Європейський союз вирішив негайно підписати політичні розділи угоди про асоціацію з Україною. Про це заявив у суботу президент Європейської комісії Жозе Мануел Баррозу. За його словами, Євросоюз має перед Україною борг і обов’язок солідарності. Саме на цьому Баррозу акцентував увагу, виступаючи на саміті європейських регіонів і міст у Афінах (Греція).
Він нагадав, що в Україні понад сто людей загинули за європейські цінності, за те, щоб Україна теж дотримувалася їх.
Тим часом, російські окупанти цього дня були вельми агресивними. Спочатку стало відомо, що вони штурмом захопили відділ прикордонної служби «Щолкіно» та погрожуючи вигнали сім`ї прикордонників на вулицю. Озброєні російські спецпризначенці увірвались до прикордонного підрозділу сьогодні вночі.
"Під час нападу агресори побили старшого зміни прикордонних нарядів, який здійснював чергування та намагався чинити опір, та захопили кімнату зберігання зброї. Продовжуючи безчинства, нападники увірвались і до квартир, де проживають сім'ї прикордонників. Вони відібрали мобільні телефони у начальника відділу прикордонної служби, його дружини та інших офіцерів. Погрожуючи зброєю вони наказали всім зібрати речі та покинути територію відділу", – йдеться у повідомленні.
Крім того, агресори продовжили блокування паромної переправи «Крим». Усього в пункті пропуску знаходиться до 100 озброєних військовослужбовців Росії та 50 чоловік так званої «самооборони». Застосовуючи фізичну силу російські окупанти унеможливлюють здійснення належного прикордонного та інших видів контролю.
"Минулої доби відбулося ще дві провокації у пункті пропуску «Крим», під час яких російські військові сприяли прориву через кордон фактично двох армійських колон. Вони відтіснили представників усіх контрольних служб, а за деякий час спочатку через кордон прорвалося 15 автомобілів «Камаз» без номерів, серед яких також був один паливозаправник та машина зв’язку. Невдовзі у такий самий спосіб російські військові пропустили ще 10 «Камазів», 6 «Уралів» та карету швидкої допомоги", – йдеться у повідомленні Держприкордонслужби.
Також, як повідомлялють прикордонники, техніка та матеріальні засоби доставляються десантними кораблями Чорноморського флоту Росії. Зокрема, у бухті «Казача» з двох кораблів вивантажили спочатку 18 вантажних автомобілів «Урал» та «Камаз» з продовольством, а згодом 17 автомобілів «Камаз» та 1 БТР.
Крім того, ЗМІ пошили інформацію про те, що російські війська увійшли на територію Херсонщини, а саме – селища Чонгар. Про це в телефонній розмові повідомили співробітники селищної ради.
"Військові замінували поля, бурять ями для прикордонних стовпів", – повідомили в раді. За їх словами, на знак протесту місцеві жителі встановили на будинках українські прапори.
Також співробітник медіацентру Міністерства оборони України Владислав Селезньов на своїй сторінці в Facebook написав, що російські військові зайшли на територію Арабатської стрілки в Херсонській області.
"Зелені чоловічки (російські військові – ред.) на техніці прибули в район Арабатської стрілки в Херсонській області", – написав Селезньов. За його словами, в районі Арабатської стрілки планується створити блокпост .
О 17.30 на адміністративній межі з АР Крим озброєні агресори відкрили вогонь по прикордонному літаку. Про це також повідомляють у прес-службі Державної прикордонної служби України. Згідно з повідомленням, ідеться про легкий літак Держприкордонслужби, на борту якого не було жодного озброєння. Літак здійснював патрулювання державного кордону та прикордонних районів.
"Пролітаючи на межі з АР Крим з боку населеного пункту Армянськ екіпаж зафіксував стрільбу по літаку. Екстремісти відкрили вогонь з автоматичної зброї. Пілоти здійснили різкий маневр, знизилися на граничну висоту та з розгоном швидкості відійшли з курсу.
Наразі літак повернувся в пункт базування, екіпаж та сам літак не постраждали", – йдеться у повідомленні.
Тим часом, в США заявили, що готові відповісти на інтервенцію Росії в Україну, використавши своїх військових. Про це сказав глава Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Мартін Демпсі, повідомляє сайт Атлантичної ради.
Демпсі зазначив, що американські дипломати працюють цілодобово, щоб врегулювати ситуацію із захопленням Росією українського Криму.
Генерал сказав, що він розмовляв із військовими колегами з Росії, і послав чіткий сигнал Україні та членам НАТО, що США готові "відповісти військовими в разі необхідності".
"Ми намагаємося сказати (Росії – ред.) не нагнітати ситуацію далі в Східній Україні, і дозволити створити умови для врегулювання ситуації в Криму", – підкреслив Демпсі.
"Це питання, яке заслуговує того, щоб його оцінили та переглядали відповідно до розвитку подій", – відповів американський військовий на питання, чи є вірогідність військового втручання США в умовах кризи.
"У нас є договірні зобов'язання з нашими союзниками по НАТО. І я запевнив їх, що, якщо це договірне зобов'язання буде задіяно (в Європі – ред.), ми відповімо", – сказав Демпсі.
Він попередив, що вторгнення російських військових до Криму створює ризики для всіх країн Європи і союзників по НАТО.
"Якщо Росія має право зробити це … Увійти в суверенну країну під приводом захисту етнічних росіян в Україні, це створює ризики для Європи в місцях, де є етнічні анклави", – повідомив генерал.
Також Державний секретар США Джон Керрі сказав міністру закордонних справ Росії Сергію Лаврову, що будь-які спроби анексії Криму з боку Росії закриють двері дипломатичним намаганням владнати конфлікт.
"Керрі дав зрозуміти, що військова ескалація та провокації в Криму та інших регіонах України разом зі спробами анексувати Крим закриють шлях до дипломатії. Він також закликав до максимальної стриманості", – повідомив неназваний чиновник американського держдепартаменту агенції Reuters.