5 квітня перший батальйон Національної гвардії, яка була створена у березні, склав присягу на вірність Вітчизні. Півтисячі гвардійців віком від 18 до 55 років екстерном за три тижні пройшли спеціальну військову підготовку.
8 квітня стало відомо, що у навчальному центрі Внутрішніх військ вже підготовлено два батальйони Національної гвардії, де несуть службу колишні учасники Самооборони Майдану. 15 квітня перший батальйон відбув на передову.
На захист неподільності України стають також місцеві мешканці, які записуються у Народні самооборони.
Так 12 квітня представники Народної самооборони оголосили в Запоріжжі мобілізацію для захисту міста та городян від провокаторів
Того ж дня були створені Народні Самооборони у Донецьку, Харкові, Черкасах. Як стверджують активісти, найбільша проблема – у фінансуванні організації, зокрема не всі бійці можуть дозволити собі дорогу екіпіровку.
У Дніпропептровську самооборона стала на захист блокпостів області. Відтепер на більшості блокпостів, окрім озброєних автоматами ДАІшників чатують і громадські активісти.
15 квітня на Донбасі з’явилася «Луганська сотня» (або як її ще називають, «Луганська самооборона»), яка організовує людей для захисту міста від сепаратистів. Наразі вона налічує кілька сотень добровольців.
Також Рада національної безпеки та оборони розпочала широкомасштабну антитерористичну операцію із залученням Збройних Сил України.
"Ми робили все, аби уникнути людських жертв. Але ми готові дати відсіч всім спробам вторгнення, дестабілізації та терористичним діям зі зброєю в руках. РНБО прийняла рішення розпочати широкомасштабну антитерористичну операцію із залученням Збройних Сил України. Ми не дамо Росії повторити кримський сценарій у східному регіоні України", – заявив в. о. президента Олександр Турчинов. Згодом до спецоперації залучили й прикордонників. В організації також повідомили про потребу в бронежилетах, берцях, камуфляжному одязі, касках та інших засобів захисту.
А 12 квітня лідер Правого сектора Дмитро Ярош оголосив мобілізацію всіх структур організації у зв'язку з подіями на сході України. Ярош зазначив, що мобілізація оголошена у зв'язку з бездіяльністю влади, що допускає своєю "пацифістикою" повторення "кримського сценарію" в інших регіонах країни.
«Закликаємо киян вступати в наші лави для захисту Батьківщини. Східна Україна звільниться нашими силами! Тільки не ставте дурних питань. Готуйте речі для виїзду і силу духу», – йдеться у повідомленнях Правого сектора.
Окрім того, 15 квітня кандидат у президенти України, лідер партії Батьківщина Юлія Тимошенко оголосила про створення Загальнонародного руху опору проти російської агресії.
"В кожній області, районі, місті будуть створені спеціальні мобілізаційні пункти, які дадуть можливість всім охочим взяти участь в захисті країни", – сказала вона.
Під час відкритого засідання Генерального Штабу Руху Опору Тимошенко повідомила, що його структури будуть координувати свою діяльність з Міністерством оборони та правоохоронними органами. До Руху приєдналися генерал-полковник Микола Петрук, колишній головнокомандувач Сухопутних військ ЗСУ у 2004-2006 роках; контр-адмірал Ігор Кабаненко, колишній перший заступник начальника Генштабу ЗСУ, Валерій Садовський, полковник, ТПП заступника начальника Головного управління розвідки Міноборони (2014 рік), Олександр Романюк, полковник у відставці, Головне управління розвідки Міноборони України; Денис Богуш, президент PR-агентства; Марат Утюшев, полковник.
Керівником загонів Всеукраїнського руху опору буде Геннадій Абрамчук, який керував спецпідрозділом "Беркут" до 2004 року.