Михайло Забродський: “Україна цілком може запропонувати Сполученим Штатам своєрідний взаємовигідний обмін ― доступ до наших військових аеродромів за переозброєння на американські літаки”

Політика
30 Червня 2021, 17:08

Однією з найбільш критичних проблем для Збройних Сил України є старіння парку наявних винищувачів. Для вирішення цієї проблеми існує кілька варіантів – створення і серійне виробництво власних літаків (що є надзвичайно дорогим та складним процесом) або придбання відносно сучасних винищувачів закордоном. Для другого варіанта можуть бути політичні перешкоди, якщо згадати труднощі у продажі Україні навіть нелетальних зразків ОВТ в перші роки війни на Донбасі. 

Втім існує і альтернативний шлях розв'язання проблеми. “Креативнішим варіантом вирішення цієї проблеми може стати отримання нашою державою статусу Основного союзника поза НАТО (Major Non-NATO Ally, MNNA)”, – зазначив Юрій Лапаєв. Країни з таким статусом можуть отримати допомогу у вигляді ресурсів, матеріалів та обладнання для розробки нових зразків ОВТ, це може реалізовуватись у співпраці зі США. Одним з напрямків такої співпраці може стати пропозиція, яку озвучив колишній Командувач ДШВ ЗСУ, нині народний депутат ВРУ, перший заступник голови комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, генерал-лейтенант Михайло Забродський під час своєї доповіді в Конгресі США.

 

 

Читайте також: Філіп Карбер: «Найкращим фактором стримування для Росії є Україна як сильна частина Заходу та член НАТО»

 

Як зазначив Забродський в своєму коментарі для №26 Тижня "Україна цілком може запропонувати Сполученим Штатам своєрідний взаємовигідний обмін ― доступ до наших військових аеродромів за переозброєння на американські літаки". Він також зазначив, що американських політиків ця пропозиція співпраці здивувала, але обидві сторони усвідомлюють її стратегічну вагу. Адже для США це змога отримати своєрідний «аеродром підскоку» на території нашої держави, з якого можна контролювати практично весь східний фланг НАТО і значно зменшити перевагу росіян на цьому напрямку. З іншого боку, це дасть можливість ЗСУ відносно дешево (адже ціни на озброєння для звичайних країн та для союзників серйозно відрізняються) і швидко провести переозброєння на якісні та відносно сучасні літаки. Також це певним чином вбудує Україну в логістичну мережу Сполучених Штатів і НАТО, що спростить реформування і підвищить взаємосумісність. Втім, такі рішення ухвалюють саме політики, яких мають переконати люди в формі.

Як зазначив у коментарі Михайло Забродський, цей крок продемонструє готовність України стати надійним союзником Альянсу у процесі довготривалої співпраці, а не на тимчасових навчаннях чи в рамках коротких програм. “Також MNNA для України може стати ясним політичним сигналом для Росії, що зворотного шляху для нашої держави немає і ми чітко обрали свій геополітичний вектор”, – пояснив Забродський. Експерт додав, що від розміщення американських військових на території України може бути і певний соціальний плюс. Військові бази завжди потребують інфраструктури довкола себе, отже, це може стати імпульсом для розвитку регіону та створення нових робочих місць.

 

 

Читайте також: Дослідження: Чому військовослужбовці розчаровуються в армії та звільняються

 

Передбачаючи негативні результати такого обміну, Михайло Забродський зазначив, що такі об’єкти стануть ціллю за умов воєнних конфліктів, “а якщо йдеться про аеродроми, то в разі повномасштабної агресії їх мають знищувати в першу чергу”. 

Однак враховуючи, що Україна і без того перебуває в стані війни, ця небезпека з боку РФ не є якоюсь несподіванкою, каже народний депутат. «Тобто гірше ми точно не зробимо ― навпаки, це може посилити захист наших аеродромів і дасть шанс для розвитку і модернізації нашої системи ППО», ― розповів Забродський.