Вісім членів Європейського парламенту (ЄП) занесли до чорного списку, а трьом висловили догану за участь у несанкціонованих поїздках для спостереження за виборами в інших країнах. У коментарі Тижню депутатка ЄП, перша заступниця голови делегації Європарламенту в Парламентському комітеті асоціації між Україною та Євросоюзом Віола фон Крамон-Таубадель зазначила, що дії кількох членів ЄП підривають імідж усієї інституції, а тому повинні каратись якомога публічніше.
“Зараз це важливий знак, що Європейський Парламент і, зокрема, Групи з питань підтримки демократії та координації виборів (DEG) почали карати таких членів Європарламенту за поступки”, – прокоментувала рішення ЄП Віола фон Крамон.
У випадках, коли депутати роблять несанкціоновані парламентом виїзди на вибори, вони вводять в оману людей тим, що нібито діють за мандатом ЄП, каже заступниця голови делегації. Так депутати відвідували як спостерігачі вибори у Еквадорі, Венесуелі, Казахстані, в анексованому Криму. Більшість відмовились коментувати свої дії. Тьєррі Маріані, депутат від Франції із ультраправої групи ЄП "Ідентичність і демократія", на чолі делегації у 2020 році заявив про намір оцінювати процес голосування щодо поправок до Конституції Російської Федерації на території окупованого Росією Криму. Це вже не перше порушення українського законодавства Маріані, у 2015 МЗС України відкрило кримінальні провадження проти євродепутатів через непогоджені з урядом Франції візити до півострова.
“Справа євродепутата Маріані особливо проблематична, оскільки його візит до анексованого Росією Криму порушує українське законодавство. Крім того, російські ЗМІ перекручують історію таким чином, що престиж та довіра до Європарламенту та ЄС в цілому серйозно порушуються в очах українського населення. Це частина російської стратегії гібридної війни – поширювати дезінформацію, пропагувати настрої, спрямовані проти Євросоюзу, і змінювати розповідь, одночасно активно окуповуючи Україну військовою силою”, – зазначила депутатка.
Наразі Європарламент засуджує євродепутата Маріані та кількох інших осіб і тимчасово виключає їх із офіційних місій DEG. Заборона триватиме до кінця року, але за подальших порушень, Віола фон Крамон-Таубадель передбачає жорсткіші та більш довготривалі покарання.
Найкращим інструментом протидії такій поведінці депутатка називає “постійне та безпосереднє спілкування з українською громадськістю”. Також зазначає, що потрібно якомога голосніше говорити про те, що це порушення, аби вони не трактувались як офіційна позиція ЄС.