Фальстарт при поділі округів, поліграф, адмінресурс. Виборча кампанія на Хмельниччині

Політика
23 Жовтня 2020, 19:15

Схеми на старті

Ще на початку серпня про «підкилимні схеми» при формуванні територіальних виборчих комісій на Хмельниччині заявила очільниця партії «Голос» Кіра Рудик. Вона звинуватила членів ТВК, поданих від «Голосу» у співпраці з іншими політичними силами (вочевидь, мала на увазі партію «Слуга народу») і пообіцяла відкликати всіх представників партії з ТВК. Станом на 22 жовтня «Голос» насправді замінив найбільшу кількість членів з-поміж усіх партій, представлених у територіальних комісіях області: два десятки своїх представників з 36. Та наразі Хмельницьку обласну ТВК очолює саме висуванець цієї політичної сили Віталій Афадєєв, який, до слова, ще минулого року, на президентських виборах, був офіційним представником кандидата на посаду президента України Володимира Зеленського.

Ймовірно, що через вже інші «підкилимні схеми» Хмельницька обласна ТВК не змогла з першого разу сформувати виборчі округи для виборів до Хмельницької обласної ради. Поділити область вдалося лише з другої спроби, після низки перерв у роботі комісії і переговорів, фактично із запізненням у два дні. Власне, на цьому етап потрясінь у ТВК області завершився.

Нардепи-паротяги в списках

Для участі у виборах до Хмельницької обласної ради ТВК зареєструвала понад п’ять сотень кандидатів від десяти політичних сил: ВО «Батьківщина», «Європейська солідарність», «За конкретні справи», «За майбутнє», «Команда Симчишина», «Наш край», «Опозиційна платформа – За життя», «Радикальна партія Олега Ляшка», «Сила і честь», «Слуга народу». Списки чотирьох партій до обласної ради очолюють чинні народні депутати: Володимир Ар’єв – «Європейської солідарності», Олександр Герега – «За конкретні справи», Сергій Лабазюк – «За майбутнє» і Сергій Мандзій – «Слуги народу». Ще один народний депутат, Віктор Бондар, який є також одним із лідерів партії «За майбутнє» на Хмельниччині, балотується першим номером у списку цієї політсили до Старокостянтинівської міської ради.

 

Читайте також: Час визначатися: щаслива «тринадцятка» до обласної ради Прикарпаття

 

Ситуація, коли парламентарі брали участь в місцевих виборчих перегонах, була і на місцевих виборах 2015 року. Тоді до місцевих рад області балотувалися нардепи Сергій Лабазюк, Олександр Герега та Сергій Мельник, які після здобуття перемоги відмовилися від мандатів. Висока вірогідність, що й цього разу народні обранці, виконавши своє призначення, поступляться місцем у списку. Щодо призначення, то самі депутати зацікавлені здобути максимальне представництво в місцевих радах для своїх політсил, а ім’я нардепа-мажоритарника робить партійний список більш упізнаваним та додає шансів партії отримати більше голосів виборців.

На персоналіях двох депутатів треба зупинитися детальніше. Так, Сергій Лабазюк очолює список партії «За майбутнє» не лише до обласної, але й до Хмельницької міської ради. У новий політичний проєкт він зайшов разом із командою партії «Поруч», яку очолює і від якої балотувався до Хмельницької міської ради в 2015. Крім нього, у єдиному списку партії до облради також дружина нардепа Віолета Лабазюк та його брат Петро Лабазюк. Віолета Лабазюк разом із чоловіком активно долучилася до передвиборної боротьби, ставши лідеркою Жіночого руху «За майбутнє» на Хмельниччині. До того ж вона очолює Благодійний фонд Сергія Лабазюка «Ми поруч», який активно займається благодійністю, в тому числі й у виборчий період.

Олександр Герега, лідер партії «За конкретні справи», який має потужну підтримку у власному мажоритарному виборчому окрузі, основні ресурси, зокрема й матеріальні, на цьогорічних місцевих виборах спрямував на один із райцентрів області – Шепетівку. У кандидати на посаду міського голови Шепетівки нардеп делегував представницю партії «За конкретні справи», колишню заступницю голови Хмельницької ОДА Світлану Павлишину.

Відповідно до результатів агрегованого рейтингу партій від Соціологічної групи Рейтинг на місцевих виборах станом на 7 жовтня загалом по Україні умовний 5% бар’єр долають п’ять партій: «Слуга народу» – 17,2% тих, хто визначився і має намір прийти на вибори, «Опозиційна платформа – За життя» – 12,6%, «Європейська солідарність» – 11,7%, «Батьківщина» – 7,5% та «За майбутнє» – 7,2%. Водночас говорити про достовірні рейтинги окремо щодо Хмельницької області складно, позаяк результати опитувань, що їх оприлюднюють у місцевих, ЗМІ здебільшого суперечливі й маніпулятивні. Утім соціологи сходяться на думці, що на Хмельниччині до п’ятірки лідерів, окрім загальноукраїнських політичних проектів, ймовірно, увійдуть і так звані регіональні партії – «За конкретні справи» та «Команда Симчишина». А через загалом слабкі позиції «Опозиційної платформи – За життя» в області навряд чи ця політична сила отримає значну підтримку мешканців області на виборах.

Креатив VS адмінресурс

У Хмельницькому списки до міської ради висунули 12 політичних сил. З-поміж лідерів передвиборчих перегонів – партія імені міського голови «Команда Симчишина», а також «Слуга народу», «Європейська солідарність», ВО «Батьківщина», «Наш край» та «За конкретні справи». Принаймні ці політичні сили назвав соціологічний центр «Громадська думка» за підсумками дослідження, яке проводили в Хмельницькому наприкінці вересня. Власне, підстав сумніватися в значній підтримці «Команди Симчишина» серед хмельничан немає. Завдяки популярності самого міського голови Олександра Симчишина його іменна партія має високі шанси здобути значну частку мандатів у Хмельницькій міській раді. До речі, сам Олександр Симчишин на посаду міського очільника балотується від ВО «Свобода». Таку його позицію можна пояснити як небажанням остаточно розривати зв’язки з політичною силою, членом якої він є багато років, так і впевненістю у власних силах на перегонах, позаяк рейтинг «Свободи» у Хмельницькому невисокий. Можливо, низький відсоток підтримки партії мешканцями обласного центру й став однією з причин створення окремого політичного проєкту «Команда Симчишина».

 

Читайте також: Місцеві вибори. Кропивницький: нейтральні кандидати та неактуальність перейменування

 

Загалом на посаду міського очільника Хмельницької територіальної громади претендують п’ять осіб. Крім чинного мера, кандидатами на цю посаду ТВК зареєструвала також Інну Ящук від партії «Слуга народу», Івана Гончара від партії «Сила і честь», Богдана Лукашука від ВО «Батьківщина» та Анатолія Собка від партії «За конкретні справи». Основною опоненткою теперішнього міського голови можна назвати Інну Ящук. Проте основна її перевага – пропрезидентська політична партія за плечима, у той час як Олександр Симчишин може похизуватися реальними симпатіями значної частини містян. Згідно з результатами дослідження «Рейтинг», оприлюдненими в квітні 2020 року, саме Симчишин очолив рейтинг схвалення діяльності місцевої влади у найбільших містах країни.

При цьому треба відзначити активну та творчу виборчу кампанію кандидатки: численні зустрічі з виборцями, відеоролики в соцмережах, зовнішня реклама на вулицях, заяви про погрози, виклик чинного міського голови «на проходження детектора брехні у незалежного та авторитетного експерта-поліграфолога» в останні дні перед виборами. Громадянська мережа ОПОРА в Хмельницькому зафіксувала випадки, коли Інна Ящук, яка є також депутаткою обласної ради та деканкою факультету місцевого вишу, агітувала в освітньому закладі, що підпорядковується обласній раді, а пізніше, під час відеоконференції, закликала своїх студентів агітувати за неї. Крім того, ще до офіційної реєстрації кандидатів Інну Ящук та команду партії «Слуга народу» в Хмельницькому представив президент України Володимир Зеленський на заході, анонсованому як презентація Стратегії розвитку Хмельницької області.

Натомість особливістю кампанії Олександра Симчишина стало звітування про свої досягнення на посаді міського голови. На старті виборчої кампанії в місті з’явилися білборди та сітілайти за кошт міського бюджету з перелічуванням найбільш вагомих, на думку команди міського голови, здобутків. Відеоролики про зроблене містяни могли бачити в соцмережах зі сторінок партії «Команда Симчишина». А тих, хто все ще читає пресу, переконували за допомогою прихованої реклами в тижневику «Проскурів», який раніше був газетою міської ради.

Колишній нардеп та конкретні надії

У Кам’янці-Подільському на посаду міського голови претендують семеро осіб. Зважаючи на медійну активність та популярність у авторів чорного піару, найбільш запекла боротьба за голоси виборців точиться між самовисуванцем Володимиром Мельниченком, представником ВО «Свобода» Михайлом Посітком та висуванцем партії «Слуга народу» Сергієм Ведерніковим. Чинний очільник міста Михайло Сімашкевич не балотується на цьогорічних місцевих виборах, натомість йде в депутати Хмельницької обласної ради за списком партії «За майбутнє». Вочевидь, поступається місцем своєму багаторічному патрону, депутату Верховної ради України 8 скликання Володимиру Мельниченку.

Списки кандидатів у депутати Кам’янець-Подільської міської ради зареєстрували 15 політичних сил.

 

Читайте також: Оновлення брендів без оновлення персон. Закарпаття напередодні виборів

 

З трьох райцентрів Хмельниччини найбільше охочих опинитися в кріслі міського голови в Шепетівці – 11 кандидатів. На вибори до міської ради ТВК зареєструвала 11 політичних сил. За відсутності авторитетної та об’єктивної соціології висновки про лідерів перегонів можна робити з огляду на їхню активність та матеріальні ресурси, витрачені на кампанію.

Чинний міський голова Шепетівки, висуванець ВО «Свобода» Михайло Полодюк за п’ять років на посаді не зумів закріпити і примножити перевагу, здобуду на попередніх місцевих виборах, тож його шанси на перемогу під сумнівом. Наразі серед фаворитів можна назвати самовисуванця Віталія Бузиля, який має підтримку місцевих представників партії «За майбутнє», та кандидатку від партії «За конкретні справи», ексзаступницю голови Хмельницької ОДА Світлану Павлишину, на яку покладає великі надії нардеп і кандидат Олександр Герега. З цими надіями, ймовірно, пов’язані благодійні ініціативи партії в Шепетівці, зокрема реконструкція за підтримки політичної сили інфекційного відділення районної лікарні, про що повідомляла Громадянська мережа ОПОРА.

Власне, зусилля Олександра Гереги спрямовані не лише на підтримку Світлани Павлишиної. Завданням партії «За конкретні справи» він ставить також закріпитися в Шепетівці, здобувши мандати в міській та обласній радах і поширивши власний вплив на ще більшу територію області.

Чи справдяться повною мірою прогнози соціологів  та сподівання політичних сил, чи виправдають себе витрачені зусилля й ресурси, покажуть вибори 25 жовтня. Утім очевидно, що до місцевих рад на Хмельниччині увійдуть не лише парламентські політичні сили й новостворений проєкт «За майбутнє». Представникам партій, знаних у всеукраїнському масштабі, доведеться ділити мандати й з так званими регіональними партіями – «Команда Симчишина» і «За конкретні справи».