«Вплив Росії буде відчуватися лише у спробах делегітимізації виборів. Не думаю, що РФ буде відкрито, та й взагалі підтримувати когось із кандидатів», – зазначив Черненко.
«В Росії уже заявили, що ці президентські вибори буцімто не легітимні. Втім, РФ спостерігатиме за ситуацією і буде шукати шляхи впливу. Або конфліктного, або домовленостей із переможцем», – переконаний глава КВУ.
«Не думаю, що на саму кампанію або агітацію впливатимуть російські гроші. Якщо хтось із кандидатів і найме російських технологів, то це радше у приватному порядку, а не тому що Росія вирішила у щось там погратися», – додав експерт.
Він також наголосив, що наразі в Україні немає загроз для зриву виборів.
«Так, можуть бути провокації, бойкот за вказівками кандидатів роботи дільниць. Проте головна загроза зриву – ззовні. Або через пряме військове втручання Росії, або через організацію провокацій, диверсій в Україні. Думаю, і з цим можна боротися», – зауважив Черненко і додав, що такі загрози є радше «теоретичними», аніж реальними.
Водночас, голова правління громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська додала, що загрозою для майбутніх виборів може стати провокування різного роду крайніх об’єднань, що виступають за об’єднання з Росією.
«Якщо такі настрої штучно не будуть підігріватися Росією – ці загрози є мінімальні. До 25 травня вони втратять свій вплив. Якщо ж це буде підігріватися фінансово або політично, геополітично, тоді ми можемо мати новий виток протистояння в Україні», – переконана Айвазовська.
Крім того, на її думку, саме російський фактор став однією з найбільших причин для затягування кандидатів на пост президента із реєстрацією.
«Найбільшим фактором щодо затягування реєстрації кандидатів є зовнішній – питання проведення чи не проведення виборів в умовах геополітичного тиску на Україну, зокрема з боку РФ. В тому числі й заяви від представників РФ про те, що ці вибори не є легітимними. Звичайно, це політична гра і вона не має відношення ані до законодавства, ані до міжнародних стандартів організації виборчого процесу», – додала вона і зазначила, що тиск Росії триватиме.
«Наразі Путіну немає з ким розмовляти в Україні за політичним рівнем або посадою, відповідно, чим довше в Україні не буде загальнонаціональних виборів і легітимно обраного президента, тим краще для розхитування ситуації у політичному протистоянні РФ, України та Заходом, який задіяній у цій боротьбі», – переконана вона.
Як відомо, ЦВК завершила прийом документів для реєстрації кандидатів на посаду президента України. Всього про свої наміри балотуватися на найвищу державну посаду заявили 46 громадян України. 7 із них вже зареєстровано кандидатами на пост Президента України. 12 – відмовлено в реєстрації. Рішення по іншим 27 прийматиметься до 4 квітня.