До місцевих виборів в Україні залишається тільки кілька місяців, і з наближенням дня голосування прямопропорційно зростає і напруженість боротьби. Цього року інтрига обіцяє бути особливо гострою. Партія «Слуга народу», яка виникла торік буквально з нізвідки, перекроїла електоральну карту України. Політсила Володимира Зеленського має високі рейтинги в більшості регіонів України й необхідний потенціал для того, щоб узяти владу на місцях. Ось тільки є одна істотна проблема: брати владу за фактом нікому, адже «Слуга народу» практично не має повноцінних активних осередків на місцях. Рейтинг є, а партії немає — ось такий парадокс.
Найбільш наочна ця парадоксальна ситуація в Києві. Виборча кампанія за крісло мера столиці стартує вже через два місяці, а Зе-команда досі не визначилася навіть зі своїм кандидатом у мери. І явного фаворита на посаду градоначальника в «Слуги народу» досі немає.
Оскільки партії як такої насправді не існує і під брендом «Слуги народу» від початку були зібрані люди, які ще рік тому не були навіть одне з одним знайомі та не мали спільних цілей і цінностей, єдності в лавах цієї політичної сили немає. А отже, немає і партійної дисципліни. Про свої мерські амбіції вже встигли заявити відразу кілька народних депутатів із Зе-команди. І поступатися іншим ніхто з них не хоче.
Читайте також: Остаточний відлік. Скільки ОТГ існуватиме в Україні та чому зникає з мап частина вже утворених
Розуміючи всю неоднозначність ситуації, у партії заявили, що проводитимуть праймериз. Але починати цей процес слід було раніше. Тепер, коли до виборів залишається вже зовсім небагато часу, займатися внутрішньопартійними змаганнями нема коли, тож про повноцінні праймериз можна забути.
Проте про намір брати участь у праймериз заявили вже три народні депутати від «Слуги народу» — Олександр Ткаченко, Олександр Дубінський та Олександр Качура. Позмагатися за крісло мера планує і ресторатор Микола Тищенко. Про свою участь у праймериз він нічого не казав, зате вже встиг повісити власні рекламні борди по всій столиці. До того ж, як кажуть, усупереч волі президента, який просив поки що такого не робити. А це означає, що праймериз Тищенко, схоже, проігнорував. Інакше не було б сенсу вкладатися в рекламну кампанію та витрачати гроші.
Як відомо, Микола Тищенко перебуває в близьких відносинах з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком, якому є кумом. Тому шансів виграти так звані праймериз (а точніше їхню імітацію) найбільше саме в нього. Однак з таким рішенням можуть погодитися не всі «слуги народу». Тому кандидатуру Тищенка вже почали активно торпедувати колеги по партії.
У середу вдень народний депутат від «Слуги народу» Гео Лерос, який раніше вже публікував компромат на Андрія Єрмака і звинувачував голову Офісу президента в корупції, оголосив, що передав до НАБУ нові докази корупції Тищенка та Єрмака.
«НАБУ отримало резонансну інформацію, яка відкриє всім очі й покаже бруд за лаштунками політики, коли влада, опозиція і просто бандити зливаються в одне ціле для організації корупційних оборудок у столиці. Головний герой та організатор схем — Денис Комарницький, його дах — народний депутат Микола Тищенко та його кум Єрмак, якому він носить коробки на Банкову з авто Комарницького, її виконавці — депутати, чиновники, родичі й куми», — написав Лерос на своїй сторінці у Facebook.
Читайте також: Уряд схвалив плани територій для всіх областей. Як дізнатися майбутнє свого населеного пункту
За словами Лероса, компанії, пов’язані з Тищенком, брали участь у корупційних схемах під час будівництва Подільсько-Воскресенського мосту. Звичайно, імовірність того, що слідство доведе вину Тищенка й притягне його до кримінальної відповідальності, мінімальна. Але скандал розгорається великий. І це точно не те, що потрібно Миколі Тищенку перед стартом виборчої кампанії. Як то кажуть, з такими соратниками й конкурентів не треба. Першим, хто завдав удару по потенційному кандидатові від СН, виявився його колега з фракції…
Схоже, що від «Слуги народу» в мери Києва висунеться відразу кілька людей. Якщо це станеться, то й без того невеликі шанси «слуг» на перемогу в Києві стануть зовсім примарними, а депутати ризикують остаточно пересваритися одне з одним.
Останні виміри соціології в столиці показують невтішну для «Слуг народу» картину. Згідно зі свіжими даними опитування центру Socis, у рейтингах електоральних симпатій з великим відривом лідирує чинний мер Віталій Кличко, якого підтримує 41,1% киян, що збираються йти на вибори. З таким рівнем підтримки Кличко має всі шанси перемогти вже в першому турі виборів. Особливо якщо врахувати відсутність серйозних конкурентів. Найближчий переслідувач Кличка — бізнесмен і телеведучий Андрій Пальчевський, який працює на телеканалах Віктора Медведчука та є де-факто саме його висуванцем. Пальчевського готові підтримати на виборах лише 8,8%. Імовірний кандидат від партії «Голос», шоумен і волонтер Сергій Притула, має майже стільки ж — 8%. Аналогічний результат (7,8%) і в іншого медійника — Дмитра Гордона. Представник «Батьківщини» Олексій Кучеренко отримав 5,2%. Стільки само готові підтримати Олександра Попова, якого може висунути ОПЗЖ. А ось потенційний кандидат від «слуги народу» Олександр Ткаченко має підтримку лише 1,5% виборців. І не факт, що якщо замість нього від Зе-команди висунеться якийсь інший кандидат, то рівень підтримки буде вищим.
А ось рейтинги політичних партій обіцяють гостроцікаву боротьбу. За даними Socis, більшість із тих, хто візьме участь у виборах і вже визначився зі своїм кандидатом, готові підтримати партію «Європейська солідарність», яка може набрати майже 21%. Рейтинг цієї партії порівняно з минулими виборами трохи зріс. І з огляду на жорстку опозиційну риторику соратників Порошенка цілком має непоганий потенціал до зростання.
Партія «Слуга народу», навпаки, стрімко втрачає позиції. Зараз вона перебуває на другому місці й має рейтинг лише 18,2%, що вдвічі менше за результат торішніх парламентських виборів. Але, як кажуть у такому разі, ще не вечір. З огляду на невтішні результати чинної влади до осені «слуги» можуть легко втратити ще 5%, а то й усі 10%. У всякому разі нічого схожого на тотальне домінування, яке Зе-команда мала в столиці торік улітку, більше вже не буде. На третьому місці — УДАР Віталія Кличка з досить пристойним результатом 13,3%. Безумовно, цього нинішньому мерові недостатньо, щоб почуватися впевнено. Але все ж таки власна фракція в Київраді зайвою однозначно не буде. Слідом ідуть вічний міцний середняк усіх виборів — «Батьківщина», за яку готові віддати голоси 9% виборців, і ОПЗЖ з близьким результатом 8,8%. Партія Медведчука істотно наростила підтримку в столиці. Однак останнім часом цілісність цієї партії під великим питанням, бо ходять чутки, що до місцевих виборів ОПЗЖ розколеться на два крила: Льовочкіна — Бойка та Рабіновича — Медведчука. До того ж кожен із цих уламків піде на вибори окремо. Також прохідний 5% бар’єр у столиці можуть подолати партія Міхеїла Саакашвілі (за умови, якщо вона, звичайно, забажає брати участь у виборах), партія Шарія, «Голос» і «Свобода».
Безумовно, рейтинги ще змінюватимуться, адже багато гравців поки що не активізувалися й не вступили у виборчу кампанію. А хтось може взагалі відмовитися від участі у виборах, і тоді його відсотки розподіляться між іншими кандидатами. Але, так чи інакше, поки що міцним позиціям мера майже нічого не загрожує, і він має всі шанси вкотре переобратися на новий термін, попри всі скандали та прорахунки, які допускала столична влада. А ось склад Київради, імовірно, зазнає серйозних змін. І Кличку навіть у разі свого переобрання доведеться заручатися підтримкою різних груп впливу та домовлятися з новими гравцями, кожен з яких захоче для себе певних преференцій.