На виборах мера міста жодної інтриги в Івано-Франківську не було. Однак справжньою несподіванкою стала кількість партій, які пройшли у міську раду.
Руслан Марцінків працював на свій авторитет уже не один рік: чорні п’ятниці, медичний четвер, мер у четвер, погода та анекдот від мера – щоденні прямі ефіри тримають його у тренді і дали свої плоди.
Попри скептичне ставлення багатьох опонентів Марцінківа до даних соцопитувань, які давали меру до 90% рейтингу, соціологи виявилися досить точними у своїх прогнозах. Під час виборів Марцінків чітко показав своїм конкурентам, хто ґазда у місті: він у першому турі став переможцем із результатом 84,78% виборців.
Читайте також: Херсон: нардеп став міським головою і до чого тут динозаври
Пять років тому, у своїх перших змаганнях за крісло мера, Марцінків не зміг здобути перемогу одразу. «Свободівець» переміг тільки у другому турі із досить невеликим відривом від опонента: 56,47% проти 43,53% висуванця «Блоку Петра Порошенка» та майбутнього міністра Ігоря Насалика.
Цьогоріч найближчий «переслідувач» Петро Шкутяк від «Європейської солідарності» набрав лише 7,05%. Різниця між кандидатами склала 77,73% – Марцінків перемагає з неймовірним відривом.
Про свою перемогу Марцінків заявив вже за дев’ять хвилин після закриття дільниць.
Менш ніж за дві години після цього з переобранням міського голову його привітав і його опонент Петро Шкутяк.
«Вітаю Руслана Марцінківа з перемогою. Знаю, що він любить читати, тому сьогодні придбав для нього роман – «Повернення в Кіллібеґс» французького автора Соржа Шаландона. Всередині підпис: «Вітаю з перемогою. Івано-Франківськ – місто вільних людей». Бажаю, щоб у шафці на балконі ця книжка також була. Я задоволений результатом виборів. Дякую всім, хто проголосував за нас!» – написав він у соцмережі Facebook.
Про причини вибору книги Шкутяк не розповів. В основу роману «Повернення в Кіллібеґс» покладено життєопис Деніса Дональдсона – колишнього бійця Ірландської Республіканської Армії, якого вбили після оприлюднення його агентурної роботи на Велику Британію.
Тріо Івано-Франківської міської ради: «Свобода», «Європейська солідарність та «Батьківщина»
Ці три політичні сили та їх 42 обранці керуватимуть містом наступні п’ять років (у попередньому скликанні ради було представлено шість політичних сил). Понад половину з них – 22 депутати – переобрано: від ВО «Свобода» знову отримають мандати 14 депутатів, «ЄС» матиме п’ять депутатів обраних повторно, у «Батьківщині» таких троє.
На відміну від виборів мера, склад політсил, які потраплять до Івано-Франківської міськради, був не таким прогнозованим.
Соціологічна група Олега Головенського та Агенція новин «Фіртка» провели екзитпол у день виборів, який показав, що до ради проходять представники тільки двох партій – «Свобода» та «Європейська солідарність». «Батьківщина» балансувала на межі.
У свою чергу, екзитпол від мера та «Центру громадських ініціатив» прогнозував третє місце у міськраді «Слузі народу».
Офіційний підрахунок голосів виявився на користь «Батьківщини». «Свобода», «Євросолідарність» та «Батьківщина» отримали місця у раді.
Читайте також: Буряк у місті, ОПЗЖ в області. У Запоріжжі дорахували голоси на виборах
У нинішньому скликанні «свободівцям» зовсім не потрібно думати над партнерством у раді. Представники «Свободи» матимуть 28 карток для голосування і відповідно монобільшість у міськраді, адже займуть 65% місць. «Європейська солідарність» та «Батьківщина» отримують 10 і чотири крісла відповідно.
Однак запитання у тому, чи матиме Марцінків хоч якусь опозицію в міськраді? Можна сміливо стверджувати, що представники «Батьківщини» не будуть намагатися вставляти палки у колеса «свободівцям», адже на виборах мера ця політична сила офіційно заявила про підтримку кандидатури чинного голови і навіть не висунула свого представника. Минулої каденції під час голосувань чітко прослідковується, що обранці від «Батьківщини» підтримували ініціативи «Свободи».
Що ж стосується «десятки Порошенка», то малоймовірно, що вони зможуть серйозно вплинути на хід голосувань у раді. Питання й у тому, а чи потрібно це представникам «Європейської солідарності», якщо шість її депутатів мають інтереси у будівельному бізнесі?
Якщо розглядати склад нової Івано-Франківської міської ради у гендерній площині, то ситуація відчутно змінилася. Минулого скликання серед депутатів налічувалося тільки чотири жінки. Цього разу свої місця вибороли 13 представниць: 10 – від «Свободи», дві – від «ЄС» та одна – від «Батьківщини».
Також рух «Чесно» підсумував, що у новій раді Івано-Франківська щонайменше сім новообраних депутатів є фігурантами антикорупційних розслідувань.
У Василя Ревчука з «Батьківщини» зафіксували факт гречкосійства, а його однопартієць Руслан Терешко є фігурантом розслідування про недекларування бізнесу.
Сергій Палійчук став єдиним з депутатів від «ЄС», кого зафіксовали як фігуранта антикорупційних розслідувань двічі.
П’ять депутатів нової ради від «Свободи» є фігурантами антикорупційних розслідувань. «Лідером» серед них є Сергій Абрам’як – він тричі фігурував у таких скандалах. Ще дев’ятьох депутатів-«свободівців» спіймали на гречкосійстві.
Таку «картину» намалювали виборці в Івано-Франківську. Також високий, але все ж обмежений вплив Руслан Марцінків матиме в обласній раді. Детальніше про вибори саме в області читайте у матеріалі Результати виборів на Прикарпатті: кайданки на новообраному голові ОТГ, а депутат-священик отримає покарання від церкви