«Сьогодні в України з’явився шанс провести вибори в один тур. Чи будуть вони точно в один тур чи ні, цього зараз не може сказати ніхто… Втім, варто зауважити, що один тур ще ніколи не був в Україні настільки можливий, як сьогодні», – заявив він.
Експерт зауважує, що ще жодних президентських виборів не було такого серйозного відриву між кандидатами-фаворитами.
«В Україні завжди вибори відбувалися за умови, коли електорат ділився на дві рівні частини. Сьогодні є серйозна перевага одного кандидата. Відповідно це збільшує можливість однотурових виборів», – додав він.
Водночас Черненко не бачить причин, за яких ситуація кардинально би змінилася за останній тиждень до виборів.
«Я не бачу ресурсу, через який ситуація може змінитись кардинально. Можуть бути скачки в той чи інший бік в межах 5%. Це певний прихований електорат кандидатів… Хоча це може вплинути лише на одне: будуть вибори в один чи два тури», – зауважив він.
У свою чергу, координатор виборчих і політичних програм Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська також не виключає імовірності проведення виборів в один тур.
«Не варто виключати такої імовірності, хоча такий високий рейтинг тих, хто визначився (62% за опитуванням КМІС. – Ред.), є доволі оптимістичним. Треба звернути увагу, що близько 25% ще не визначилися і це матиме ключовий вплив на те, будуть вибори в один тур чи два. Тобто насправді подібні рейтинги можуть навіть впливати на певне падіння явки з боку громадян, які вважатимуть, що вибори можуть відбутися в один тур або їм немає за кого голосувати, тому що основні фаворити кампанії визначилися. Крім цього, є великий відсоток громадян, які емоційно здійснюють свій вибір. Вони проявляють свій вибір в останні дні перед голосуванням. А близько 10% визначаються безпосередньо на виборчій дільниці», – зазначає експерт.
Айвазовська не думає, що на виборах можуть бути «великі сюрпризи», зокрема, в серйозній зміні настроїв населення.
«Тим не менше другий тур скоріше буде», – підсумувала вона.
Нагадаємо, за останніми опитуваннями Київського міжнародного інституту соціології, якби президентські вибори відбулися на два тижні раніше, а всі, хто не визначився, не прийшли б на вибори, число поданих голосів складало б близько 62% від числа усіх виборців. Зокрема, 54,7% виборів би проголосувало за Петра Порошенка, 9,6% – за Юлію Тимошенко. За такого розподілу голосів потреби у другому турі виборів не було б.