Як політики маніпулюють темою вакцинації

Суспільство
6 Лютого 2019, 15:35

В Україні майже два роки триває спалах кору – небезпечної хвороби із серйозними ускладненнями. Через низьке охоплення вакцинами під впливом міфів та маніпуляцій навколо цієї теми колективний імунітет українців ослабився. Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) розпочало спецоперацію з вакцинації у Львівській області, де хворих найбільше. Пізніше подібні операції проведуть в інших областях. Цьогоріч Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) внесла відмову від вакцинації у список глобальних загроз людству. Тим часом деякі політики, відомі своєю неприязню до керівництва МОЗ, поширюють маніпулятивні та неправдиві заяви про вакцинацію, які сіють паніку та можуть серйозно зашкодити здоров’ю українців.

 

Ольга Богомолець

 

Голова комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець у листопаді 2018-го заявила, що українцям потрібні власні вакцини. «Найкращими для людей є ті вакцини, які вирощені і відповідають тим імунним потребам тієї нації, яка, власне, хворіє. Українське виробництво вакцин було знищено. Чи можемо ми це відродити за 5 років? Ні, не можемо, тому ці 5 років мусимо закуповувати», – сказала вона.

 

Також Богомолець стверджувала, що «через відсутність вакцинації та належного контролю з боку Міністерства охорони здоров’я з’явилася серйозна загроза епідемій сказу, чуми та промислового ботулізму». МОЗ опублікував спростування цих та інших заяв народного депутата, в якому пояснив, що будь-які заяви про «імунні потреби нації» є антинауковими, адже вірусом кору чи поліомієліту можуть заразитися жителі будь-якої країни. Вакцину від одного виробника часто використовують на різних материках, і ключовою є не країна виробництва вакцини чи національна приналежність людей, а якість цієї вакцини, яка сьогодні жорстко контролюється.

 

Читайте також: Щеплення замість лимонів

 

Щодо сказу, чуми та ботулізму у МОЗ повідомили, що у 2018 році в Україні зафіксували тільки один випадок сказу, а вакцини проти нього є у всіх регіонах. Чума востаннє реєструвалася у 1911 році, а сироватка проти ботулізму – не вакцина, а лікувальний препарат, який призначається у випадку зараження чи підозри. До того ж, сироваток в Україні також достатньо.

За ці ж заяви Ольга Богомолець отримала відзнаку «Академічна негідність року» в номінації «Псевдонауковець 2018». Відзнаку заснували активісти антиплагіатної ініціативи «Дисергейт», аби виокремлювати академічно недоброчесних науковців.

 

Юлія Тимошенко

 

У листопаді 2018-го агітаційний бюлетень Юлії Тимошенко «Київське слово», який безплатно поширюють на вулицях міста, повідомив: «До нашої редакції звернулася киянка Олександра, яка відмовилась вакцинувати свою дитину через власний негативний досвід. Жінка переконана: Україна закуповує неякісні препарати сумнівного походження, які в розвинених країнах ніколи не кололи б людям».

 

Також там написали, що АКДП (вакцину від кашлюка, правця та дифтерії) Україна отримала в межах гуманітарної допомоги, а Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) передав Україні вакцину індійського виробника, в якої спливав термін давності.

 

Читайте також: Ребрендинг гомеопатії: як «розвести» науковців

 

МОЗ заявило, що все це не відповідає дійсності. ЮНІСЕФ закуповує вакцини для України за кошти державного бюджету, а не надає їх як гуманітарну допомогу. Крім того, закуповуються лише ті вакцини, які тривалий час використовуються в інших країнах, безпека і якість яких підтверджена, в тому числі, Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). МОЗ наголошує, що Україна купує вакцини найкращих світових виробників, які постійно проходять контроль якості. Серед таких виробників Serum Institute of India Pvt, Ltd. (SIIPL), чиї вакцини використовуються у майже 170 країнах світу.

 

Ще одна маніпуляція з бюлетеня Тимошенко: у київських лікарнях немає безплатної вакцини для дітей. Проте, наголошує МОЗ, в Україні є всі вакцини за Національним календарем щеплень, який включає 10 інфекційних хвороб: кір, паротит, краснуха, гепатит В, туберкульоз, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт і гемофільна інфекція. Щеплення ними відбувається безплатно. Від інших хвороб, які не входять до календаря, можна вакцинуватися за бажанням, придбавши вакцину самостійно. Наприклад, від грипу.

 

Олег Ляшко

 

 

Наприкінці січня народний депутат Олег Ляшко звинуватив МОЗ у відсутності вакцин проти кору. Він написав у Facebook, що чотири години шукав вакцину по всій країні, «підняв на вуха кількох головних лікарів, головного інфекціоніста МОЗ», і «врешті знайшов «по блату» кілька ампул» та зробив щеплення в Прилуцькій лікарні Чернігівської області опівночі. На відео, яке опублікував нардеп, йому роблять щеплення у кабінеті, прикрашеному квітами та метеликами, схожому на дитячий. А працівниця лікарні, відповідаючи на запитання про можливу реакцію, підтверджує, що це дитяче відділення: «Про дорослих не знаю, бо я ж тут дитяче в основному».

 

 

Там же Ляшко написав, що у Києві за останній час від кору померло семеро людей. МОЗ традиційно опублікувало заяву зі спростуваннями. По-перше, посаду головного інфекціоніста в Україні ліквідували у 2017 році. По-друге, вакцини треба шукати у комунальних закладах охорони здоров’я первинної ланки: сімейний лікар, терапевт або педіатр дає направлення у кабінет щеплень, де вакцинація відбувається безплатно. Станом на кінець січня в Україні було понад 1 млн 143 тис. доз вакцини КПК проти кору, паротиту і краснухи двох виробників: PRIORIX GSK (Бельгія) і  MMR II Merck (США). Вони розподіляються на комунальні заклади, а за приватні лікарні МОЗ не відповідає. Перевірити наявність вакцин у регіонах можна за посиланням.

 

До того ж, вакцини не надаються «по блату», як написав Ляшко. Безплатно вакцинуються діти до 18 років та дорослі з груп ризику: військові, учасники ООС, студенти, працівники освітніх та медичних закладів, а також люди, які контактували з хворими на кір (у такому разі щеплення треба зробити якомога швидше – впродовж 72 годин після контакту). У будь-якому разі спочатку слід звернутися до свого лікаря.

 

Читайте також: Як відучити українців від Google-терапії

 

Також МОЗ з’ясовує, яким чином нардеп зміг вакцинуватися опівночі: «Це грубе порушення норм та вимог роботи працівників медзакладу, адже наразі не зрозуміло, на яких підставах працівники у позаробочий час здійснювали вакцинацію, чи були це працівники кабінету щеплень і чи був пацієнт належно оглянутий сімейним лікарем чи терапевтом тощо».

 

Заяви про смерть від кору семи людей у Києві теж неправдиві. За офіційними даними, за перші чотири тижні року в Україні захворіло на кір понад 11 тис. 700 осіб, шестеро померли, але в Києві чи області не було зафіксовано летальних випадків.

 

Водночас «Радикальна партія» Ляшка подала в суд з вимогою звільнити в.о. міністра охорони здоров’я Уляну Супрун. 5 лютого Окружний адміністративний суд Києва заборонив Супрун виконувати свої обов’язки на період розгляду позову. Розгляд по суті розпочнеться 15 лютого.

 

Ігор Мосійчук

 

«Радикал» Ігор Мосійчук, який був ініціатором позову з вимогою відсторонення Уляни Супрун, написав у Facebook: «Хто ж тоді завіз в Україну 400 000 доз американської вакцини від кору непридатної для використання і арештованої американським (!!!) судом? Лікарі мені, щодо цієї вакцини прямо сказали, що краще хворіти ніж робити нею щеплення! … Чому в Україну масово ввозяться ліки іноземного виробництва, термін придатності яких закінчується протягом місяця після їхнього ввезення?». МОЗ ще раз пояснило, що американська вакцина MMR II, яку закуповує для України ЮНІСЕФ, зареєстрована та використовується у США і є у списках американського Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA). Серед іншого, FDA контролює й безпеку вакцин, тому про заборону цієї вакцини не йдеться. Крім того, кажуть у МОЗ, Україна ніколи не закуповувала, не закуповує і не закуповуватиме ліки чи вакцини з закінченим терміном придатності чи терміном, що збігає через місяць після ввезення, окрім груп препаратів, повний термін придатності яких не перевищує місяць у зв’язку зі специфікою виробництва.

 

«Якщо ваш сімейний лікар відмовляє робити щеплення не через медичні причини – змініть його, адже він не дбає про ваше здоров’я», – застерігають у міністерстві.

 

Леонід Ємець

 

Народний депутат Леонід Ємець услід за Ляшком почав поширювати чутки про відсутність вакцин від кору. «Вчора шукав ліки від грипу у знайомого фармацевта (з таміфлю теж проблема), так от ми з ним обговорювали ситуацію з ліками, і він просто в шоці. Як приклад повідомив що на позавчора вакцин від кору на всю Україну було 3 (три)! штуки», – написав він у Facebook.

 

 

У коментарях люди написали, що без проблем знайшли вакцини в сімейних лікарів, проте публікація станом на 6 лютого все ще присутня на сторінці нардепа.

 

Того ж дня нардеп Олена Сотник під впливом публікацій колег перевірила наявність вакцин у різних комунальних медзакладах і з’ясувала, що вони є.

 

 

 

 

Юрій Бойко

 

Нардеп Юрій Бойко не припиняє критикувати керівництво МОЗ, не оминаючи увагою й тему вакцинації. На початку лютого, перебуваючи в Сумській області, він заявив про проблеми із закупівлею вакцин. «Вартість ліків пущена на самоплив: їх ціна зростає, тому що Міністерство охорони здоров'я не припиняє спекуляції на ринку. Закупівля ліків за виділені бюджетом кошти є корупційною схемою. Медикаменти та вакцини або не закуповуються взагалі, або надходять в країну з запізненням в півтора року», – сказав Бойко.

 

Зазначимо, що з 2015 року МОЗ закуповує лікарські засоби та вакцини через міжнародні організації – ЮНІСЕФ та британську закупівельну агенцію Crown Agents. Якраз цей механізм дозволяє уникати корупції та заощаджує Україні 39% бюджетних коштів. Інформацію про стан поставок закуплених ліків МОЗ публікує на своєму сайті. А завдяки програмі «Доступні ліки» українці можуть отримувати деякі препарати безплатно чи з частковою доплатою.

 

Читайте також: Внутрішній опір

 

Як уже згадувалося, вакцини від 10 хвороб за Календарем щеплень в Україні є, тому заяви про проблеми із закупівлею чи поставками є неправдивими. Якщо у комунальному (так званому «державному») медзакладі немає вакцини, треба звернутися до головного лікаря і з’ясувати причину. Якщо головний лікар не може вирішити питання, МОЗ рекомендує звертатися в управління охорони здоров’я області.

 

За даними ВООЗ, вакцинація щороку зберігає життя 2-3 млн людей. Аби інфекція не поширювалася, щепленими має бути 95% населення. МОЗ наголошує: усі вакцини, куплені за бюджетні гроші – безпечні, ліцензовані й перевірені, тому немає підстав відмовлятися від щеплення, адже тільки воно захищає від важких, часто смертельних хвороб та їх ускладнень.