Дні Вишеградського кіно та фестиваль “Am I Jazz?”. Найважливіші культурні події тижня

Культура
11 Листопада 2019, 19:10

14 листопада у Києві в арт-клубі Closer пройде відкриття 4-го фестивалю сучасної джазової та імпровізаційної музики "Am I Jazz?".

 

 

"Захоплюючись контрастами і паралелями між акустичною та електронною музикою, вимірюючи годинами перельотів фізичні відстані та протиставляючи їх суміжному соціальному та естетичному досвіду, цитуючи твіт Вейна Шортера “Твоя людяність — твій інструмент”, святкуючи життя, музику, присутність один одного, впродовж чотирьох днів листопада ми будемо слухати, дивитися, танцювати", – розповідають про подію організатори.

 

Відкриє фестиваль спеціальна подія у колаборації з KyivMusicFilm — показ документальної стрічки про японського композитора Рюіті Сакамото у Будинку Кіно.

 

 

 

Власне музичну частину "Am I Jazz?" складуть виступи американського співака і продюсера Bilal, японської авангардної  композиторки Satoko Fujii з оркестром, тріо американського барабанщика, репера і продюсера Kassa Overall, саксофоніста та композитора, представника прогресивної Нью-Йоркської сцени Seamus Blake, який виступить із класичним складом Dennis Adu Big Band, норвезьского експериментального саксофоніста та оперного співака Håkon Kornstad, польского скрипаля Mateusz Smoczyński також із сольною експериментальною програмою.

 

Читайте також: Мирослав Скорик: "Хотів знайти власний стиль. Гадаю, для композитора це нормально"

 

Крім того, на фестивалі вперше відбудеться виступ Швейцарсько-Українського квінтету басиста та композитора Ilya Alabuzhev з презентацією його дебютного альбому Will To Live, прем’єра дніпровського проєкту Yakiv Tsvietinskyi Double Quartet та виступ одеського Pokaz Trio.

 

Фестиваль триватиме до 17 листопада.

 

14 листопада у київському кінотеатрі "Жовтень" розпочинається фестиваль "Дні Вишеградського кіно", у рамках якого буде показано нові фільми країн Вишеградської групи: Чехії, Польщі, Словаччини та Угорщини.

 

 

Відкриє фестиваль стрічка "Перекладач", яку презентує режисер Мартін Шулік. Загалом у програмі "Днів Вишеградського кіно" – 14 фільмів, серед яких – одразу три претенденти на Оскар-2020. Так, від Словаччини у категорії "Найкращий фільм іноземною мовою" змагатиметься стрічка "Нехай буде світло" Марко Шкопа, від Польщі – "Тіло Христове" Яна Комаси, а Чехію представить робота Вацлава Марґоула "Розфарбований птах". 

 

Крім того, у програмі "Днів Вишеградського кіно":

 

  • "Зимові мухи", реж. Олмо Омерзу, Чехія, Словаччина, Польща, Словенія, Франція;
  • "FOMO"реж. Аттіла Хартунґ, Угорщина;
  • "X – Викреслені", реж. Кароль Уй Месарош, Угорщина;
  • "Камердинер", режисер: Філіп Байон, Польща
  • "Чортівня", реж. Зденек Трошка, Чеська Республіка;
  • "Татова "Волга"", реж. Їржі Вейдєлек, Чеська Республіка;
  • "Дача на продаж", реж. Томаш Павлічек, Чеська Республіка;
  • "Водяник", реж. Ондржей Гавелка, Чеська Республіка;

 

 

Також у рамках фестивалю будуть показані дві картини "Золотого фонду": драма "Коля" Яна Св’єрака 1996 року, яка стала лауреатом  премії "Оскар" та "Золотий глобус" у номінаціях "Найкращий фільм іноземною мовою", та анімаційна драма "Алоїс Небель" Томаша Лунака 2011 року, знята на основі трилогії коміксів з використанням техніки ротоскопіі, тобто покадрової перемальовки відзнятої плівки з реальними акторами та декораціями.

 

Читайте також: Наріман Алієв: "Якби на українські стрічки приходив мільйон українських глядачів, кінотеатри із задоволенням давали би більше сеансів"

 

Триватиме фестиваль до 20 листопада. 

 

15 листопада в Одеському художньому музеї відкривається виставка американського художника-нонкомформіста Бориса Лур'є "Змінена людина".

 

 

"Змінена людина — важлива метафора ХХ та ХХІ століть, історії та політики, що намагаються стерти людину, змінити її та позбавити обличчя. Борис Лур’є (1924-2008) — американський художник-нонкомформіст та письменник, народжений у СРСР, засновник руху NO!art — одним з перших порушує питання, що вже давно витали в повітрі: зникнення індивідуальності, ентропію особистості, а значить — самої реальності", – йдеться в описі події.

 

Як зазначається, художня практика Бориса Лур’є тісно пов’язана з темою Голокосту. Відтак, його виставка "Змінена людина" розповідає про кінець метафізики, яка стала "неможливою після Освенциму".

 

Читайте також: Культура в транзитній зоні

 

Організатори зауважують, що Лур'є, який пережив чотири концтабори, вважав морально виправданим в "тотальному концтаборі" сучасності лише бунт. Тому за робочу стратегію він обрав жорстку критику. Бачення світу як тотального концтабору, де люди безжально знищують собі подібних; світ як бордель, де людина, а саме жінка, перетворюється на об'єкт — стали опорою та провідником у мистецтві Бориса Лур'є.

 

Так, мистецтво Лур’є бунтує проти буржуазних цінностей, натомість засвідчує позицію громадянської та особистої свободи. Крім того, як наголошують в Одеському художньому музеї, виставка Бориса Лур'є в Україні — знак відкритості сучасного українського суспільства.

 

Виставка триватиме до 15 січня.

 

15 листопада у Києві у мистецькому просторі Set відкривається виставка про відому художницю українського походження – "Соня Делоне: ритм кольору".

 

 

Соня Делоне – одеситка єврейського походження, яка в ранньому віці поїхала з України до Санкт-Петербурга, а потім до Парижа. У своїй творчості вона поєднувала музику і живопис, лекції і перформанс. Її авангардні ідеї втілювалися не тільки в образотворчому мистецтві, але і в дизайні, текстилі, моді, декораціях до театральних вистав тощо. 

 

Читайте також: Опір ґрунту

 

На виставці у Set Art Space будуть представлені унікальні документи: листування Делоне з близькими, а також вінтажні плакати і книги.  Головними ж експонатами виставки стануть дві графічні роботи художниці, які зберігаються в Національному художньому музеї України, – єдині приклади її спадщини в Україні.

 

  

Як зазначається, частиною виставки стала авторська студія "Сила творчості", що представляє художників і дизайнерів, які наслідують принципи підходу Делоне, і, як і вона, працюють на перетині сфер – дизайну одягу і мистецтва, функціонального дизайну і освіти, текстилю і декору.
  

Учасниками студії стали українські митці та мисткині Маша Рева, Флоріан Юр’єв, сестри Яся і Леся Хоменко, Оксана Левченя та французька художниця Ева Толуа.

 

 

Крім того, у межах виставки відбудуться лекції "Мистецтво та ремесла: текстиль і одяг Делоне" Тетяни Соловей та "Соня Делоне. Парижанка з Одеси" Євгена Деменка, а також майстер-клас для дітей віком від 4 до 8 років "Тріумф клаптиків" Олександри Савченко.

 

Експозиція діятиме до 15 грудня.