В Україні домашні сонячні станції складают лише 11% від загального обсягу встановлених потужностей відновлюваної сонячної енергії. Але в Міненерго заявили про бажання ліквідувати практику домашньої сонячної енергетики.
При цьому, у світі спостерігається тенденція до розвитку цього сектору. Наприклад, Німеччина нещодавно навіть розширила свою програму “Мільйон сонячних дахів”. Юлія Березовська наводить показові цифри, як розвивається цей сегмент в Україні: “у 2021 році в українській енергосистемі вже є понад 7,33 гігават потужностей сонячних станцій. Причому понад 85% ― це станції мегаватного класу”.
Серед плюсів СЕС – на їх основі можна створити децентралізовані кластери для громад на місцях, тим більше, що вони досить швидко окуповуються. Також сонячні станції легко розбудовувати і таку енергію простіше обіковувати, що сприятиме створенню прозорої системи енергопостачання в Україні, зазначає Юлія Березовська.
Читайте також: Сонячна альтернатива
Через певну монополізацію енергосистеми в Україні, один із найвищих “зелених тарифів” лише допомагав будувати сонячні поля розмірами по 100–200+ мегават. “Це не дозволяє говорити про sustainability (стійкість)”, переконана авторка.
Переваги великих СЕС перед тепловими станціями чи блоками АЕС очевидні, переконана авторка, однак організація постачання енергії все одно залишає споживачів у програші: “Втім, такий формат бізнесу залишає українців у ролі споживачів, суттєво залежних від кількох корпорацій, що і в 2021 році доводять свою здатність неабияк впливати на рішення міністерств та відомств”, – пише Юлія Березовська.