Die Welt: Скільки людей помре?

Світ
12 Березня 2020, 12:48

Коли в Німеччині заходить мова про коронавірус, реакції зараз дуже різноманітні. Одні перелякані й обурюються недостатньою підготовкою системи охорони здоров’я та бояться за своє життя. Інші вважають це істерикою, наводять дані про кількість померлих від грипу й нервово відвертаються. Здається, що середньої реакції практично немає. Це пояснено людською психікою, якій важко витримувати непевність, тому вона охоче розкладає світ по шухлядках. А також тим, що досі бракує важливої інформації для відповіді на центральне запитання: наскільки загрозлива ця епідемія?

Можливо, за кілька років вірус COVID-19 просто приєднається до щорічної строкатої хвилі застуд та грипу. І якщо колись у заголовках новин померлих не перелічуватимуть поіменно, а дані про них з’являться хіба що в річних статистичних зведеннях, тоді дехто з подивом пригадає істерику початкової фази. Є, однак, імовірність, що новий вірус увійде в страхітливі аннали великих епідемій. Можливо, у світі будуть мільйони, а в Німеччині сотні тисяч померлих. Звичайно, окрім цих двох екстремальних сценаріїв, імовірні всі інші варіанти.
Щоб оцінити силу епідемії, важливі дві цифри: скільки людей заразиться і скільки з них важко захворіють чи помруть.

На перше питання, здається, є порівняно проста відповідь. Коронавірусом буде інфіковано від 40% до 70% населення світу — цими цифрами 24 лютого першим шокував громадськість гарвардський вірусолог Марк Ліпсіч. Потім до нього приєднався вірусолог Крістіан Дростен, який також вважає імовірними 60%. Припускають, що за таких показників буде достатньо імунізованих людей для обриву інфекційних ланцюжків. Погоджується із цими даними й вірусолог Йонас Шмідт-Шаназіт з Інституту тропічної медицини Бернгарда Нохта, однак додає: «Це лише середня кількість, яка може різнитися залежно від густоти населення й способу його поведінки». Наприклад, можна припустити, що у віддалених сільських районах поширення буде значно слабшим, ніж у містах-мільйонниках. Чи заразиться конкретна особа, залежить — як і у випадку інших інфекційних хвороб — від індивідуальних особливостей імунної системи чи спадковості. Відтоді Марк Ліпсіч не раз уточнював і коригував своє початкове припущення. Дотеперішні цифри стосуються лише дорослих. Наскільки донині відомо, у дітей практично немає симптомів, і в Китаї на них припадає лише 2,4% випадків. «Темпи появи нової інформації вражають», — пише науковець у Twitter.

 

Читайте також: Поширення COVID-19. Які заходи скасували у світі через новий коронавірус

Одна з найважливіших новин останніми днями подана 28 лютого в офіційному звіті міжнародної експертної комісії, яка дев’ять днів інспектувала Китай. Фахівці, серед них і німецький представник з Інституту Роберта Коха (ІРК), підтверджують те, що досі викликало сумніви: надзвичайними зусиллями й жорсткими заходами Китаєві вдалося стримати хворобу. За результатами перевірки, озвучені дані відповідають дійсності, лікарні порожніють.

На початку місії 10 лютого Китай оголосив про 2478 нових випадків, 3 березня їх було лише 130. Того дня від COVID-19 у Китаї померла 31 особа — менше, ніж у решті світу: там померлих було 38. Отже, зрозуміло: скільки людей заразиться, залежить не лише від природних чинників, а й від того, як люди захищаються від зараження (див. «Математика епідемії»). У Китаї вони вже це роблять добре. Китайські «екстремально інтенсивні контрольні заходи» зменшили кількість заражень, каже Ліпсіч. Якщо ці заходи триватимуть, можна припустити, що частка інфікованих людей буде значно нижчою за 40%. Щоправда, і тут з Ліпсічем погоджується більшість експертів, китайські заходи можна перенести лише на кілька країн. І навіть у Китаї після продовжених відпусток люди повертаються до роботи.

Як днями повідомила ВООЗ, серед усіх заявлених випадків смертність тримається на рівні 3,4%. Цифра, однак, малоінформативна, бо вона відображає лише загальносвітовий середній рівень країн, ситуація в яких дуже різниться. Якщо ж брати до уваги всі закриті випадки, себто лише групу пацієнтів, які або померли, або одужали, то частка смертності у світі сягає 5,9%

 

Тим часом вірус поширюється рештою світу

Залишається запитання: скільки людей помре від коронавірусу? Як днями повідомила ВООЗ, серед усіх заявлених випадків смертність тримається на рівні 3,4%. Цифра, однак, малоінформативна, бо відображає лише загальносвітовий середній рівень країн, ситуація в яких дуже різниться.

Це, наприклад, регіони, де спалах лише починається. Тут зареєстровано багато людей, і ще незрозуміло, наскільки важко вони захворіють та чи помруть. Офіційно подана кількість летальних випадків у такій ситуації може бути нижчою за фактичну. Якщо ж брати до уваги всі закриті випадки, себто лише групу пацієнтів, які або померли, або одужали, то частка смертності у світі сягає 5,9%. Але й ця цифра неточна, бо тут ідеться лише про людей, яких тестували на інфекцію.

Цілком імовірно, що інфікованих людей, які вважають свій кашель звичайною застудою чи зовсім не мають симптомів, узагалі не перевіряють. Точну їхню кількість зараз назвати складно. Наявні тести, які виявляють геном вірусу в мазках з горла, показують лише актуальні дані. Вони не можуть визначити, чи людина щойно заразилася, чи вже перенесла інфекцію. Чіткіша картина з’явиться лише тоді, коли буде можливість масово тестувати людей на наявність антитіл до вірусу. «Перші тести на антитіла вже є в спеціальних лабораторіях, але вони ще непридатні для широкого застосування», — каже Шмідт-Шаназіт.

 

Читайте також: Як коронавірус 2019-nCoV вдарив по світовій економіці. Огляд преси

Очевидно, у багатьох регіонах є невстановлені випадки. Експерти вважають, що чимало їх є в Італії, Ірані, США. Однак точна кількість невідома. У місті Ухань, епіцентрі пандемії, на початку спалаху система охорони здоров’я була такою перевантаженою, що багато випадків з легким перебігом, імовірно, не тестували. Це може пояснити високу частку смертності 4,2% у провінції Хубей, де розташований Ухань.

Цікаво подивитися на решту Китаю, де було менше випадків захворювання і смертей. У провінції Гуандун, як повідомляє місія експертів, на піку епідемії люди стікалися до так званих температурних клінік для тестів. Серед 320 тис. протестованих там людей позитивний результат був у 0,14%. «Це було справді цікаво, бо ми сподівалися, а, можливо, й чекали, що побачимо значну кількість легких чи безсимптомних випадків», — розповідає фаховому журналу Science Кейтлін Ріверс, епідеміологиня із Центру охорони здоров’я Джонса Гопкінса. Такі дані унаочнюють, що принаймні в тому регіоні цього немає і частка смертей приблизно відповідає дійсності. Якщо випустити непевні цифри з провінції Хубей, тоді смертність у Китаї становитиме 0,9%. Імовірно, ця цифра близька до реальності.

 

У спекулятивних підрахунках можна було б припустити, що за наступні два—три роки заразиться близько половини населення Німеччини. Якщо тоді помре 1%, то це буде 400 тис. смертей лише в Німеччині. «Така цифра видається ймовірною, — каже Шмідт-Шаназіт і наголошує: — Досі ще є багато незрозумілих змінних. Смертей може бути менше, однак ситуація може стати й гіршою». Якщо в Німеччині трапиться 400 тис. смертей, COVID-19 можна буде порівняти з іспанським грипом, який трьома хвилями прокотився світом у 1918—1920 роках. Водночас ще не відомо, чи коронавірус, як інші віруси грипу, тимчасово відступає влітку через високу температуру. «В Ірані зараз температура 20—25 градусів, утім, спалах величезний», — каже Шмідт-Шаназіт. Можливо, невдовзі з’являться нові дані, через які застаріють усі дотеперішні оцінки кількості інфікованих та смертності.

Зрозуміло одне: захисні заходи проти зараження, найімовірніше, не зупинять вірусу, але можуть уповільнити його поширення. Зараз триває багато досліджень, які тестують противірусні медикаменти на пацієнтах з COVID-19. Восени наступного року вже може з’явитися вакцина. Що пізніше інфекція щосили вдарить по нас, то краще ми поводитимемося з вірусом.

 

«Піка ще не досягнуто»

У боротьбі проти коронавірусу Німеччина запасається гостро необхідним захисним медичним одягом і змінює правила для персоналу клінік. Новий коронавірус виявлено в усіх федеральних землях, окрім Саксонії-Ангальт. «У Німеччині почалась епідемія, — повідомив у середу в Бундестазі міністр охорони здоров’я Єнс Шпан. — Пік поширення ще не настав». Установи працюють для сповільнення і стримування вірусу, каже політик ХДС. «Передовсім ітиметься про безпеку населення, це пріоритетніше за економічні інтереси». Шпан водночас закликав громадян до спокою та єдності.

Як повідомили після наради кризового штабу, через епідемію COVID-19 федеральне міністерство охорони здоров’я зараз централізовано закуповує захисний одяг для медичних практик, лікарень і федеральних служб. Окрім того, розпорядженням міністерства економіки заборонено експорт медичного захисного обладнання, як-от масок, рукавиць і захисних костюмів. Винятки можливі лише за певних умов, зокрема в рамках акцій міжнародної допомоги. Через поширення вірусу захисного обладнання бракує по всьому світу. Страхові лікарі також застерігали, що в разі збільшення кількості підозрілих випадків, запасів у медичних закладах не вистачить.

У Німеччині Інститут Роберта Коха станом на ранок середи 4 березня налічив 240 підтверджених випадків. Багато пацієнтів уже одужали. Важкий перебіг COVID-19 — це рідкість, смертей через нього в Німеччині ще не заре­єстровано. За даними ІРК, у світі підтверджено 93 тис. випадків інфікування. Серед європейських країн найбільше вірус поширився в Італії — понад 2500 випадків. У Китаї кількість померлих станом на 4 березня зросла до 2981.

Через коронавірус організатори Ганноверського ярмарку перенесли найбільшу у світі індустріальну виставку. Зустріч галузі з близько 6 тис. учасників, запланована на квітень, тепер відбудеться 13—17 липня. Після скасування Лейпцизької книжкової виставки через епідемію скасували також книжкову виставку в Лондоні. Через загрозу вірусу Італія хоче значно обмежити громадське життя. Як стало відомо з урядових кіл, усі школи й університети будуть зачинені принаймні до середини березня. Міністерка освіти Лючія Адзоліна днями підтвердила, що школи не працюватимуть щонайменше до 15 березня. Досі не працювали лише навчальні заклади в особливо уражених північних регіонах. Проект урядової постанови, який потрапив до новинної агенції Reuters, передбачає також закриття кінозалів і театрів. Ідеться і про скасування заходів зі скупченням людей, на яких неможливо забезпечити відстань у метр.