Експерт: “лікувати” Схід України від сепаратизму потрібно у кілька етапів

8 Квітня 2014, 15:00

«У випадку злагодженої роботи спецпідрозділів і загалом всіх правоохоронних служб цей процес (вгамування Сходу. – Ред.) затягнеться. Навіть якщо мати супер-спецпідрозділи, це не справа кількох днів, тому що в Україні досить розгалужена мережа провокаторів чи диверсантів, і з нею потрібно боротися… Це лікування, а не лише операція. Напруга поступово спадатиме у випадку такого лікування», – зазначив він.

Однак, як зауважує Сунгуровський, «абсолютно вилікуватися не вдасться навіть після виборів».

«Зокрема, в умовах дуже жорстких ресурсних обмежень будуть дуже чутливі заходи зі зниження соціальних стандартів. Зараз людям потрібно пояснити, що це вимушені заходи і до цього потрібно бути готовим. Якщо зіграти на таких речах, то це може викликати напругу. А тому всі заходи повинні бути чітко пов’язані у часі, по ресурсах, і по завданнях», – зазначив він.

Сунгуровський вважає, що кампанія з «погашення» сепаратистського шабашу на Сході повинна складатися з кількох частин.

«По-перше, необхідно донести до населення месиджі, які би не провокували їх на сепаратистські дії, тобто пояснити, що Росії вони за великим рахунком не потрібні, а вона може лише використовувати їх в якості щита, яким прикривати реальні цілі. Це вже видно за першими кроками в Криму. По-друге, – нинішній владі необхідно підтвердити певні пропозиції, декларації конкретними результатами, хоча би маленькими. Це сприяло би спокою в суспільстві. Варто також пояснити, що Захід і Схід не зацікавлені в боротьбі один з одним. У них є спільний ворог – корупція, з якою і варто боротися», – зазначив експерт.

На його думку, в регіонах зацікавлені, зокрема, у децентралізації влади, однак людям варто пояснювати, що цей процес тривалий.

«Це довгий шлях, тому що будь-який перерозподіл повноважень відбувається довго. Якщо хтось думає, що це відбудеться за клацання пальців, то вони помиляються. На місцях повинні сформуватися традиції місцевого самоуправління. І на це потрібно налаштовувати, щоби потім не було розчарувань в певних очікуваннях», – додав він.

Щодо силової частини протидії з сепаратистами, то експерт вважає, що варто таки працювати на випередження.

«Потрібно вести боротьбу на випередження тими силами, які присутні в цих регіонах. Тобто необхідно посилити превентивні дії, ізолювати диверсантів не під час і не після акцій, а до них. Найкраще не доводити до піку цю ситуацію, а гасити пожежу по мірі її виникнення», – зазначив експерт.

Сунгуровський також зазначає, що спецпідрозділи українських силових структур чітко спрацьовують за відповідним наказом.

«Якщо його (наказу. – Ред.) немає, то як правило «зверху» або блокується десь посередині за рахунок того, що не всі керівники середньої ланки підготовлені до виконання таких наказів. Не таємниця, що там сидить п’ята колона», – каже Сунгуровський і додає, що в такому випадку варто проводити кадрові зміни, але прозоро і відкрито.