На цьому тижні Російська Федерація за офіційною статистикою вийшла на друге місце у світі за кількістю хворих на COVID-19. Не дивлячись на це, рішенням Владіміра Путіна з 12 травня в РФ було завершено «режим неробочих днів», який тривав там з 30 березня та двічі подовжувався (2 та 28 квітня). Таке послаблення карантинних умов, коли в країні щодня додається близько 10 тисяч хворих, виглядає не дуже логічним з точки зору епідеміології. Разом з тим це цілком прагматично з точки зору прагнення Володимира Путіна і може нарешті остаточно закрити питання про «обнулення» його термінів президенства для безперешкодного обрання на новий строк. Це надасть йому можливість фактично до кінця життя керувати Росією. Через карантин вже одного разу Путіну довелося відкласти голосування до змін у Конституцію РФ, яке планували провести 22 квітня. Наступна дата поки невизначена, деякі джерела називають 24 червня або 8 липня. Звісно, якщо карантин не пом’якшувати, то і ці дати стали б доволі примарними. Одночасно, депутати від пропрезидентської партії «Єдина Росія» вирішили перестрахуватись та 13 травня внесли до Держдуми РФ поправку про можливість голосувати на виборах і референдумах, в тому числі федерального рівня, поштою або дистанційно.
Враховуючи ці комплексні дії не виключено, що офіційна статистика як масштабів зараження, так і кількості померлих почне підлаштовуватись під політичні вказівки з Кремля. Ознаки цього вже простежуються у публікаціях російських ЗМІ. Наприклад, 14 травня, російська агенція «Инетерфакс» поширила новину, що в РФ вперше за період з 2 травня кількість нових виявлених випадків захворювання COVID-19 стала меншою за 10 тисяч (!). Насправді, меншою вона стала зовсім ненабагато, навіть за офіційними даними було виявлено 9 974 випадки, а за всіма статистичними моделями Росії до виходу на так зване «плато» ще доволі далеко. При цьому за добу померли 93 людини. А загалом по Росії від коронавірусної хвороби станом на 14 травня загинуло 2305 осіб. Хоча і ці цифри викликають велике питання. Експерти давно помічають певні статистичні аномалії та звертають увагу, що в деяких регіонах РФ кількість нових заражень COVID-19 майже не змінюється з кожним днем. Крім того доволі гучні викриття вийшли і у західній пресі. Так на цьому тижні видання The Financial Times та The New York Times вийшли із сенсаційними матеріалами, що смертність від COVID-19 в Москві і Санкт-Петербурзі може бути на 70% вище офіційної статистики. При цьому журналісти посилаються на офіційні дані уряду Москви, з яких наочно видно, що в квітні 2020 року в столиці РФ було зареєстровано на 1,7 тис. смертей більше в порівнянні із середнім п'ятирічним показником для цього місяця.
Читайте також: Пандемія в окупації
Ця інформація викликала неабиякий переполох у Кремлі. Комісія Держдуми РФ з розслідування "фактів втручання в справи Росії" попросила МЗС вжити заходів та позбавити журналістів акредитації в Росії. В свою чергу представник МЗС Росії Марія Захарова зажадала від видань спростувань цієї інформації, але отримала чітку відмову. У The New York Times підкреслили, що їхня публікація була коректною і редакція впевнена в точності матеріалу, бо він заснований на даних, опублікованих офіційним російським державним відомством.
Непрямим свідченням того, що у РФ все ж таки можуть відбуватись певні маніпуляції із статистикою по смертності є і нова заява Міністра охорони здоров’я РФ Михаіла Мурашко, який зазначив, що у Росії на фоні COVID-19 значно зросла смертність від алкоголю.
Одночасно 14 травня в ході онлайн-презентації доповіді дискусійного клубу «Валдай» заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков підкреслив нібито коронавірус використовується для зведення геополітичних рахунків і на Заході на тлі COVID-19 активізувалася русофобія. Але тут Москва не вигадала нічого нового, ніж слідувати старій схемі перенесення своїх засобів ведення гібридної війни на інші країни. Напевно в Кремлі досі вважають, що якщо найгучніше кричати «Тримай злодія!», то можна самим вдавати добродія, який нібито опікується нормами міжнародного права та добросусідських відносин, хоча насправді діє найбільш підступними засобами чорної пропаганди та дезінформації.
Заяложена платівка
У попередньому огляді «Пандемія в окупації», Тиждень вже згадував як проросійські пропагандисти педалювали фейк, ніби «COVID-19 був розроблений у біологічних лабораторіях України». Цього тижня ця історія отримала своє продовження. Так у новому матеріалі BBC спеціаліст з питань Росії Адам Робінсон звернув увагу, що Кремль не став створювати новий фейк, а лише відродив та модернізував стару інформаційну маніпуляцію про "американські біолабораторії" в Україні, яку він діставав із шухляди вже не вперше за час гібридної війни.
Цікаво, що до поширення цього фейку в межах багатошарової інформаційної спецоперації були залучені і вже вищезгадана речниця російського МЗС Марія Захарова, і пропагандисти ток-шоу на державному телеканалі "Россия-1" та інші ЗМІ. А першоджерелом запуску цієї дезінформації у медіапростір стали представники української, але проросійської за своїм курсом, партії "Опозиційна платформа – За життя" та її лідер Віктор Медведчук, який має тісні зв'язки з Кремлем та Владіміром Путіним.
Читайте також: «Огляд InformNapalm: трикстери російської пропаганди, або «Королівство кривих дзеркал».
Власне історія попереднього використання фейків про хімічні та білологічні лабораторії США в Україні та Грузії була викрита InformNapalm у 2018 році, перекладена і поширена шістьма мовами. Тоді були опубліковані листування та темники, які надсилалися журналістам центральних російських телеканалів для створення фейкових сюжетів. Крім того росіяни знову підіймали тему хімічних лабораторій намагаючись відволікти увагу ЗМІ після отруєння колишнього співробітника російської військової розвідки, громадянина Великої Британії Сергєя Скрипаля нервово-паралітичною речовиною бойового типу "Новичок" у місті Солсбері.
Тож тема COVID-19 стала лише черговим приводом у багаторічній гібридній війні РФ проти України, який вирішили використати для підняття старих темників та чергової спроби інформаційно-психологічного впливу на українців.
Ситуація на окупованих територіях
Можливо, можна було би не звертати увагу на статистику по COVID-19 та маніпуляції у РФ, якби ці дії напряму не впливали і на Україну, а саме на окуповані території Донецької та Луганської областей та кримський півострів.
Щодо Криму викликає стурбованість те, що з року в рік зростає кількість молодих призовників, яких РФ рекрутує на півострові у власні Збройні сили. З 12 травня не дивлячись на пандемію в Російській Федерації вже почали роботу комісії по призову на строкову службу в армію. З Криму планують зібрати 3300 призовників, і це вчергове грубо порушує норми міжнародного гуманітарного права щодо окупованих територій та населення, яке опинилось в умовах окупації.
Читайте також: «Огляд InformNapalm: прогнозоване загострення на Донбасі»
Тим часом з об’єктивних причин залишається маловивченою тема поширення COVID-19 у окремих окупованих районах Донецької та Луганської області (ОРДіЛО). За статистикою, яку надають представники контрольованих Росією збройних формувань «ЛНР» та «ДНР» там у сумі вже більше 500 зареєстрованих випадків COVID-19. При цьому 11 травня маріонетковий очільник «ДНР» Денис Пушилін в інтерв'ю російській газеті «Взгляд» показово подякував Росії за допомогу в боротьбі з спалахом хвороби. Найбільш критичною ситуація виглядає у «ЛНР», там станом на 14 травня виявили 308 хворих. У попередньому огляді ми зазначали, що найбільшу вразливість перетікання хвороби становить практична відсутність обмежень в'їзду в ОРДіЛО з боку Російської Федерації, яку закріпив своїми розпорядженнями прем’єр-міністр РФ Михайло Мішустін (з 30 квітня його повноваження були тимчасово призупинені через виявлення COVID-19).
При цьому гібридні російські окупаційні війська в ОРДіЛО продовжують обмежувати пересування спостерігачів СММ ОБСЄ, використовуючи COVID-19 як умовний привід. Це призвело до того, що випадків виявлення спостерігачами місії російських систем озброєння та техніки на Донбасі значно поменшало. Востаннє 3 сучасних російських комплекси радіоелектронної боротьби були виявлені на початку березня 2020. Постійне перешкоджання моніторинговій місії ОБСЄ також не дозволяє оцінити справжні масштаби епідемії та загрози для життя та здоров’я цивільного населення в ОРДЛО. Не виключено, що на відміну від РФ, статистичні дані якої вдалося дослідити західним журналістам, маніпуляції з даними на окупованих територіях українського Донбасу вимірюються вже не у десятках, а у сотнях відсотків. Але справжні масштаби буде можливо дослідити лише після деокупації цих територій та повернення під контроль України.