«Референдум» на Донбасі: зрежисований натовп, відсутність спостерігачів і бюлетені у ящиках з-під масла

12 Травня 2014, 14:10

Показові дільниці

Сепаратисти для телевізійної картинки зробили кілька «показушних дільниць» із маовою відвідуваністю.

Так сайт “Новости Донбасса” твердить, що у Донецьку до виборчих дільниць “зігнали” працівників комунальних підприємств.

З Луганська та Луганської області журналісти повідомляють, що там організували кілька показових дільниць, куди звезли всіх бюджетників для імітації масовості голосування.

Російські ЗМІ публікували фото і відео з "величезними чергами бажаючих віддати свій голос за ДНР'', однак черги бажаючих – штучно створена "картинка":  організатори "референдуму" відкрили набагато менше виборчих дільниць, ніж потрібно. 

Так, за даними Центрвиборчому та офіційного державного реєстру виборців, загальна кількість виборців на Донеччині та Луганщині – 5,149 млн. осіб.

У Донецькій області проживає 3,35 мільйона виборців. Область поділена на 21 виборчий округ де мають працювати 2425 виборчих дільниць. У Луганській області зареєстровано 1,8 мільйона виборців, майже 370 тисяч з яких проживають у самому Луганську. В області діють 11 округів та 1437 виборчих дільниць, 205 із яких – у самому Луганську.

Разом з тим напередодні представники самопроголошеної ''Донецької народної республіки'' заявляли про те, що  для голосування на ''референдумі'' відкривають 1527 дільниць.

Насправді ж 11 травня з'ясувалося, що кількість їх набагато менша.

Так, у Донецьку в районі, де проживає 200 тис. мешканців  і має працювати близько 80 дільниць, відкрито в десятки разів менше – менше десяти. Ситуація у Маріуполі – аналогічна: замість 100 дільниць працює лише 4. 

Окрім того, на Донбасі значна частина людей не знала, де голосувати. 

Відсутність спостерігачів

За повідомленням очевидців, під час "референдуму" на Донбасі на дільницях не було спостерігачів, подекуди голосування велося просто на вулицях, і часто – без підготовлених заздалегідь списків виборців.

Зокрема у Горлівці порядок на дільниці забезпечували двоє бійців з георгіївськими стрічками та битами.

Відсутність приміщень

Крім того відомо, до у низці міст Донецької області місцева влада відмовилася надавати сепаратистам приміщення для організації виборчих дільниць.

При цьому журналісти зафіксували випадки, коли ''дільниці'' відкривали просто біля ринків, поставивши палатку, і голосування там відбувалося з порушенням усіх процедур, просто шляхом заповнення бланку, без документів. 

Окрім того, не було кабінок для голосування (не дотримувалася таємниця голосування).

Журналісти Первомайська повідомили, що на ділянці в Приморській райадміністрації кидали бюлетені не в спеціальну урну для голосування, а в ящик з-під масла.

Окрім того, є дані про мобільні дільниці на авто по селах.

Бюлетені без захисту

"Бюлетені" для голосування на сепаратистських опитуваннях не містили жодних засобів захисту, і їх роздавали у містах уже з четверга. Окрім того, на виборчих дільницях не було списків виборців.

Каруселі

На «референдумі» допускалися випадки, коли одна людина голосувала за всю сім'ю (неперсональне голосування).  У деяких випадках люди голосували без документа, що посвідчує особу.

Відзначається, що в дільниці Приморської райадміністрації "для зручності голосуючих" організували так зване "виносне" голосування на вулиці. На вулиці стояло два столика, ще два – на вході в будівлю. Бюлетені проголосували збирали в прості коробки, опечатані з двох сторін.

Так журналіст видання Новости Донбасса повідомляє, що він проголосував на 4 дільницях "за сусіда і його дружину".

Видання також повідомляє, що будь-хто може принести з собою необмежену кількість бюлетенів.

"Голосувати можуть навіть громадяни Гондурасу", – пишуть журналісти у Twitter.

Нагадаємо, в.о. президента Олександр Турчинов вважає "референдум" на Донбасі фарсом не буде мати жодних юридичних наслідків, окрім кримінальної відповідальності його організаторів. А ЦВК назвала проведення "референдуму" на Донбасі імітацією.

Тим часом у Кремлі заявили, що Росія має намір "з повагою" ставитися до результатів псевдореферендума проросійських терористів на Сході України.

МЗС Великобританії, у свою чергу, назвав "прикрістю" проведення референдуму в Донецькій і Луганській областях України про статуси цих регіонів. Про невизнання референдумів також заявила представник Держдепу США Джен Псакі. Про те, що референдуму не вистачає легітимності заявивив генеральний секретар уряду Японії Йосіхіде Суга. У ЄС заявивли, що сепаратисти не спромоглися навіть зробити вигляд законності "референдуму".