Черги, незважаючи на низьку явку. Як голосували і рахують голоси в Полтаві

Політика
28 Жовтня 2020, 21:45

7:40, 25 жовтня

 

Холодний, але сонячний осінній ранок відкрив день виборів у Полтаві. Жовтневе сонце ще не встигло прогріти охололе за ніч повітря – на вулиці усього кілька градусів вище нуля.

 

Дорога до виборчої дільниці пролягає подвір'ям школи: Повз обскубані стіни зачиненого дитячого басейна, через спортивні майданчики з порепаним асфальтом, уздовж футбольного поля, всіяного собачими екскрементами… У школи не вистачає грошей утримувати все це добро, тому турботу про спортивну зону беруть на себе місцеві фізруки та батьки дітей. Освіта у Полтаві – перша за обсягом стаття видатків, на неї йде третина всього річного бюджету (торік – приблизно один мільярд). Але й цих грошей на все не вистачає.

 

Зате стовпи на спортивних майданчиках школи заліплені свіжою агітацією кандидатів від «Слуги народу», яку так ніхто й не зняв у день тиші.

 

7:52

 

Подвір'я перед входом до школи. «Треба прийти на дільницю раніше, щоб не стояти в чергах», – вирішив собі я. Так само вирішили, напевно, сотні полтавців. Принаймні, черга до однієї цієї дільниці на цей час – 15 осіб. Переважно це пенсіонери, є молода дівчина та пара.

 

– Дєвочки, я за вами? – чую бадьорий голос у себе за спиною. «Дєвочки» віком за 50 приймають у свою компанію чергову сусідку в білій куртці. Потроху всі підсуваються ближче до дверей.

 

– А чо це всі вперед лізуть, ми ж уже давно стоїмо, – питає в чоловіка жінка у фіолетовій довгій куртці. Навіть тут, перед дільницею, і навіть о восьмій ранку неділі, починається невелика сварка. Виявляється, декому ще треба встигнути на роботу й вони просять пропустити їх першими.

 

За цим усім із даху школи мляво дивляться перші спостерігачі – голуби. А ще – усміхнене обличчя воїна на меморіальній дошці на фасаді. Молодий чоловік, який загинув на війні – випускник цієї школи.

 

8:00

 

На дверях школи – оголошення про канікули у дітей з 19 по 30 жовтня. Із внутрішнього боку чоловік відчиняє двері. Люди по черзі заходять на дільницю, їм вимірюють температуру. Усі надягли заздалегідь дістані з кишень маски та рушили до столів.

 

Столів – п'ять, за кожним – по дві жінки. Усі – в масках та рукавичках, біля кожної – пляшечка антисептика. Однак виборці не зважають на потребу дистанціювання – пенсіонери низько нахиляються над столами. Жінкам можна лише поспівчувати. Бачу перше порушення, незначне: вхід та вихід – одні й ті ж двері, хоча має бути інакше. Однак чоловік біля входу вміло регулює людський потік.

 

8:05

 

Інша дільниця розташована у цій же школі, тільки вхід збоку. Вікна першого поверху заґратовані від хуліганів, надворі чатує поліцейська у масці. На вході так само міряють температуру. Усередині комісія розділила приміщення на дві частини. Одна – своєрідний «хол», де миттєво утворилася черга. Інша – власне територія для голосування. Люди в черзі не розуміють, до якого столу їм рушати, а більш ніж двоє людей там стояти не можуть за правилами. Знов здіймається невеликий ґвалт, і знов члени комісії вгамовують пристрасті, намагаючись розводити людей до відповідних столиків.

 

8:26

 

Тільки на те, щоб знайти прізвище виборця у списку, відібрати у нього підписи, видати всі бюлетені й відрізати від них частини, йде не менше чотирьох хвилин. Нескладно порахувати, що з такими темпами за годину зможуть проголосувати близько 50 людей. З чергами та тривалим очікуванням. Принаймні, моя черга підходить через 20 хвилин.

 

– Бомажок багато, – ніби виправдовуючись, пояснює молодий чоловік без рукавичок. Подумки жалію його, уявляючи, скількох чужих рук йому доведеться сьогодні торкнутися за посередництва ручок, бюлетенів тощо.

 

– Треба було фамілію помінять. На коротшу, з однієї літери, – підтримуючи розмову, жартує жінка за цим же столом, у масці та великих окулярах. Вона, після того, як її напарник знайшов моє прізвище у списку, видає бюлетені, на кожному проставляючи прізвище та підпис.

 

Навпроти столів – кабінки для голосування. Без шторок. Зате з двома ручками. На диво, не прив'язаними. Знов переживаю за безпеку, уявляючи, скільки людей ними скористаються. Дільниця обслуговує і вулиці за фактичними межами міста, у приміському селі, де багато стареньких. Навряд чи вони щодня носять із собою реманент для письма.

 

На те, щоб просто знайти в бюлетенях назву партії, прізвища депутатів, проставити позначки та цифри, йде ще кілька хвилин. Це – якщо розумієш, що робити, та добре бачиш. У пенсіонерів йде набагато більше часу. Члени комісії допомагають, чим можуть. Коли я зі спітнілими від поліетиленових рукавичок руками й мокрою спиною вийшов надвір, біля входу було ще 25 осіб.

 

Приблизно 9:00

 

Усі навколишні дільниці в спальному мікрорайоні – з чергами. Попри низьку явку – рекордно малу в Україні за всі вибори – все одно черги. Причина – п'ять бюлетенів та потреба проставляти і позначки, і цифри, і вчитуватися в прізвища. Черга стоїть до однієї сусідньої школи, де теж дві дільниці – взагалі з одним входом. Черга є і до іншої, до спортзалу в колишньому Будинкові побуту, де теж зараз дільниця. Назовні біля цих п'яти дільниць немає жодної особи, що проводить опитування для президента. Ніхто нікого не запитує і не перепиняє.

 

Приблизно 12:00

 

З'явилися повідомлення про перші порушення. Чотири дільниці в місті не розпочали роботу вчасно. На двох довелося перераховувати бюлетені, бо в привезених уночі виявили помилку. В одному з мікрорайонів поліція затримала молодого чоловіка. У нього знайшли папірець із іменами людей, номерами телефонів та банківськими картками. Виявили його спостерігачі від однієї з партій на виборчій дільниці. Вважають, що це така мережа підкупу: на дільницю організовано приїжджають «спостерігачі», годинку там «спостерігають», після чого голосують. Щогодини група змінюється. На 12-ту годину явка склала приблизно 12%, повідомило місцеве видання «Полтавщина» з посиланням на спостерігачів однієї з партій.

 

Приблизно 17:00

 

На мобільний телефон приходить СМС-повідомлення: «Не дайте Полтаві програти знов. Підтримайте Удовіченка та Рідне місто». Одна з політичних сил вирішила поагітувати за себе в день виборів. Перед виборами полтавчанам надходили інші подібні повідомлення: «Підтримайте, будь ласка! +за/прізвище/, +за/прізвище/, +за/прізвище/». Партія «Рідне місто» – це та ж політична сила, яка уславилася розміщенням на місцевому сайті замовної статті з результатами «соцопитування» щодо виборів мера Полтави, яке «коментувала» соціологиня Ірина Бекешкіна. Вона померла півроку тому.

Тим часом у поліції повідомили, що затримали ще одного учасника ймовірної мережі з підкупу виборців, який за гроші пропонував голосувати за одного з кандидатів. Йому 21 рік.

 

Обхід п'яти виборчих дільниць виявив, що подекуди черги перетворилися на натовпи. У темряві люди спілкуються, все спокійно, однак є чимало незадоволених.

 

– Ви за ким? – питає у літньої жінки молодий чоловік перед входом до однієї з дільниць.

 

– Та я не знаю, я вже другий раз прихожу. Воздухом дихаю, – відмахується від розпитувань жінка, намагаючись протиснутися ближче до входу.

 

Приблизно 20:00

 

Усі дільниці в Полтаві зачиняються. Голосування скінчилося. Трохи пізніше ЦВК оприлюднює офіційні цифри: явка у Полтаві – 29.4%. 70120 виборців отримали бюлетені. Загальне населення міста – трохи менш як 300 тисяч людей. Це не просто рекорд – це набагато, відсотків на 15 менше від явки на попередніх виборах. У сільських громадах Полтавської ОТГ голосували трохи активніше, в місті – менше. Імовірна причина – черги. Через них, певно, зафіксовано й кілька випадків, коли виборці порвали свої бюлетені.

 

Приблизно 23:00

 

До міської ТВК привезли перший протокол підрахунку голосів на одній із дільниць. І його одразу ж «завернули» через помилки в документах.

 

8:00 26 жовтня

 

Обхід чотирьох дільниць показав, що скрізь члени комісії працювали всю ніч, рахуючи голоси. На ранок у місті, за повідомленням штабів журналістам, обробили лише 35 відсотків протоколів. Біля ТВК Шевченківського району Полтави на стоянці – скупчення автомобілів. Одні під'їжджають, інші намагаються розвернутися й виїхати. Працівники райради та райвиконкому поспішають на роботу. На вході до ТВК – пропускний режим і теж черга.

 

17:00 26 жовтня

 

Після пресконференції ОПОРА та речника місцевої поліції Юрія Сулаєва стало відомо, що у день виборів до поліції надійшло 269 повідомлень про порушення виборчого законодавства. На 35 порушників складені протоколи.

 

Костянтин Донченко з ОПОРА, своєю чергою, повідомив, що біля ТВК спостерігачі виявили мішки з бюлетенями, які охороняли члени комісії без свого керівника. Голові стало зле й вона поїхала, потім повернулася. Зле стало через те, що документи «завернули». Така історія – у більшості випадків. Тому підрахунок затримується. На цей момент, за повідомленнями штабів, оброблено приблизно 70 відсотків протоколів.

 

12:00 27 жовтня

 

Офіційних даних від виборчої комісії ще немає. А от зі штабів повідомляють, що понад 90% протоколів уже обробили. У Полтаві відбудеться другий тур виборів міського голови. Участь у ньому візьмуть двічі мер міста у 2010-18 роках Олександр Мамай від партії «За майбутнє» та висуванець «Слуги народу» Сергій Іващенко. У міській раді ці партії матимуть найбільші фракції. Ще до міськради увійдуть ОПЗЖ та ЄС, «Рідне місто» та «Партія простих людей» Сергія Капліна. На межі проходження балансують «Свобода» та «Батьківщина». Перші вже встигли заявити, що підозрюють спроби фальсифікацій.

 

16:00 28 жовтня

 

За даними штабу «Свободи» – вони долають 5-відсотковий бар'єр та проходять до міської ради, де матимуть три мандати. Загалом у раді – 42 депутати. Офіційних даних від ТВК досі немає.

 

Тим часом працівниця виборчої комісії зі згаданої школи виходить гуляти з собаками. Її робота скінчилася лише цього дня о 5-й ранку. Жінка теж возила протоколи і їх теж довелося переробляти.

 

Вона гуляє з тваринами повз обскубані стіни зачиненого дитячого басейна, біля спортивних майданчиків із порепаним асфальтом, уздовж футбольного поля, всіяного собачими екскрементами. Якщо освіта в Полтаві – найголовніша стаття витрат міського бюджету, то друга за обсягом – не медицина, не комунальне господарство, а утримання органів місцевої влади та міського самоврядування. На це торік витратили майже мільярд – 967 млн грн, або 27,5% бюджетних видатків. Щоправда, жінка про це не знає. А жоден із кандидатів на виборах не обіцяв розв'язати насамперед цю проблему. Їхня агітація досі залишається на стовпах у школі та навколо неї. Представники партій уже встигли заявити, що не давали команди своїм агітаторам розклеювати цю рекламу в непристосованих місцях.