Загалом звернення було зосереджено довкола трьох найбільш актуальних тем: деокупація Криму та Донбасу, протидія російській агресії та вступ України до НАТО. Наприклад, в документі пропонується добиватися посилення міжнародного тиску на Росію з одночасним збільшенням військової допомоги українській армії, а також розширення військової присутності США в чорноморському регіоні. Адже на думку експертів, зокрема наукового співробітника Фонду Роберта Боша, Посла США в Україні у 1998-2000 роках Стівена Пайфера, Україна самотужки не впорається з конфліктом на Донбасі. За його словами, не виключено, що в Кремлі розраховують, що наша держава лишиться сам на сам з Росією. «Але ці надії Москви є марними», – підкреслив дипломат. Кінцевим пунктом такої військово-політичної співпраці автори документу бачать набуття Україною членства в НАТО, що є в інтересах не лише нашої держави. Так, послиня України в США Оксана Маркарова вважає, що членство нашої країни в Альянсі «це не тільки запорука нашого успіху, це запорука безпеки і розвитку Європи і всього чорноморського регіону».
Читайте також: Еміне Джапарова: «Кримська платформа має стати зовнішньополітичним елементом загальної стратегії деокупації півострова»
На думку авторів «12 пунктів» зусилля дипломатів мають бути зосереджені на залученні США до переговорного процесу щодо відновлення територіальної цілісності України, деокупації Донбасу та повернення контролю на Кримським півостровом. Зокрема в цьому переконаний Арсеній Яценюк, він наполягає, що для відновлення територіальної цілісності України та встановлення миру на українських умовах до Нормандського формату мають долучитися США та Британія. Водночас, деякі з присутніх під час презентації експертів піддали критиці заяву президента України Володимира Зеленського щодо готовності проводити двосторонні зустрічі з учасниками «нормандської четвірки». Наприклад, Посол України у США у 2015-19 роках, Голова правління Українського Кризового Медіа Центру Валерій Чалий наголосив, що «не варто розділяти «нормандський формат», тому що це може його знищити». На його думку говорити з агресором Україна може лише з посередниками. «Якщо ми самі будемо руйнувати формат, який так важко створювався – це шлях не правильний», – додав він.
Водночас, на тлі нещодавнього оголошення санкцій з боку США проти Валерія Коломойського, підписанти вважають, що Київ та Вашингтон мають спільно працювати заради усунення надмірного впливу олігархів і встановлення верховенства права. Україна потребує справедливих економічних умов для великого, середнього і малого капіталу, а також іноземних інвесторів. Це має стати частиною від загального пакету реформ які українська влада має продовжувати. Цю тезу підтримала Тимчасова Повірена Сполучених Штатів в Україні Крістіна Квін. На її думку, президент Зеленський має проблеми в двох питаннях: конфлікт на сході України та боротьба з корупцією, «яка є значною перешкодою для всебічного економічного зростання і євроатлантичної інтеграції України». З цим погодився і Пайфер, зауваживши, що Україна має «продовжувати реформи й будувати успішну, ринково орієнтовану, економічно стабільну країну». На його переконання це буде в інтересах як України, так і її партнерів.
Читайте також: Крим. Казарми замість курорту
Окремо експерти зазначили, що хотіли би бачити посилення діалогу між Україною та США на найвищому рівні. Так, наприклад, заступниця голови Верховної Ради України Олена Кондратюк запропонувала підготувати підписання Меморандуму стратегічного партнерства між ВРУ та Конгресом США з нагоди 30-ї річниці Незалежності України. Валерій Чалий навіть припустив, що між президентами Зеленським та Байденом поки що бракує довіри. А щоб її забезпечити. На думку дипломата українська влада має «підписати меморандум з МВФ, не грати в судову реформу, а по-справжньому здійснити її, здійснити реформу СБУ та сектору оборони».
Цікавим аспектом є те, що ініціативу Київського безпекового форуму підтримали засновники іншого дискусійно-аналітичного майданчика – Львівського безпекового форуму. Так, Оксана Сироїд, яка є серед підписантів «12 пунктів» зауважила, що цей документ є взірцем того, як люди готові працювати разом задля досягнення загального результату.
В пропозиціях не оминули й найактуальнішої та найсучаснішої теми – пропонується партнерство між Вашингтоном та Києвом в питаннях захисту та протидії від політичного втручання, дезінформації та кібератак. Як відомо, і Сполучені Штати і Україна неодноразово ставали жертвами російських кіберзлочинців і це є сферою, де Київ може поділитися своїм досвідом з Вашингтоном.У свою чергу Оксана Сироїд підкреслила, що інформаційний вплив Росії на Україну «має бути не просто знижений, а припинений». На її погляд в українській політиці також не має бути людей, які себе асоціюють з Росією чи відстоюють її інтереси.
Читайте також: Північний потік-2. Відкладати до краю
Згадали в «12 пунктах» і про сумнозвісний російський газопровід «Північний потік-2». На думку авторів Україна та Сполучені Штати мають зробити все можливе, щоб протидіяти цій загрозі. Директор Центру Євразії Атлантичної ради, Посол США в Україні у 2003-2006 роках Джон Гербст наголосив, що США необхідно або працювати з німцями для того, щоб зупинити «Північний потік-2», або знайти таке рішення цієї проблеми, яке відповідало б інтересам і Європи, і України.
Крім згаданих вище експертів документ з боку США звернення підписали, зокрема, колишній спеціальний представник уряду США з питань України у 2017–2019 роках Курт Волкер, колишній заступник державного секретаря США з глобальних відносин у 2001–2009 роках Пола Добрянська, екс-заступник генерального секретаря НАТО Александр Вершбоу, колишні посли Сполучених Штатів в Україні Марі Йованович, Роман Попадюк, Вільям Тейлор, а також члени Конгресу Сполучених Штатів, чільні дипломати й відомі експерти, включно з відомим політологом, професором Стенфордського університету Френсісом Фукуямою.
А з боку України – народні депутати України, які представляють фракції, що разом складають абсолютну більшість ВРУ («Слуга народу», «Європейська Солідарність», «Голос» і «Батьківщина»). Також серед тих, хто поставив підпис під документом, – три колишні секретарі РНБО України Володимир Горбулін, Олександр Турчинов і Андрій Парубій, голова комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе, громадські діячі Йосиф Зісельс і Мирослав Маринович, дипломати Володимир Огризко, Маркіян Лубківський, Костянтин Єлісєєв, Володимир Василенко, Юрій Щербак, Олег Шамшур, Олександр Моцик, Володимир Хандогій, Роман Безсмертний.