14 квітня в. о. президента Олександр Турчинов ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України". Наступного дня він повідомив про початок антитерористичної операції на півночі Донецької області.
15 квітня українські військові вирушили до Слов’янська – міста, яке стало своєрідним центром сепаратистів і бойовиків на Сході. Того ж дня терористи спробували взяти штурмом військовий аеродром у Краматорську. Збройні сили у відповідь почали спецоперацію. Атака була відбита.
Наступного дня перший віце-прем'єр міністр Віталій Ярема заявив, що у Слов’янську та Краматорську перебувають російські військові. В той же час міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров виступив із вимогою не застосовувати сили до сепаратистів. Натомість український парламент під час закритого засідання підтримав проведення антитерористичної операції.
Після чотиристоронніх переговорів у Женеві активна фаза АТО була призупинена. Ще однією причиною для її припинення стали Великодні свята.
Вже 23 квітня Ярема повідомив про відновлення активної фази операції. Цього ж дня прес-служба МВС повідомила про звільнення від сепаратистів міста Святогірськ.
А вже наступного – силовики відзвітували про знищення у Слов’янську трьох блокпостів сепаратистів. Повідомлялося про п’ятьох убитих бойовиків.
25 квітня МВС повідомило про повне блокування в’їздів до Слов’янська. Того ж дня відбулося резонансне захоплення сепаратистами автобусу з представниками ОБСЄ, яких тримали в заручниках більше десяти днів (були звільнені 3 травня).
27 квітня стало відомо про трьох затриманих сепаратистами офіцерів СБУ. На відео, поширеному у ЗМІ, троє закривавлених чоловіків з перемотаними скотчем очима відповідають на питання російських журналістів і розповідають про те, як потрапили в полон до бойовиків. Все це відбувається нібито у захопленій терористами будівлі СБУ в Слов'янську. 7 травня офіцерів обміняли на самопроголошеного "губернатора" Павла Губарєва.
2 травня у Слов'янську почалися бої. Терористам вдалося збити кілька вертольотів.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що терористи прикриваються мирними жителями і ведуть вогонь з житлових будинків. В цей же день був обстріляний гелікоптер з медиками, які прямували до Слов’янська, аби надати допомогу. У Міноборони повідомили, що в результаті обстрілу гелікоптерів двоє військових загинули. Пізніше силовики затримали чотирьох бойовиків, які, за попередніми даними, могли бути причетні до цього обстрілу.
І того ж дня – 2 травня – близько 14:30 командувач Нацгвардією Степан Полторак заявив, що силовики практично зачистили Слов’янськ від терористів.
За словами керівника Антитерористичного центру Василя Крутова, під час АТО загинуло 5, поранено 12 силовиків.
А вже 5 травня Аваков повідомив, що загін АТО розкрив засідку – бойове угруповання терористів у складі близько 800 осіб. Силове протистояння тривало кілька годин, втім, українським військовим вдалося утримати позиції.
"…Наші втрати 4 бійця і 20 поранених. За нашою оцінкою у терористів втрати за 30 осіб. Десятки поранених. Дуже багато кримчан, зустрічаються і росіяни. Сьогодні були і чеченці…" – зазначив він.
За словами міністра оборони Михайла Коваля, операція просувається повільно через загрози для цивільного населення.
7 травня Служба безпеки України повідомила про 14 загиблих військовослужбовців від початку операції.
9 травня справжні вуличні бої розгорнулися у Маріуполі. Цього дня активізувалися сепаратисти, відбулася спроба захоплення міського відділку міліції. До міста ввели війська. Під час протистояння була використана бронетехніка та гранатомети. Аваков повідомив, що під час протистояння було знищено 20 терористів, 4 – взято у полон.
10 травня Національну гвардію вивели з міста для уникнення провокації агресії сепаратистів. Ситуація в місті була напруженою.
13 травня підрозділ 95-ї аеромобільної бригади Збройних Сил України, яка бере участь в АТО, потрапило в засідку. Загинуло семеро військовослужбовців.
"Близько 13:00 на околиці села Октябрське Слов'янського району, за 20 км від Краматорська, під час руху колону однієї з військових частин ЗС України цинічно і підступно обстріляли із засідки. Терористи атакували українських десантників із гранатометів, вели щільний прицільний вогонь з стрілецької зброї ", – повідомили у прес-службі Міноборони.
Понад 30 нападників прибули заздалегідь та розмістилися вздовж річки.
«Перший постріл терористів із гранатомета влучив у двигун другого з БТРів, який підійшов до мосту. Пролунав вибух. Інший БТР намагався проштовхнути пошкоджену бойову машину, яка загорілася, далі від села. Військовослужбовці прийняли бій. Після першого залпу терористів з важкої зброї загинуло двоє військовослужбовців, щетроє було поранено. Загалом внаслідок тривалої сутички загинуло шість військовослужбовців Збройних Сил України. Вісім отримали поранення різного ступеня важкості. Один важкопоранений», – повідомили в Міноборони.