Події 16 лютого: У Генпрокуратурі запевнили, що “закон про амністію” вступить в силу 17 лютого, активісти звільнили КМДА, але не повірили Пшонці

17 Лютого 2014, 00:01

На вулиці Грушевського насправді не розбирали барикади, а звільняли місце для проїзду авто, паралельно укріплюючи позиції. Про це заявив керівник комендатури Самооборони Майдану Андрій Левус.

«В Інтернеті зараз багато різної інформації щодо того, що хтось розбирає барикаду на вулиці Грушевського. Офіційно повідомляю, що барикаду не розбирають. Вона навпаки укріплюється. Буде також організвано можливість проїзду для авто та споруджено КПП, як на всіх інших барикадах», – повідомив Левус.

Тим часом, народний депутат Арсен Аваков відповів на закид щодо того, що «влада зиває Майдан», запевнивши, що активістам для повного відновлення барикад на вулиці Грушевського в Києві і повернення будівлі КМДА в разі потреби вистачить 30 хвилин. За його словами, на вулиці Грушевського демонстранти зробили такий же проїзд для машин, які раніше з’явилися на Хрещатику, Михайлівській і Трьохсвятительській вулицях. Ідеться про вузький коридор шириною менше трьох метрів.

«Усі дії з реконструкції узгоджені з дислокованими на барикаді захисниками», – наполягає Аваков.

За його словами, у разі зриву домовленостей «Штаб національного спротиву залишає за собою право повернутися до тих форм протесту, які вважатиме адекватними, – зокрема, і повторне блокування будівель і органів влади».

Після того, як акт про передачу будівлі будівлі мерії Києва підписали комендант КМДА Руслан Андрейко і посол Швейцарської конфедерації Крістіан Шоненберг, глава КМДА Володимир Макеєнко запевнив, що у влади Києва немає ні матеріальних, ні моральних претензій до учасників акцій протесту, які протягом більше двох місяців займали будівлю

Також стало відомо, що після того, як активісти Майдану звільнили будівлю КМДА, невідомі влаштували там погром. Відео невдовзі з’явилося в інтернеті. А в МВС пошили повідомлення, що перевіряють, хто і чому здійснював проникнення у службові кабінети КМДА.

«Наразі триває перевірка за фактом вчинення опору працівникам столичної міліції. Правоохоронці приїхали до КМДА перевірити інформацію, яка надійшла по лінії 102, про те, що невідомі проникли до кількох службових кабінетів адміністрації. Проте у приміщення їх не пустили представники так званої комендатури. За кілька хвилин співробітників міліції оточили невідомі в масках, касках та з палицями в руках. Спочатку нападники зірвали з кількох міліціонерів погони, потім пошкодили формений одяг. Далі невідомі почали наносити працівникам міліції удари палицями», – йдеться у повідомленні.

У МВС заявили, що працівники міліції склали відповідні рапорти про подію.

«Інформацію було зареєстровано відповідним чином. Триває подальша перевірка. Наразі двох правоохоронців доставлено до лікарні для надання медичної допомоги», – повідомляють у МВС.

Тим часом, близько півсотні активістів Майдану залишилися біля будівлі КМДА в очікуванні повідомлення генпрокурора Віктора Пшонки про звільнення всіх затриманих активістів і заяви про те, що до них немає жодних претензій.

У Генпрокуратурі зрештою запевнили, що "закон про амністію" набуде чинності 17 лютого. Прес-служба Генпрокуратури оприлюднила відповідне повідомлення, поява якого на сайті ГПУ була обов'язковою умовою для набуття чинності "закону про амністію".

"Відповідно до ст.10 закону від 29 січня "Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань" повідомляю: згідно з інформаціями МВС, СБУ та місцевих органів влади учасниками масових акцій протесту фактично вчинено сукупність дій, передбачених ст.9 цього закону", – йдеться у повідомленні ГПУ.

"У зв’язку з публікацією цього повідомлення зазначений закон вводиться в дію з 17 лютого 2014 року і передбачає звільнення від кримінальної відповідальності та покарання осіб, які вчинили в період 27 грудня 2013 року до 2 лютого 2014 року злочини, передбачені ст.1 цього закону, закриття відповідних кримінальних проваджень, а також звільнення від адміністративної відповідальності осіб, до яких застосовано адміністративний арешт", – заявили в ГПУ.

Але активісти Майдану, які раніше звільнили КМДА та чергували біля будівлі в очікуванні заяви Генпрокурора про звільнення усіх активістів від кримінальної відповідальності, не повірили заяві Пшонки та не згодні залишати будівлю Київради. Про це вони заявили після того, як ГПУ оприлюднила свою заяву щодо "закону про амністію".

"Ми абсолютно не віримо Пшонці. Ми чекаємо завтрашнього дня. Ми готові тут стояти і не відходити. Ми не віддаємо КМДА", – гукають активісти, які стоять під будівлею з часу закінчення Народного Віче.

Зокрема один з активістів Микола Коханівський заявив, що говорити про звільнення КМДА можна лише тоді, "коли на Майдан прийдуть люди, які зараз затримані, зокрема Віктор Смалій (адвокат Андрія Дзиндзі), і скажуть що вони вільні".

Крім того, стало відомо, що провадження проти Самооборони Майдану не підпадає під "закон про амністію". Про це після зустрічі з Пшонкою заявив лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок.

Коментуючи питання про те, що у заяві Генпрокуратури йдеться про закриття справ, відкритих з 27 грудня до 2 лютого, а справу проти Самооборони Майдану було відкрито після 2 лютого, Тягнибок заявив:

"У даному випадку для нас було важливо вирішити питання хоча б щодо закриття справ, які були відкриті до 2 лютого", – сказав депутат.

"Ми не маємо сьогодні ніяких ілюзій, і зрозуміло, що влада робитиме кроки, щоб і далі вікривати провадження проти активістів Майдану. Зрозуміло, що сьогоднішнім позитивним рішенням кримінальне переслідування активістів не завершиться. Воно буде. Але вже стосуватиметься не тих 108 кримінальних справ і не тих майже 2000 людей, яких могли б заарештувати вже завтра", – додав Тягнибок.

Тим часом, Верховний Представник ЄС з зовнішньої політики та політики безпеки Кетрін Ештон заявила, що звільнення протестувальниками приміщення Київської міської державної адміністрації є кроком до виходу з політичної кризи в Україні і закликала українську владу закрити усі справи проти активістів Майдану. Про це йдеться у спеціальній заяві Ештон, в якій вона також привітала звільнення владою з-під арештів майже всіх протестувальників в останні дні.

Лідер партії УДАР Віталій Кличко звернувся до Генерального прокурора Віктора Пшонки з вимогою порушити кримінальне провадження за фактом захоплення державної влади в Україні у 2010 році, повідомляють у прес-службі УДАРу.

У зверненні йдеться, що на підставі рішення Конституційного Суду №20-рп від 30 вересня  2010 року щодо начебто повернення Конституції України у редакції 1996 року, за попередньою змовою осіб – групи найвищих посадових осіб у державі – був вчинений злочин щодо фальсифікації законодавства України з метою узурпації державної влади в Україні.

Вчинене правопорушення,як зазначається у зверненні до Генпрокурора, підпадає під санкцію статті 109 Кримінального Кодексу України – дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади. 

«Президент Янукович у повній мірі усвідомлював незаконність вчинених дій щодо узурпації державної влади в Україні, а тому на рівні з іншими співучасниками злочину повинен нести відповідальність відповідно до закону», – наголошує Кличко.

Відповідальність за спалення активіста Автомайдану у Запоріжжі взяла на себе організація "Привиди Севастополя".

"Активісти організації у своєму відеозверненні, яке пізніше досить швидко було видалено з сервісу Youtube, досить детально описали, як вони це зробили. Чоловік у балаклаві на голові взяв на себе відповідальність за "перезавантаження", тобто спалення автівки та активіста", – повідомили повідомили в ефірі Hromadske.TV.

В Одесі Форум Євромайданів розгорнув півкілометровий прапор, який пронесли центральними вулицями міста. Активісти дійшли до будівлі обласної прокуратури, де вимагали припинення переслідування учасників протесту, використовуючи символічну кашу-«пшонку» (натякаючи таким чином на Генерального прокурора Віктора Пшонку).

Позначки:

читати ще