Власники бізнесу активно просувають своїх кандидатів. Схоже, мало хто планує пропонувати виборцям боротьбу програм та ідеологій. Натомість франківців розважають святами дворів та серенадами під вікнами.
Читайте також: У чому секрет довголіття мерів
Розколота солідарність та нова «платформа»
Найчисельніша в Івано-Франківській обласній раді фракція БПП «Солідарність». Але вже рік, як вона розкололась. Очільник, колишній голова ОДА Олег Гончарук, став лідером нової партії ВО «Платформа громад». Гончарук пішов з посади голови з дуже низьким рейтингом підтримки. Попри довгий термін на посту не запам'ятався досягненнями, окрім закритістю перед ЗМІ та авторитаризмом серед підлеглих. Особливо діставалося пресслужбі: всі статті і фото проходили через його дружину, яка годинами їх «редагувала». Коли ж журналісти починали штурмувати приймальню у пошуках коментаря очільника ОДА, Гончарук терміново скликав нараду і не випускав чиновників, аж поки ЗМІ не відступали. Ще з зими «Платформа громад» займається неофіційною агітацією, збираючи голів ОТГ, зокрема найуспішніших. Можна припустити, що Гончарук вважає їх зобов'язаними, адже в перехідний період децентралізації великі гроші і методологічна допомога йшли через структури ОДА. Хоча й самі майбутні кандидати на голови громад мусять шукати партійне середовище, адже це єдиний шлях у владу після суцільної партизації місцевих виборів. Уже відомо, що з «Платформою» йтимуть ветерани АТО та ООС, капелани. Чи побачимо їх насправді у радах, покаже час, адже минулими виборами їх теж було чимало на передвиборчому етапі. Однак до Івано-Франківської обласної ради їх не потрапило жодного через хитрість партійних списків. Ітиме на вибори і представництво забудовників, що пояснюється фінансовою афілійованістю бізнесу родини Олега Гончарука з будівельною фірмою «Вертикаль» та його керівником Олегом Лєпєніним. Свого часу забудовник змагався з франківською громадою, щоб побудувати будинок з частковою участю СБУ, залишивши мешканців мікрорайону без зеленої зони. Громада вперше в історії франківських забудов перемогла.
Щодо фінансової прозорості партії, то Громадський рух «Чесно» простежує небажання звітувати про джерела фінансування та власні витрати.
«У фінансовому звіті політсили за І квартал 2020 року витрат на поліграфічну продукцію та зовнішню рекламу теж немає. У документі зазначено лише спонсорську допомогу на користування офісним приміщенням у розмірі 794 грн та платежі з рахунку партії на 150 грн. Інших спонсорів і витрат новостворена політсила не відобразила. А отже, яка саме донорська чи спонсорська допомога дає можливість презентувати «Платформу громад» на Франківщині, не відомо. Крім того, як ішлося в телевізійних сюжетах про партію, вона вже має осередки в 16 областях України, про які у звіті теж немає згадок» – пише на сайті «Чесно» аналітикиня руху Юлія Канюс.
Партію «Європейська Солідарність» у області очолює народний депутат і ексголова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович, львів'янин. Свого В`ятровича регіон не має. Франківську міську організацію курує Петро Шкутяк, чинний міський депутат, ветеран війни на Донбасі, бізнесмен, син колишнього голови Івано-Франківська Зіновія Шкутяка. Шкутяк молодший фактично очолює фракцію забудовників у міській раді, які тихо домовлялися зі «свободівською» владою, і не запам'ятаються жодними серйозними позиціями.
Читайте також: Підготовка до місцевих виборів на Буковині
Битва за «слуг»
Обласну організацію партії «Слуга народу» очолює народна депутатка Олена Вінтоняк. Вона з вісьмома «слугами» представляє Івано-Франківщину у парламенті. П`ятеро з них мажоритарники, які ще не втратили авторитет, тож виступатимуть VIP-агітаторами на місцевих виборах. Уже відомо, що у «Зе-Команді» – перша заступниця голови ОДА Марія Савка. Нардеп Зіновій Андрійович з округу №87 (Надвірна, Яремче) уже давно натякав, що буде балотуватися на голову Надвірнянської ОТГ. Отож його трьохкратне головування в місті може мати продовження.
«Укроп», «Слуга народу», «За майбутнє» – тільки й устигають змінювати партійні вивіски на гірському курорті «Буковель». На чолі цього процесу – засновник і колишній директор туристичного комплексу, народний депутат двох попередніх скликань Олександр Шевченко. Востаннє з «Укропом» Шевченко балотувався в президенти. Минулої парламентської кампанії брав участь у змаганні за висунення кандидатів від «Слуги народу», але схоже, Шевченкові перейшов дорогу місцевий забудівельник Іван Мельник. Його креатура саме працював у штабі Зеленського на Прикарпатті. Засновник «Буковеля» після того зареєструвався самовисуванцем від Івано-Франківська. Він зняв свою кандидатуру тільки тоді, коли від «Слуги народу» висунули його юриста, нікому не відомого Андрія Сторожука. Той програв, а зараз знову знімається у відеороликах із «Зе-Командою».
Тим часом патрон активно розвиває регіональну мережу партії «За майбутнє». У Івано-Франківську цим займається колишній міський актив «Укропа», слухняні хлопці, які згідно партійних звітів перераховують увесь свій річний дохід на рахунки партії. Називаючи себе опозицією, вони всю каденцію підігрували меру і «Свободі», а зараз чемно влаштовують «Серенади під вікнами» – безкоштовні концерти у спальних районах. Аскетичні пісня і квітка прийшли на зміну колишнім туристичним турам для бюджетників до «Буковелю». Бюджетний дорожний фонд теж на службі партії «За майбутнє». Афілійоване з Шевченком дорожне підприємство ПБС впродовж усього літа ремонтує дороги на виборчих округах. Симпатія виборців росте з кожним прокладеним кілометром асфальту. Ще два роки тому СБУ проводило обшуки у офісах фірми ПБС у пошуках доказів розкрадання Дорожнього фонду. Однак це нічим не закінчилось.
«Самопоміч» у Франківську зійшла на маргінес. Насправді це «Свободопоміч». У Івано-Франківській міськраді опозиція – це не політичні сили, а окремі депутати, які одинокими голосами доносять громаді про незаконність рішень, лобіювання депутатських інтересів, про фінансову кризу, яка загрожує місту.
Читайте також: Луганщина і дві колони ОПЗЖ
«Вічний» мер
Схоже, жодні загрози не похитнуть статусу головної дієвої особи Івано-Франківська – його голови Руслана Марцінківа. У серпні Соціологічна група «Рейтинг» презентувала у Франківську результати опитування мешканців ОТГ про їхні політичні симпатії на майбутніх місцевих виборах. 74% опитаних вважають, що місто розвивається в правильному напрямку.
Мером Марцінківим задоволені 90% мешканців ОТГ, 61% франківців задоволені роботою міської ради.Понад 80% мешканців Франківської ОТГ готові піти на місцеві вибори.
Серед тих, хто піде на вибори, політичні симпатії розподілені так: 51,4% – «Свобода», 12,2% – ЄС, 7,6% – «Слуга народу», 7,1% – «Батьківщина», 4,9% – «Голос». На думку соціологів «Свобода» у Франківську набирає так багато завдяки особистому рейтингу очільника міста Марцінківа.
Відтак, якби відбувалися вибори голови Франківської ОТГ, то 88% франківців готові підтримати чинного мера, майже 5% – Олександра Шевченка. Решта ймовірних кандидатів, запропонованих до оцінки виборців «Рейтингом», не набирають і 2%.
Секрет «Свободи» і Марцінківа у тому, що міський голова і його більшість у раді ніколи не припиняють піаритись. Чи не кожен дитячий майданчик маркується іменем депутата і партійною символікою. Дарма, що вони зводяться бюджетним коштом. Якщо ти представляєш ВО «Свобода», то можеш претендувати на значно більше, ніж депутатський фонд. У окрузі голови бюджетної комісії Романа Онуфріїва у приміському селі побудували цілий стадіон, про який центр міста може лише мріяти. До того ж цей депутат керує видавництвом та друкарнею, які щедро множать агітматеріали рідної партії, а приміщення видавництву місто продало за копійки у центрі Івано-Франківська. Сила силенна білбордів, наметів розставлені скрізь по місту. При цьому у звітах партія показує скромні цифри внесків своїх партійців і симпатиків. Лише з бюджету за всю каденцію офіційно витрачено 5 млн грн на піар у місцевих ЗМІ.
Попри невдачу з обіцяним мостом-довгобудом, який би розвантажив затори у місті, попри некоректне висловлювання про франківських ромів, на яке зреагував навіть міністр МВС, мер Руслан Марцінків купається в любові виборців. Він наскільки впевнений в собі, що може з легкістю дозволити собі висловлювання: «Вони нам гроші не дають з Києва, ми самі дофінансовуємо, то пішли вони лісом зі своїми рекомендаціями». До речі, з наступного понеділка Івано-Франківськ стає червоною карантинною зоною. Чекаємо нових крилатих виразів.