Новий штам COVID-19 “Дельта”. В чому його небезпека для України

Суспільство
16 Червня 2021, 18:28

За інформацією з огляду робочої групи, він є небезпечнішим за штам “Альфа” через вищий (у 1,6 раза) рівень заразності. Також  вищими є частота госпіталізацій та реанімацій у хворих із виявленим SARS-CoV-2. 

 

Ігор Бровченко,  доктор фізико-математичних наук та очільник групи з математичного моделювання епідемії COVID-19 в Україні у коментарі Тижню пояснив, що наявні вакцини так само ефективні як проти британського, так і проти індійського штамів. “Для того, щоб визначити штам коронавірусу потрібно робити процедуру секвенування, але в Україні її майже не проводять. Велика Британія, наприклад, масово проводить секвенування і визначає майже 70% нових виявлень”, – пояснює Ігор Бровченко 

В Україні таке дослідження проводили одного разу, коли 400 зразків відіслали у французьку лабораторію ще в лютому й отримали результати у квітні. Більше досліджень у цьому напрямку не проводилось.

 

Читайте також: Спрей, одна доза і ризики

 

В огляді фіксується зростання захворюваностей у Великій Британії попри 60% вакцинованого населення, яке пов’язане якраз із появою нового штаму. Здебільшого він поширюється серед молодих, ще не вакцинованих людей, але критичних наслідків хвиля не набула. Також приріст чисельності хворих на індійський штам росте в Португалії та Росії. Натомість в Албанії та Сербії пандемія йде на спад. Причиною такого дивного розповсюдження Ігор Бровченко називає велику індійську діаспору в Британії, однак в інши кхраїнах – це випадковий процес без особливої тенденції, пов’язаний з туризмом. 

 

Читайте також: Die Welt: Що буде з політичною системою після пандемії

 

В Україну штам “Дельта” може прийти зі Сходу через кордон з Росією, але це лише імовірність. “Стосовно поширення, то якщо дивитись на Індію, там подвоєння кількості випадків відбувалося за період у 10 днів. Для порівняння, в Україні восени подвоєння відбувалося за місяць, а впродовж останньої хвилі – до трьох тижнів. Тобто показники Індії – це дуже швидко. Якщо сьогодні в нас приблизно 1000 випадків захворювання на день, то за поширення “Дельти” ми повернемось до наших пікових значень в найбільш кризові моменти пандемії”, – говорить Ігор Бровченко. 

 

Читайте також: Індійський штам і онкохворі

 

Позитивними факторами науковець називає велику кількість населення, яка вже перехворіла і має імунітет, хоча не до кінця зрозуміло, як він працюватиме проти нового штаму і як довго триматиметься, та сезонність. Наприклад, влітку поширюваність ковіду суттєво зменшується у порівнянні із весняним періодом. Як поширюватиметься цей штам і чим це може закінчитись передбачити важко. 

 

“Ми тривожимось, тому що в Україні на сьогодні найнижчі темпи вакцинації. Якщо в Польщі чи Румунії близько 20% населення вакциновано двома дозами, то в нас – менше 1%. Тому якщо раніше ми орієнтувалися на якісь глобальні процеси, які спочатку відбувались в сусідніх країнах і могли передбачити ситуацію тут, то зараз такого вже може не бути, бо в них набагато краща ситуація з вакцинацією”, – стверджує Ігор Бровченко