеграція. Україна може не побоюватись, що цей сусід спричинить якісь провокації. Це проєвропейський партнер, на якого можна розраховувати”, – відмітив Леонід Літра.

Російський вплив на уряд послабиться, адже у Москві дуже сильно помилились, зробивши ставку на експрезидента Ігора Додона, який багато допоміг Маї Санду на цих виборах. “Він зробив стільки помилок, що іноді партії Санду нічого не треба було робити, Додон сам все робив за них”, – каже аналітик. Зараз проросійська політичні партії ослаблені і відновлюватись їм буде нелегко, адже ця передвиборча кампанія показала що всі фейкньюс та політичні технології не викликають довіри. 

Читайте також: Запит на Путіна в Молдові

Справа викраденого судді Миколи Чауса не повинна стати конфліктною для урядів України та Молдови, зазначив Леонід Літра, незважаючи на те, що наразі кожна зі сторін має власний погляд на те, хто організував викрадення: “Для того, щоб було зрозуміло, що може зробити Санду, треба щоб було зрозуміло, що відбулось. Ніхто й ніде не може сказати точно, що сталось із Чаусом. Думаю, для цього треба, щоб як молдовський, так і український бік поставили жирну крапку на цьому й винесли уроки. Я не хотів би, щоб це питання стало якорем у відносинах Україна-Молдова”.