У заяві ватажок терористів повідомив про порушення кримінального провадження та початок слідчих дій щодо можливої участі Рамана Пратасєвіча у бойових діях в районі селища Широкине на Маріупольському напрямку.
Між тим, Генпрокуратура іншої квазіреспубліки вже подякувала Лукашенці за співпрацю у справі Пратасєвіча. Нагадаємо, що “Генеральная прокуратура ЛНР” провела допит затриманого у Білорусі Пратасєівича. Пояснили це “неспростованими доказами” вбивства журналістом жителів Донбасу протягом 2014-2015 років.
Ольга Решетилова, координаторка Медійної ініціативи за права людини, у коментарі Тижню пояснила, що важливо говорити про реакцію міжнародної спільноти на такі дії членів терористичних організацій, таких як “ДНР” та “ЛНР”, а не фокусуватись на самих заявах. “Катування і психологічний тиск на заручників відбуваються в центрі Європи, і ніхто нічого з цим не може зробити. Говорити про це важливіше, ніж про самі заяви терористів”.
Читайте також: Україна-Білорусь. Після дружби
“Сергій Горенко, "генеральний прокурор ЛНР", який дякує Лукашенці за допит Пратасєвіча – обвинувачений українським правосуддям у тероризмі. У 2016 році справа щодо нього була передана до Сватівського районного суду Луганської області. Слухалась за відсутності обвинуваченого. Згодом призупинена судом, Горенко оголошений в розшук. Впевнена, щодо інших підконтрольних РФ терористів, які брали участь у допиті Пратасєвіча, також є провадження” – каже Ольга Решетилова. Вона вважає. що ці провадження стосуються не лише загрози національній безпеці України і тероризму, а й воєнних злочинів – тобто порушення міжнародного гуманітарного права. І це без сумнівів зрежисовано в Кремлі, бо у такий спосіб Росія створює простір безправ’я на територіях своїх сателітів і намагається через Білорусь надати їм суб’єктності. Для міжнародної спільноти це пряме свідчення постійно зростаючої небезпеки від терористичних утворень, створених Росією.
Читайте також: Як Лукашенка переміг і як ми на це реагуємо
“Ми не знаємо, чи запрошував Лукашенка їх до Білорусі, бачимо лише заяви цих псевдореспублік. Якщо це справді так, то це показує, що Лукашенко фактично визнає їхню суб’єктність. Хоча для нас визнання Лукашенка нічого не значить, бо Україна, власне, не визнає самого Лукашенка”, – коментує Ольга Решетилова.
Правозахисниця пояснює, якою має бути реакція міжнародної спільноти та ці дії квазіреспублік, а за фактом – Росії. Це повинні бути набагато жорсткіші санкції, і не лише проти терористів на місцях. Повинно проводитись розслідування стосовно їхніх кураторів у Кремлі. За словами Ольги Решетилової, процес ускладнюється процедурою внесення осіб у розшук Інтерполом. Бо людей, які переслідуються за злочини проти національної безпеки не оголошують у розшук, адже це можна трактувати як політичне переслідування. “Це серйозна проблема. Тому, очевидно, треба переглядати правила і застосовувати механізми універсальної юрисдикції для того, щоб цих осіб можна було притягати до відповідальності в інших країнах, якщо вони там опиняться. Це треба, аби вони розуміли, що переслідуються не лише Україною, а й всією західною спільнотою. Цю небезпеку поширює Росія, і Європа мала би з цього сильно занепокоїтись”.
“Фактично Росія демонструє світу буфер впливу, в якому відсутні права людини. І що вона може робити будь-що, тримати в заручниках будь-кого. А цим вже маніпулювати всією цивілізованою спільнотою. Тому реакція має бути дуже гострою”, – коментує Тижню ситуацію Ольга Решетилова.