Санкції США щодо Ірану та зіпсованість нафти з Росії спричиняють тимчасову кризу пропозиції
У понеділок 22 квітня Сполучені Штати повідомили про накладання санкцій на всіх покупців іранської нафти з 1 травня. Вашингтон відновив санкції на експорт іранської нафти ще в листопаді після того, як президент США Дональд Трамп минулої весни в односторонньому порядку вийшов з угоди між Іраном і шістьма світовими державами від 2015 року щодо зупинки ядерної програми Тегерану. Проте вісім покупців Іранської нафти (Китай, Індія, Південна Корея, Японія, Туреччина, Греція, Італія, Тайвань) тимчасово звільнялися від санкцій до цього часу. Італія, Греція і Тайвань з тих пір самостійно припинили купівлю іранської нафти. Водночас інші 5 країн були зацікавлені в продовженні таких постачань
До відновлення санкцій минулого року Іран був четвертим по обсягом постачальником ОПЕК із експортом більше 2,5 млн барелів на добу. Проте в квітні через санкції обсяг експорту скоротився до близько 1 млн барелів на добу, повідомляє Reuters. Державний секретар США Майкл Помпео заявив, що Білий дім намагатиметься скоротити експорт Ірану до нуля, щоб позбавити Іран свого життєвого ресурсу в розмірі 50 мільярдів доларів щорічних надходжень від нафти, повідомляє Reuters. За словами Помпео, такий тиск на Іран потрібен задля згортання його ядерної програми, випробувань балістичних ракет та підтримки конфліктів у Сирії та Ємені.
Читайте також: Переконлива економіка проти непевної політики
До того ж, на цьому тижні Польща та Німеччина призупинили імпорт російської нафти нафтопроводом «Дружба» через її забруднення хлорорганічними сполуками. Транспортування зіпсованої російської нафти також зупинили Білорусь, Угорщина, Словаччина та Україна. Нафтопровід може перевозити до 1 млн барелів на добу, або 1% світового попиту на нафту і, за розрахунками Reuters, постачання близько 700 тис барелів на день були призупинені. Росія, яка є другим за величиною експортером сирої нафти в світі, заявила, що відновить постачання чистої нафти 29 квітня.
Рішення адміністрації США і зупинка постачання з Росії спровокували зростання цін на нафту до шестимісячного максимуму до близько 75 доларів за барель сорту Brent. Побоювання стосовнопотенційної кризи пропозиції нафти загострені триваючими санкціями щодо нафтової промисловості Венесуели. Після наполегливих закликів Трампа до ОПЕК збалансувати нестачу нафти, ціни дещо відкотилися до близько 72 доларів за барель Brent.
Аналітики Barclays зазначають, що рішення США щодо повного блокування експорту іранської нафти в короткостроковій перспективі суттєво звузить ринок, але не буде мати довготривалого ефекту на ціну через можливості інших країн-експортерів збільшити постачання.
Читайте також: Успіх Airbus у Китаї, рекордний виторг Huawei та гальмування світової торгівлі
Microsoft досягає капіталізації в 1 трлн доларів, що символізує повернення технологічного сектору до стрімкого зростання
Microsoft вперше в своїй історії досягла капіталізації в 1 трлн доларів на торгах 25 квітня після того, як цієї символічної позначки минулого року досягали компанії Apple та Amazon. Проте в останні місяці 2018 року відбулась серія великих розпродажів, що суттєво знизило вартість технологічних гігантів, і от тепер Microsoft першою бере втрачену іншими вершину. Це було короткочасовим досягненням, і після незначної корекції нині сумарна вартість акції компанії оцінюється у близько 995 млрд доларів.
Символічна подія сигналізує про відновлення всього технологічного сектору, зазначає The New York Times. Apple і Amazon після зростання у 30% та 27% відповідно цього року також близькі до позначки в 1 трлн доларів, де вони востаннє були у вересні 2018 року. Акції Netflix додали в ціні 35% цього року. Компанія Facebook, яка зазнала найбільших втрат під час кризи фондових ринків кінця 2018 року, в цьому році зросла на 50%. Дещо відстав конгломерат Alphabet, до якого входить Google, додавши в ціні цього року 21%. Таким чином, ця шістка лідерів американського технологічного ринку відновила близько 940 млрд доларів втрат, які вони зазнали протягом останніх трьох місяців минулого року.
Причиною цьогорічного ралі стала зміна погляду на інвестиційний клімат, пише The New York Times. В останні роки інвестори активно накопичували акції технологічних гігантів, штовхаючи їх вартість і весь фондовий ринок угору. Проте ця тенденція раптово перервалась наприкінці минулого року, коли зросли ризики глобальної рецесії. Сектор стояв перед викликом: чи зможуть ці компанії продовжувати залучати нових користувачів та збільшувати продажі в умовах сповільнення світової економіки?
Але від початку року побоювання суттєво послабшали. Федеральна резервна система США призупинила підвищення відсоткових ставок, яке могло стримувати економічне зростання. Також США та Китай повільно, але впевнено просуваються щодо торгівельної угоди, яка має меті припинити тарифне протистояння. Незважаючи на зниження прогнозів щодо прибутків, Волл-стріт досіочікує, що прибутки технологічних гігантів зростатимуть швидше, аніж на ринку загалом. І результати першого кварталу підтримують цю віру.
Microsoft досягла позначки в трильйон доларів на наступний день після того, як повідомила про 19-відсотковий стрибок у прибутках порівняно з минулим роком. Це підтвердило факт перетворення компанії на лідера хмарних обчислень. Amazon на цьому тижні також повідомив про результати, які перевищили очікування Волл-стріт. Прибутки гіганта електронної комерції збільшилися вдвічі порівняно з попереднім роком. Netflix додала 7,8 мільйона клієнтів до кінця березня, надходження від яких зросли на 22%, а прибуток компанії зріс на 19%,. Facebook також продовжив залучати нових користувачів, відповідно дохід компанії за перший квартал зріс на 26% порівняно з минулим роком.
До того ж, минулого тижня ралі продемонстрували акції найбільшого постачальника чипів для мобільних телефонів компанії Qualcomm після несподіваного врегулювання її довготривалої суперечки з Apple щодо патентів. Угода забезпечила лідерство компанії в телефонних чіпах 5G і вартість компанії зросла на 30 млрд доларів. Таким чином, на кінець першого кварталу 2019 року зростання великих технологічних компаній перевищило всі очікування і знівелювало минулорічний песимізм