Про свої наміри вдруге очолити місто ще у травні заявив нинішній міський голова облцентру Борис Філатов. Він відомий тісною дружбою із бізнесменом Геннадієм Корбаном та парі із президентом Володимиром Зеленським щодо побудови Нового мосту.
Висуватися Філатов збирається від партії «Пропозиція», яку сам і очолив. Її неофіційно називають «партією мерів». Наразі у міській раді Дніпра уже створена фракція цієї політичної сили, до неї увійшло 26 міських обранців. Також по області відкрили осередки політсили, а в деяких містах навіть оголосили конкретних кандидатів. Показово, що обласний штаб очолила людина, яку називають довіреною особою Геннадія Корбана. Попри корупційні скандали пов’язані із Корбаном, наразі Філатов не приховує зв’язок із бізнесменом. Корбан навіть став головою Громадської ради при мерії, що схоже на легалізацію впливу останнього на міську раду Дніпра.
Читайте також: Харків між Кернесом і Кернесом
«Пропозиція» веде активну агітаційну діяльність. Білборди, намети та реклама у соцмережах – лише частина піар кампанії партії. Схоже, що до агітації підключили й адмінресурс міської ради. Зокрема, на початку липня усіх працівників соцслужб міста, які розносять продукти та необхідні речі підопічним, перевдягли у спеціальний корпоративний одяг. Нові куртки, футболки, рюкзаки та сумки мають дуже схожий дизайн до партії «Пропозиція». На нову форму для соцпрацівників з бюджету міста витратили 1,5 млн грн. А на комунальному каналі «ДніпроTV» з подібною айдентикою транслюються програми «ПроЗміни», «ПроДніпро», «ЛюдиПропозиції». Там розповідають лише про позитивну діяльність мерії за останні роки.
Фото: сайт Дніпровської міськради
Основними опонентами Філатова, принаймні публічними, на сьогодні є ставленики Зеленського в регіоні. Зокрема, з керівниками області – головою ОДА Олександром Бондаренком та головою облради Святославом Олійником, у Філатова триває публічний конфлікт. «Політичні групи» критикують ледь не кожний крок один одного, використовуючи як підконтрольні ЗМІ та особисті сторінки у соцмережах, так і офіційні адміністративні сайти.
Показовим конфліктом стала ситуація навколо обласного лабораторного центру МОЗ. Наприкінці травня підконтрольні Філатову ЗМІ оприлюднили інформацію, що керівництво області начебто захворіло на Covid-19. Пізніше Святослав Олійник поставив під сумнів якість роботи лабораторного центру – нібито вірус підтверджували пацієнтам, у яких його не було. Натомість, мерія Дніпра стверджувала, що обласна влада просто «мститься» лабораторії, яка виявила інфекцію в одного із представників облради. У результаті через політичні баталії центр МОЗ призупиняв свою діяльність, а керівника закладу звільнили. Через те, що лабораторія тимчасово не перевіряла тести, області загрожувала «не готовність» до послаблення карантину.
Читайте також: Луганщина. Дві колони ОПЗЖ
Подібні публічні перепалки, які показують повне непорозуміння та ворожнечу між владою міста та області тривають вже близько року. І якщо голова ОДА Олександр Бондаренко у політиці «нове обличчя», то Святослав Олійник має досить великий політичний бекграунд. Починав кар’єру як нардеп від «Блоку Юлії Тимошенко», балотувався у місцеві депутати від партії «Відродження», був першим заступником колишнього голови ДніпроОДА Ігоря Коломойського та екс-голови облради Гліба Пригунова. Сьогодні Олійника називають «смотрящим» за регіоном та соратником олігарха Коломойського, який, до речі, раніше був в одній команді з Філатовим. Як заявляв сам Олійник в інтерв’ю виданню «Главком», це він вмовив олігарха Коломойського погодитися на призначення головою обласної адміністрації «нейтральної людини», тобто Бондаренка.
Виглядало так, що Олійник цілком може бути кандидатом на посаду міського голови Дніпра від «Слуги народу». Також одним із претендентів очолити місто від «слуг» був нардеп Максим Бужанський, відомий своїми проросійськими поглядами. Однак вочевидь, щоб перемогти на виборах кандидат мав би бути із незаплямованою репутацією. Вже під час останнього візиту Володимира Зеленського на Дніпропетровщину, у мери від пропрезидентської партії нарешті висунули головного лікаря Дніпропетровської обласної лікарні ім. Мечникова Сергія Риженка. Прикметно, що для Дніпра лікарня ім. Мечникова є впізнаваним та важливим брендом – з перших днів війни лікарня приймала важкопоранених військових зі Сходу України. Але окрім професійної діяльності, Сергій Риженко має досить «перебіжницьку» політичну кар’єру. Досі Риженко є депутатом обласної ради від партії Петра Порошенка. А за часи Януковича він був депутатом від «Партії регіонів».
Якщо вже казати про колишніх «регіоналів», то за крісло мера, боротимуться й так звані «опозиційні» сили. Зокрема, «Опозиційна платформа – За життя», яка досі тримає впевнені позиції в регіоні, вже розпочала свою інформкампанію. По місту з’явилися білборди й агітпалатки із закликом про «Дніпровський референдум», що асоціюється із проросійським порядком денним партії. До слова, на борди одразу ж відреагували представники «Національного корпусу», заклеївши їх відповідними листівками.
Фото: Facebook Національного корпусу
Серед можливих кандидатів від «За життя» – очільники міського та обласного осередків Сергій Нікітін та Геннадій Гуфман. Останній фігурант численних антикорупційних розслідувань та відомий «гречкосій».
Читайте також: Боротьба за заводські голоси
Міському осередку партії закидають участь у створенні коаліції промерської більшості в Дніпровській міській раді. Окрім голосування «в унісон» на сесіях, це може підтверджуватися ще й тим, що компанії, пов’язані з Гуфманом, почали вигравати тендери на благоустрій міста. Також Геннадій Гуфман є бізнес партнером Корбана у будівельному бізнесі, про що навіть повідомляють на офіційному сайті партії.
Серед тих, кого називають «людиною Корбана та Філатова» й міський депутат, витурений із «Самопомочі» за корупційний скандал та голова бюджетної комісії Артем Хмельников. Днями він очолив міський осередок партії «Європейська Солідарність». В свою чергу, обласний штаб очолив екс-нардеп Максим Курячий. Чи буде партія висувати кандидата на очільника міста – поки сказати важко. Після поразки Порошенка на президентських виборах, осередок Євросолідарності в регіоні «здувся». Втім, досить активним став місцевий Рух опору капітуляції. До слова, під час останнього візиту Зеленського в Дніпро між активістами Руху та охороною президента сталися сутички. Поліція відкрила чотири кримінальних провадження.
У виборах братиме участь й партія «Голос». Очевидно, що їм вистачить сил зосередитися хіба що в обласному центрі. Кандидатом у мери Дніпра стане громадський діяч та учасник програми Ukrainian Emerging Leaders program Стенфорду Артем Романюков, який у розмові підтвердив свої наміри позмагатися за крісло очільника міста.
Прокинулося після майже річної сплячки друге крило «опозиціонерів» – екс-регіонал та екс-нардеп Олександр Вілкул. Він заявив про створення «потужної партії Дніпропетровщини» під назвою «Українська перспектива» і скоріш за все буде балотуватися саме у Дніпрі. Очевидно, що гаряче буде й у другому за величиною місті регіону, на батьківщині президента Зеленського – Кривому Розі. Місто вже десять років очолює батько Олександра Юрій Вілкул. Вже традиційно, аби отримати прихильність місцевого електорату, він роздає по 500 грн з бюджету на погашення комуналки і розклеює на комунальних підприємствах власну агітацію.
На противагу «вілкулівському» клану від партії «Слуга Народу» розглядався екс-кварталівець, нардеп Юрій Корявченков («Юзік»). Втім, Володимир Зеленський представив геть несподіваного кандидата – генерального директора ахметовського ПАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» Дмитра Шевчика. Наразі він входить до обласної фракції «Опозиційний блоку» Вілкула молодшого. Втім, можна очікувати високу підтримку Шевчика від земляків президента, серед яких «Слуга Народу» все ще користується довірою.
Загалом у Дніпропетровській області, де проживає найбільша кількість виборців в Україні, електоральні вподобання дуже різняться. З одного боку, регіон залишає за собою статус форпосту України, а з іншого – в області досить впевнено почувають себе проросійські партії та кандидати. Кулуарні домовленості та контраверсійні коаліції напередодні виборів буквально заплутали громадян. Поки що дуже складно спрогнозувати, як саме зміниться політична мапа Дніпропетровщини після місцевих виборів.