На вихідних сепаратисти захоплювали заручників для піар-акцій та торгів з владою

28 Квітня 2014, 11:59

У суботу, 26 квітня, стало відомо, що напередодні невідомі захопили львівського журналіста, позаштатного кореспондента телеканалу ZIK Юрія Лелявського. За інформацією очевидців, Лелявський вів зйомку подій. Його схопили та проти волі журналіста відвели до міськвиконкому. Підозру невідомих чоловіків, які це зробили, викликав паспорт зі львівською реєстрацією кореспондента. За даними інших джерел, про затримання Лелявського вже поінформована влада Слов`янська.

Згодом стало відомо, що у Слов'янську зникли ще двоє людей – театральний режисер Павло Юров і куратор Денис Грищук. 

Пізніше зник зв’язок із ще одним журналістом – кореспондентом "ВолиньPost" Сергієм Шаповалом. 

Між тим, самопроголошений мер Слов'янська В'ячеслав Пономарьов заявив, що рішення про роботу на території країни затриманих у Слов'янську членів місії ОБСЄ буде прийнято до ранку суботи: мовляв, їх "перевіряють" "фахівці з безпеки народного ополчення". За словами Пономарьова, сепаратистів збентежило, що до складу місії нібито входили діючі офіцери європейських країн-членів НАТО, а також українського Генштабу. Пізніше терористи повідомили, що не планують відпускати спостерігачів, бо вважають їх "шпигунами".

Між тим, в СБУ повідомили, що захоплених спостерігачів можуть використовувати у якості «живого щита».Міліція за фактом викрадення членів місії ОБСЄ відкрила кримінальне провадження.

26 квітня в МВС заявили про знищення четвертого блокпосту біля Слов’янська. Згідно з повідомленням, у рамках антитерористичної операції шляхом залучення сил та засобів спецпідрозділів Національної гвардії, МВС, ЗСУ та СБУ 25 квітня деблоковано та знищено незаконний блокпост сепаратистів у селі Черкаське на в’їзді до Слов’янська.

Також 26 квітня була поширена інформація, що сепаратисти захопили Новокраматорський машинобудівний завод. Про це на своїй сторінці в Facebook повідомив керівник Центру військово-політичних досліджень, представник групи "Інформаційний опір" Дмитро Тимчук.

"За нашою інформацією, екстремісти прибули до заводу на двох автомобілях. Наразі жодних вимог загарбники не висували", – написав він.

Тимчук також нагадав, що це містоутворююче підприємство Краматорська, найбільше в сфері важкого машинобудування в Україні й одне з найбільших у світі.

Між тим, департамент розвитку базових галузей промисловості Донецької облдержадміністрації повідомив, що захоплення не відбулося, а сепаратисти вимагали два спеціальні автомобілі радянського виробництва, призначених для розчищення завалів.

У неділю, 27 квітня, стало відомо, що сепаратисти у Краматорську взяли в полон трьох офіцерів СБУ. Крім того, в інтернеті з'явилися фото і відео захоплених бойовиками нібито українських офіцерів, у якому вони зізнаються в тому, що приїхали в місто у рамках спецоперації.

Як повідомляють російські ЗМІ, сепаратисти нібито захопили офіцерів СБУ в Краматорську, по дорозі на Горлівку. Після чого їх перевезли у Слов'янськ. На відео троє закривавлених чоловіків без штанів, з перемотаними скотчем очима, відповідають на питання російських журналістів і розповідають про те, як потрапили в полон до бойовиків. Все це відбувається, якщо вірити виданню, у захопленій терористами будівлі СБУ в Слов'янську. Самі терористи при цьому демонструють журналістам посвідчення та жетони трьох українських офіцерів на імена майора Сергія Потемського, капітана Євгена Верінського і підполковника Ростислава Кіяшка. Крім того, журналістам показують зброю, нібито вилучену в захоплених співробітників СБУ.

За словами одного з закривавлених чоловіків, їхня група складалася з семи осіб. До Краматорська їх перекинули вертольотом з міста Ізюм Харківської області. Завданням групи нібито було викрадення одного з сепаратистів Ігоря Безлера, який вже близько десяти днів керує утриманням будівлі УМВС Горлівки.

Водночас, у СБУ підтвердили захоплення трьох офіцерів.

Тим часом стало відомо, що в ніч на неділю у Слов’янську знищили ще один блокпост сепаратистів.

Цього ж дня у самому місті представникам ЗМІ показали полонених інспекторів місії ОБСЄ. Вони запевнили, що почуваються добре, під час захоплення не постраждали та не є військовополоненими.

Згодом з’явилася інформація про те, що одного з членів групи сепаратисти звільнили.

Також у неділю в Донецьку сепаратисти захопили будівлю обласної телерадіокомпанії.

Вони також заявили, що хочуть на "27 каналі "запустити канал Донецької народної республіки". У приміщення телерадіокомпанії занесли супутникову тарілку і якісь пакети.

Стало відомо, що сепаратисти мають намір відключити українські канали і включити російські. Вхід до будівлі охороняли чоловіки з нашивками "Оплот".

Крім того, у Харкові перед футбольним матчем між харківським «Металістом» і дніпропетровським «Дніпром» ультрас клубів провели спільний марш, який атакували невідомі із георгіївськими стрічками. За інформацією правоохоронців, після сутички постраждало 14 людей, 8 з яких – госпіталізовані.