У Палаті представників Конгресу США 18 грудня проголосували за імпічмент президента Дональда Трампа. Його обвинувачують у зловживанні владою та перешкоджанні розслідуванню Конгресу.
Тиждень.ua пояснює, з чого почався скандал та чи означають результати голосування, що Трамп залишить посаду.
З чого все почалося?
Початком скандалу стала стенограма телефонної розмови Трампа та президента України Володимира Зеленського, яку 25 вересня оприлюднив Білий дім. Американського лідера звинуватили у тому, що він тиснув на Зеленського, щоб завдати шкоди своєму політичному опонентові Джо Байдену. Під час розмови український президент запевнив, що новий генеральний прокурор працюватиме над розслідуванням з приводу сім'ї Байдена.
Приводом до публікації стенограми стала скарга співробітника розвідки, у якій він зазначив, що від багатьох чиновників отримав інформацію про зловживання владою з боку Білого дому. Він повідомив, що для тиску на українську владу Трамп наказав затримати військову допомогу Україні.
Хто такі Байдени?
Джо Байден – представник демократичної партії та один з головних суперників Трампа на наступних президентських виборах. У 2009-2017 роках він обіймав посаду віце-президента Сполучених Штатів.
Американський президент хоче, щоб українська влада розслідувала справу щодо сина Байдена Хантера, який пов'язаний із корупційними скандалами в Україні. У 2014 році він входив до ради директорів української енергетичної компанії Burisma, зареєстрованої на Кіпрі. У травні 2014 року Генпрокуратура розпочала розслідування кримінального провадження щодо злочинної діяльності Burisma. За інформацією відомства, компанія видобувала та продавала газ за заниженими цінами. Сума несплачених за 2014-2015 роки податків оцінюється в 1 мільярд гривень.
Сам Хантер Байден заявляє, що не порушував українського законодавства, а використовувати його репутацію проти його батька – "неетично".
Як проходило розслідування щодо імпічменту?
25 вересня, одразу після публікації скандальної стенограми, у Палаті представників оголосили про початок процедури імпічменту президента. У Конгресі почалася серія слухань свідків – дипломатів, дотичних до американської політики в Україні, зокрема екс-посла США в Україні Марі Йованович, колишнього спецпредставника з питань України Курта Волкера, посла США в ЄС Гордона Сонленда, тимчасового повіреного у справах України Вільяма Тейлора. Трамп, його адміністрація та персональний адвокат Рудольф Джуліані відмовилися співпрацювати з Конгресом.
30 жовтня демократи своєю резолюцією передали справу щодо імпічменту Комітету із судових питань (раніше нею займалися комітети з питань розвідки, нагляду та закордонних справ), а 13 листопада у Конгресі розпочали новий етап розслідування – громадські слухання.
10 грудня Комітет висунув офіційне обвинувачення Трампу за двома статтями: зловживання владою та перешкоджання розслідуванню. Конгрес, що контролюється демократами, підтримав обидві статті.
Чи означає це, що Трамп піде з посади?
Раніше у США вже двічі оголошували імпічмент главі держави: Ендрю Джонсону та Біллу Клінтону, однак жодного з них не усунули з посади.
Усунення Трампа з посади президента США – малоймовірне, тому що за це повинен двома третинами проголосувати Сенат, який контролюється республіканцями. Як пише Vox, щоб прибрати американського лідера з посади, "за" імпічмент повинні проголосувати 67 сенаторів. Наразі у Сенаті є 53 республіканці, 45 демократів та двоє незалежних представників, які зазвичай підтримують демократів. "Незрозуміло, чи збирається хтось із республіканців, не кажучи вже про 20, збираються голосувати за імпічмент", – йдеться у тексті.
Як пише Independent, очікується, що Трамп постане перед судом у Верхній палаті у січні. Якщо президента все ж усунуть з посади, його обов'язки до виборів у листопаді 2020 року виконуватиме віце-президент Майк Пенс.
Що імпічмент Трампа означає для України?
Професор університету Міссісіпі Георгій Пінчук зазначає, що "для України ситуація не означає жодних вигод і надій".
"Серйозно про Україну все рівно ніхто з американських політиків- "борцунів-не-на-життя-а-на-смерть-за-хрін-його-хто-вже-там-пам"ятає-що-аби-моя-партія" – серйозно не думає і не пам'ятає. ЗМІ наразі згадують Україну – а точніше, вимовляють слово Ukraine – по стопіццот разів на день, але виключно як країну, де є якийсь Зелинскі, якого Трамп просив розслідувати діяльність Байденів", – пише він.
Професор додає, що "замість слова Юкрейн, запросто могло б бути слово Бутан, Фіджі, або Андорра. Якась конкретика щодо цієї екзотичної країни американців як не цікавила, так і не цікавить".