Рівне перед другим туром виборів: фаворит проти головної несподіванки перегонів

Політика
20 Листопада 2020, 19:24

Будівельник проти ректора

За посаду міського голови Рівного боролися 16 кандидатів. Серед них – 13 представники політичних сил та троє самовисуванці. Найбільше голосів, а саме 19,84%, прогнозовано набрав кандидат від місцевої політичної сили «Рівне разом», представник будівельної фірми Віктор Шакирзян. Другим став ректор Рівненської духовної семінарії і академії Християн Віри Євангельської Олександр Третяк від «Європейської Солідарності» з результатом 16,93% голосів.

Кандидат від «Слуги народу» Віталій Коваль посів третє місце з результатом 13,52%, а екснардеп Юрій Вознюк з підтримкою чинного мера Хомка, а ще й Ігоря Палиці з його медіавпливом, зумів набрати лише 6,44% (аж шосте місце) та не потрапив навіть в депутати.

Перед виборами жодне з соцопитувань, проведених на замовлення кандидатів, не показувало такого результату для Третяка. З ним не рахувались навіть конкуренти. Хоча вихід кандидата в другий тур – цілком закономірний, враховуючи низьку явку та мобілізацію виборців «Європейської Солідарності».

 

Читайте також: На Вінничині відбулася масова «заміна» депутатів. В ОПЗЖ усі жінки відмовилися від мандата на користь чоловіків

 

Соцопитування від початку малювали перемогу Шакирзяну, деякі навіть у першому турі. Попри ранній старт роботи з виборцями через ГО та вартісну передвиборчу кампанію, Шакирзян трохи не дотягнув до 20% голосів виборців. Тоді як Третяк, який, здавалося б, вскочив  в останній вагон, адже представили його як кандидата перед самим стартом перегонів, обійшов усіх прогнозованих лідерів.

Вихід Третяка у другий тур не став суто заслугою партії, але її внесок безперечно є. Скоріш за все, Третяк став альтернативою вже відомим політикам і місцевій еліті. Ректор духовної семінарії до виборів був відомий у Рівному своєю релігійною та громадською діяльністю. Він активно пропагує сімейні цінності. Порцію критики за порушення прав, що стосується зокрема теми ЛГБТ, він отримує, але підтримки все ж має більше. Завдяки своїй незаплямованій репутації та зовсім не агресивній передвиборчій кампанії Третяк і зібрав  голоси. У передвиборчій гонці він опинився на тихому острові між політичним перепалками суперників, які зовсім не розглядали його як конкурента та претендента на другий тур.

Тож коли пристрасті навколо результатів першого туру вщухли, почалась активна підготовка до другого. На цьому етапі перепало вже й Третяку. Штаб Шакирзяна намагався з усіх щілин дістати компромат на конкурента, але максимум, на чому вдалось зіграти проти Треятка – його «несправжнє ректорство». Через те, що студенти в духовних освітніх закладах не отримують диплом державного зразка, у Шакирзяна вирішили, що заклад несправжній, абсолютно не розібравшись у деталях духовної освіти в Україні. 

Тим часом штабу кандидата від «ЄС» нічого робити особливо не довелось – все зробили журналісти-розслідувачі, які викрили зв’язки Шакирзяна з забудовником Романом Курисом, махінації у бізнесі та цілу ботоферму. Про джинсу в ЗМІ – годі й мовити, її там не перерахувати.

Дебати між кандидатами на Суспільному теж не відбулись. Шакирзян спершу на них погодився, але потім передумав і запропонував зустріч на приватному місцевому телеканалі. 

Тож на чию користь переважать терези довіри рівнян, дізнаємось після 22 листопада. Саме на цю дату запланований другий тур у Рівному.

Оновлена міська рада

У міській раді Рівного – 42 депутати. 5% бар’єр на проходження в міську раду подолали сім політичних партій: «Європейська Солідарність» набрала 19,08% голосів виборців та отримала найбільше мандатів – 10, «Рівне Разом» набрала 14,15% та провела в раду сім своїх депутатів, «Слуга Народу» здобула 12,74% голосів та отримала теж сім депутатських мандатів, від «Батьківщини», яка набрала 7,96% голосів, в раду пройшли п’ять депутатів, стільки ж матиме «Голос», який здобув 7,82% підтримки. По чотири мандати отримали «Свобода» з результатом 7,27% голосів та «За майбутнє» з 7,02%. 

 

Читайте також: У Львові відбулися дебати, які з високою ймовірністю визначать результат виборів мера. Як це було

 

Одного відсотка забракувало партії «Сила і честь», аби лідер її списку кандидат в міські голови Олексій Муляренко пройшов у депутати. Рівненський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні позову кандидатові, тож перерахунків ніхто не проводив.

Також не набрали 5%: «Перемога Пальчевського» – 3,4%, ОПЗЖ – 2,11%, «Громадський контроль» – 2,2%, «Пропозиція» – 1,7%, «Радикальна партія» – 1,59%, «Народний Рух» – 2,62%, «Успішна Україна» – 3,67%.

Рівне – одне з міст, де лідером стала «Європейська Солідарність». І місцеві вибори довели, що це ще одна політсила зі стабільною підтримкою, зокрема на Рівненщині. Раніше цим могли похизуватись хіба «Батьківщина» та «Свобода». Посприяло результату й те, що рівненський осередок «ЄС» оновив свій склад, до партії ввійшли волонтери та громадські активісти. Це теж додало партії голосів. 

Стосовно місцевої політсили «Рівне разом», то її рейтинг паралельно зі своєю передвиборчої кампанією в міські голови «зробив» одноосібний лідер Віктор Шакирзян. Що ж до «Слуги народу», картина приблизно така, як і по всій Україні – не лідери, але задніх не пасуть.

Питання формування коаліції в раді буде вирішене після другого туру виборів, залежно від новообраного голови. Але вже можна спрогнозувати об’єднання майбутніх депутатів «ЄС» та «Голосу», адже напередодні другого туру саме «Голос» висловив підтримку Третяку, тоді як «Свобода», «Батьківщина» та «Слуга народу» публічно підтримали Шакирзяна.

 

Читайте також: Другий тур на Дніпропетровщині: Кривий Ріг без Вілкула та доля проєкту Коломойського в Нікополі

 

Загалом нова Рівнерада може похвалитись складом проукраїнських сил, адже жодна з проросійських партій голосів для проходження не набрала.