Меморіал у Бабиному Яру: влада у релізах російського проєкту і гуртування прибічників альтернативи

Суспільство
16 Червня 2021, 16:16

Ще у 2016 році культурна та наукова спільнота висловила невдоволення політикою уряду стосовно дозволу заснувати Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» (МЦГБЯ) російськими бізнесменами, наближеними до Владміріа Путіна. Зокрема це Михайло Фрідман, Павло Фукс та Герман Хан. Крім них фінансують зведення артоб’єктів Володимир Кличко, Святослав Вакарчук та Віктор Пінчук. На думку противніків цього проєкту,   передача контролю над втіленням меморіаду в руки іноземних( особливо причетних до Росії) інвесторів нівелює значення цього меморіалу в українському контексті. 

 

Читайте також: Віталій Нахманович: «За останні 30 років в Україні не створено жодного повноцінного національного меморіалу»

 

Тиждень неодноразово писав про небезпеку реалізації по суті російського проєкту меморіалу. Втім попри численні заперечення з боку української громадськості, влада продовжує сприяти інціативі МЦГБЯ.  З останнього прес-релізу цього Центру зрозуміло, що змінювати партнерів та підхід до осмислення меморіалу не будуть, а російський капітал їх  цілком влаштовує. Прем’єр-міністр України та голова Офісу президента своїми діями укріплюють невдоволення громадськості щодо співпраці з проєктом, фнінасованим російським капіталом. До офіційної церемонії відкриття, запланованої на 6 жовтня цього року, Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» має представити ще два нових об’єкти на території урочища – «Кришталеву стіну плачу» та «Курган пам'яті» за авторства сербської  художниці Марини Абрамович. У релізі МЦГБЯ широко цитують прем’єра  і голову ОП, однак жодним чином не згадують про альтернативний проєкт, де головна роль відпводиться українській державі, а не приватним російським інвесторам.

 

Читайте також: Діячі культури закликають звільнити Хржановського. Відкритий лист

 

Проти лобістів російького проєкту вже неодноразово висловлювалися представники український інтелектуальних кіл. 15 чернвя офіційно висловились з цього приводу Український Католицький Університет із закликом припинити неприпустиму співпрацю, також минулоріч колективну позицію озвучили українська культурна та наукова спільноти,. На сайті електронних петицій Київської міської ради збирають підписи щодо перенесення проєкту в державну площину, аби не віддавати формування української національної пам’яті у російські приватні руки. Рух опору капітуляції (об'єднання громадських організацій, активістів, науковців, що працюють над збереженням євроатлантичного курсу України) опублікували звернення на своїй фейсбук-сторінці, в якому порівнюють невтручання української влади у роботу російських підприємців над пам’яткою історичного значення з толеруванням внутрішньої гібридної війни в Україні. У вересні минулого року опублікували звернення українських євреїв, яке підписали більш ніж 160 представників громади.

 

 

 

 

 

Позначки: