Нові місцеві вибори на Луганщині. У Лисичанську та Сєверодонецьку вже агітують, ЦВК чекає

Політика
26 Травня 2021, 13:45

11 травня з’явилася новина про скасування постанови ЦВК щодо неможливості проведення виборів на території окремих громад Донеччини та Луганщини. Політичні партії, представники яких працюють у Луганській області, пожвавили діяльність ще до цього рішення. Хоча проведення виборів досі не гарантоване.

Історія судової справи

Заяву про оскарження рішення ЦВК подали до Шостого апеляційного адміністративного суду майже одразу після ухвалення у серпні 2020 року. Постановою ЦВК заборонили проведення місцевих виборів у 10 громадах Донеччини та вісьмох Луганщини. Зокрема, на Луганщині – у Гірській міській територіальній громаді, Лисичанській міській територіальній громаді, Попаснянській міській територіальній громаді, Сєвєродонецькій міській територіальній громаді, Нижньотеплівській селищній територіальній громаді, Станично-Луганській селищній територіальній громаді, Широківській селищній територіальній громаді та Щастинській міській територіальній громаді.

Скасовуючи вибори, у ЦВК послалися на висновки обладміністрацій про неможливість гарантувати якісну підготовку і проведення виборів у названих громадах.

З огляду на зміст позову до ЦВК (оскарження рішення органу центральної влади), його передали до Окружного адміністративного суду міста Києва. Суд виніс рішення у січні, зазначивши, що 25 жовтня 2020-го (всеукраїнський день місцевих виборів) вже минуло, тобто постанова ЦВК реалізована, а тому «розгляд питань її протиправності та/або її скасування після 25.10.2020, на думку суду, також не призведе до відновлення порушеного права позивача».

Після цього позивач знову звернувся до Шостого апеляційного адмінсуду, який задовольнив позовні вимоги 11 травня.

У постанові суду зазначили – «визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії «Про неможливість проведення перших виборів депутатів окремих сільських, селищних, міських рад Донецької і Луганської областей та відповідних сільських, селищних, міських голів від 25.10.2020» від 08.08.2020 № 161».

Документ набирає законної сили з дати його прийняття. Тобто ЦВК має відреагувати на рішення та призначити вибори в громадах. Однак поки що на сайті ЦВК немає жодної реакції на рішення. 19 травня бахмутське видання Вільне радіо повідомило, що ЦВК відповіла на їхній запит, зазначивши, що «вирішує питання щодо подальших дій з урахуванням висновків, викладених у вказаній постанові суду».

Також Постанова суду може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо у Верховному Суді протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач – зацікавлена особа

Позивачем у справі виявився Євген Байрамов, який наразі є депутатом Сєверодонецької районної ради від партії «Опозиційна платформа – За життя» (ОПЗЖ). Окрім того, він є політтехнологом народного депутата Сергія Дунаєва.

Одразу після новини про рішення суду на регіональному телебаченні вийшла дискусійна передача, у якій Байрамов та голова Луганської ВЦА Сергій Гайдай обговорили скасування постанови. Цікаво, що обидва дійшли висновку, що відсторонення політичної партії «Наш край» від участі у виборах куди важливіше, ніж саме проведення виборів. Мотивовано це тим, що «цукрова команда», як називає «Наш край» Сергій Гайдай, займається підкупом виборців і тому боротьба за владу є нерівною.

«З точки зору закону вихід один – потрібно проводити вибори. Але перед тим усі ті, хто роздає цукор, вони мають «сісти» і тільки після цього можна проводити вибори», – наголосив Байрамов, якого підтримав Гайдай. Також очільник ЛВЦА додав: «Такі речі, як підкуп виборців (немає різниці це цукор чи сіль), це треба не те, що обмежувати, а за це треба карати. Тому що ми розуміємо, якщо воно відпуститься так, як воно йшло до цього дня, то ми отримуємо ганебний і страшний результат голосу».

Варто додати, що Байрамов зазвичай працює у передвиборчих штабах ОПЗЖ у Лисичанську та інших місцях області. Був випадок, у 2016 році, коли під час проведення дострокових виборів до Верховної Ради його побили невідомі. На той час Байрамов обіймав посаду голови окружної виборчої комісії по одномандатному виборчому округу №114 у Сєверодонецьку. Через тяжкі травми він втратив око, а координатори ОПОРА тоді назвали причиною побиття професійну діяльність. На тих виборах переміг представник команди «Нашого краю» Сергій Шахов, який і зараз є народним депутатом та очолює політичну ланку партії на Луганщині.

Попри балачки про відсторонення від участі у виборах політичної сили, яка займається підкупом, жодних реальних дій немає. Благодійний фонд «Луганщина – Наш край» продовжує роздавати продуктові набори місцевим мешканцям. За інформацією сайту opendatabot, востаннє суд розглядав заяву про їх протиправну діяльність лише за підсумками дострокових виборів у Верховну Раду влітку 2019 року. Після цього жодної скарги на них не надходило або ж до розгляду справа так і не дійшла.

Політики на низькому старті

Не лише «Наш край» активно готується до місцевих виборів. Попри те, що ЦВК досі не вирішила як виконувати постанову суду, робота політичних команд у Лисичанську та Сєверодонецьку вже дуже схожа на передвиборчу агітацію.

Представники «Нашого краю» вітали з весняними святами місцевих мешканців, роздавали продуктові набори та розвісили вітальні бігборди.

ОПЗЖ та її прихильники провели гучний парад у День перемоги над нацизмом, об’їхавши усі меморіали та пам’ятники у Лисичанську. Варто додати, що на цьогорічних вітальних бігбордах ОПЗЖ основний акцент не на народного депутата, який представляє округ у Верховній Раді, а на політичну партію взагалі.

Помічені були й агітаційні намети партії «Слуга народу». Серед друкованої продукції мешканцям пропонують газету з інформацією про досягнення Луганської обласної ланки «слуг».

Повернувся до Лисичанська і колишній кандидат у народні депутати Олег Зеленський, який мешкає в Одесі. Минулого року він проводив масштабну агітацію влітку, залучав місцевих мешканців до екологічних акцій та у постах в соцмережах зазначав, що має наміри потрапити до міської ради Лисичанська у якості депутата. Після рішення ЦВК про відміну виборів Олег Зеленський повернувся до Одеси, а місяць тому приїхав на Луганщину, де кожного дня зустрічається з місцевими мешканцями, вітає зі святами, ініціює прибирання території та знову має наміри створити затишний парк.

Олег Зеленський з квітами

Тож незважаючи на відсутність офіційного рішення, політики вже повним ходом займаються передвиборчою агітацією.