Ігнорування дебатів та хабар кандидатки: як минула передвиборча кампанія на Буковині

Політика
23 Жовтня 2020, 15:30

За тиждень до закінчення передвиборчої агітації у Чернівцях соціологічна група «Рейтинг» оприлюднила соціологічні дослідження щодо кандидатів у мери Чернівці. І вони відрізняють від тих, які були на самому початку. Якщо спочатку трійка лідерів складалася із кандидатів Віталія Михайлішина від партії «Команда Михайлішина», Віталія Другановського від партії «Слуга народу та Олексія Каспрука від партії «Пропозиція», то вже ближче до виборів декому довелося посунутися.

За соціологічними дослідженнями, які проводили 17-19 жовтня у Чернівцях, серед кандидатів у мери лідером залишається  Віталій Михайлішин – 28,9% серед тих, хто голосуватиме. 24,8% готові підтримати Романа Клічука, 17,3% – Олексія Каспрука, 8,6% – Віталія Другановського. Як видно, в останні рейтингу увірвався кандидат від політичної партії «Єдина Альтернатива» Роман Клічук. А ось кандидат від «Слуги народів» із трійки випав. Хоча у політичній партії «Слуга народу» вважали Чернівці одним із обласних центрів, де вдасться отримати перемогу на виборах мера.

 

Читайте також: Харків між Кернесом і Кернесом

 

Віталій Михайлішин є головою фракції «Рідне місто» у Чернівецькій міській раді. Тож очікували, що він буде кандидатом у мери від цієї ж партії. Але за місяць до виборів створюється нова партія «Команда Михайлішина», від якої і балотується кандидат. Лідерством у передвиборчих гонках Віталій Михайлішин нікого не дивує. Він почав працювати на свій імідж ще до того, як зареєструвався кандидатом у мери. Будучи депутатом міської ради і головою фракції «Рідне місто» Віталій Михайлішин швидко взявся вирішувати усі проблеми чернівчан – від підключення газопостачання у багатоповерховому будинку до ремонту міжбудиннникового проїзду. І все це активно рекламували у всіх ЗМІ міста. Його обличчя добре «примількалося» чернівчанам. На сторінках чернівецьких газет була політична реклама про досягнення Віталія Михайлішина. Причому це було у такій кількості, що для інших кандидатів просто не залишалося місця. У штабі Михайлішина виробили і свою тактику передвиборчої агітації. Якщо спочатку просто розповідали, що Віталій Михайлішин зустрічається з мешканцями і обіцяє їм вирішити проблеми, то ближче до виборів він почав “діяти” – то освітлення на вулиці зробили, а то кров здав у центрі крові.

 

 Дебати Другановський Каспрук. Фото molbuk.ua

 

Один із лідерів кандидатів у  мери  став бізнесмен Роман Клічук, який за соціологічним опитуванням опинився на другому місці. А ще пів року тому він стверджував в інтерв’ю одному зі ЗМІ, що у політику більше не хоче йти. Роман Клічук вже був членом виконкому, але через два роки перебування вийшов з його складу. А тут наважився йти на мера. Обрали його голосуванням членів партії «Єдина Альтернатива». Сама партія теж «свіжа» і є суто чернівецьким продуктом. Вона була створена з громадської організації «Єдина Альтернатива», яку зареєстрували навесні цього року. У партії запевняють, об’єдналися бізнесмени та активні чернівчани. Якщо на початку, Клічука опоненти сприймали спокійно, то ближче до 25 жовтня задумалися про його можливу перемогу.

Спочатку Клічук відмовився від дебатів на каналі «Суспільне Буковина» разом із кандидатами Галиною Жук та Олексієм Каспруком.  Аргументував це привселюдно у фейсбуці, мовляв не підходить форма дебатів. А потім озвучив умови дебатів лише із журналістом, який працює на центральному українському каналі. Водночас один із членів його команди у коментарях під дописом зазначив, що у Чернівцях немає незаангажованих і професійних журналістів. Незалежна медіа-профіспілка журналістів закликала у передвиборчій агітації не зневажати професію журналістів. Та попри всі заяви кандидат Клічук на дебати так і не пішов. Хоча йому пропонували це зробити на будь-якому каналі Чернівців і у будь-якому зручному форматі.

 

Читайте також: Луганщина. ОПЗЖ двома колонами

 

І одразу після цього тема дебатів у Чернівцях стала актуальною для кандидатів у мери як своєрідний безкоштовний піар.

Віталій Другановський від «Слуги народа», який теж відмовився від дебатів на «Суспільному Буковини», зробив це раніше за Клічука. Але все відбулося по-тихому, без зайвих заяв. Напевно, вже потім у штабі «Слуги народу» зрозумів, що даремно цю інформацію не поширили. Тому Віталій Другановський активно почав скликати своїх опонентів на дебати. І про це заговорили. Спочатку Другановський запросив Віталія Михайлішина, який не прийшов. Потім Олексія Каспрука, який погодився на дебати і вони відбулися. А насамкінець покликав Романа Клічука, який і ці дебати проігнорував. Тим часом сам Клічук покликав на дебати Каспрука та Михайлішина, які запланували провести в останній день агітації – 23 жовтня.

 

 Роман Клічук, фото "Єдина Альтернатива"

 

Водночас деякі чернівецькі канали взялися «топити» Романа Клічука. На одному з каналів випустили аж дві передачі про бізнес Клічука. Він є власником кількох ресторанів та магазинів, які торгують продуктами та алкоголем. Клічука звинуватили у тому, що він не повністю сплачує податки, а приховує значну частину через різноманітні схеми. Клічук на телеканал подав у суд, вимагаючи мільйон гривень. І заявив, що останніми роками у міській раді його нагороджували як найкращого платника податків.

  На іншому каналі розповіли, що Клічук зовсім не нове обличчя у політиці. У 2006 році він став депутатом облради від Блоку Юлії Тимошенко. За 15 років встиг змінити чотири партії. Як все це зіграє для кандидата Романа Клічука покажуть результати виборів. Але якщо у першому турі виграють Віталій Михайлішин та Роман Клічук, то цілком ймовірно – що у другому турі Клічук може отримати перемогу. Бо всі, хто не віддав голос за Михайлішина, віддадуть свій голос Клічуку. Соціологи вже підрахували, що Клічук зможе отримати понад 40% голосів, тоді як інші кандидати-лідери – у межах 17-28%

 І якщо у Чернівцях передвиборча кампанія «бурлила» особливо наприкінці, то у районах все відбувалося значно спокійніше. Але і тут не минулося без серйозних інцидентів.

У невеличкому Новодністровську, який є містом обласного значення і у ньому мешкає приблизно 10 тисяч людей, на посаду балотувалося майже 14 кандидатів. Спочатку «Опора» зафіксувала тут порушення, коли за підтримки одного з  кандидатів “облагороджували” двори і під'їзди.

Також було затримано секретарку міської ради Новодністровська Наталію Цимбалюк, яка теж була кандидатом у мери. Її  звинуватили в отриманні хабаря за сприяння оформлення договорів оренди комнунальної нерухомості по занижених цінах. Підприємці повинні були сплачувати посадовиці «невеличку подяку». Сама Наталя Цимбалюк запевнила, що її затримання було "брудною технологією", щоб не допустити до участі у виборах. 

 

Читайте також: Дніпропетровщина: Вілкули не здаються

 

Досить часто партії зверталися до суду через відмову у реєстрації у ТВК, Дві  політичні партії – "Сила і честь" та "Батьківщина" через суд домоглися реєстрації своїх списків на місцевих виборах 25 жовтня.

Партіям «Сила і честь» та «Батьківщина» відмовили у реєстрації кандидатів, бо була невчасна проплата застави. А  кандидату у депутати від партії “Європейська Солідарність” відмовили у реєстрації, бо  він на час подання заяви від “Європейської Солідарності” був членом Аграрної партії.

У Заставні кандидат на голову ОТГ від партії «Партія чернівчан» Ярослав Цуркан повідомив, що його побили невідомі, коли він пішов перевіряти можливий підкуп виборців.

 Інший кандидат  у депутати Чернівецької обласної ради теж від «Партії чернівчан» заявив про те, що проти нього здійснювали SMS-атаку. Виборцям надходили повідомлення нібито з банку, що Іван Рибак підозрюється у шахрайстві.

Не зігнорували у передвиборчій кампанії і залякування коронавірусом. У під’їздах багатоповерхівок Чернівців з’явилися провокативні листівки від так званої  асоціації медпрацівників-волонтерів, у якій попереджали про небезпеку зараження коронавірусом на виборчих дільницях і необхідність зробити ПЛР-тестування після голосування.  Напевно, таким чином намаглися відлякати виборців від виборчих дільниць. За розслідування справи взялася поліція.

Загалом станом на 22 жовтня до поліції Чернівецької області надійшло 165 повідомлень про порушення виборчого процесу. У 12 випадках розпочато 12 кримінальних проваджень