Китай приборкує банки, в США повертається менше доларів, ринки несподівано зростають

Економіка
2 Січня 2019, 13:59

Китай наносить удар по тіньовому кредитуванню

Китай оголосив про плани зупинити розширення кредитування регіональними банками за межами їхніх округів. Це фінальний крок, здійснений урядом задля захисту від фінансових ризиків, повідомляє Bloomberg. Тепер кредитори включно з сільськими кооперативами повинні мати відповідні ліцензії для здійснення фінансової діяльності за межами регіону свого розташування або будуть змушені згорнути свою діяльність, зазначається в заяві Китайської комісії з регулювання банківської та страхової діяльності.

Малі регіональні банки через бажання підвищити прибутковість стали основними драйверами тіньового банкінгу в Китаї, зазначає Bloomberg. Раніше в минулому році UBS Group AG опублікувало звіт про банки з регіону Ржавого поясу на північному сході Китаю, які використовували різноманітні тіньові схеми розширення кредитування за межами своїх провінцій. Така тіньова фінансова діяльність призводить до непрогнозованого загострення ризиків в банківській системі другої економіки світу. Аналітики припускають, що ці кроки з приборкання тіньового кредитування можуть виявитись доволі ефективними.

Крім того, критично оцінена буде і закордонна експансія китайських банків. В заяві комісії йдеться, що «банки з іноземними операціями мусять отримувати схвалення як від внутрішніх, так і від зарубіжних регуляторних органів»

Регулятор надав банкам річний перехідний період до грудня наступного року для імплементації нових правил.

Китай останнім часом видав низку директив по широкому колу питань, від надлишкових запозичень до спекуляцій на рикну акцій, для усунення ризиків у своїй фінансовій системі. Це відбувається на фоні побоювань інвесторів щодо сповільнення китайської економіки та поганого осмислення цього явища через непрозору звітність в китайському адмініструванні.

На кінець 2017 року загальний обсяг запозичень досяг 265.85% від обсягу економіки  Піднебесної.

Читайте також: ФРС проти фондових ринків, зубожіння найбагатших та заборони Apple

Повернення доларів в США сповільнюється

Репатріація долара в США в період з липня по вересень впала до 93 млрд доларів, що складає половину обсягу другого кварталу і менше третини від 300 млрд доларів, які повернулись в США у першому кварталі, демонструють дані поточного рахунку США. Стрімке повернення компаніями США коштів, які вони тримали закордоном, на початку року відбулось через впроваджені податкові переваги і стало ключовим ресурсом підтримки для Wall Street, зазначає Reuters. Сповільнення відповідних надходжень є тривожним сигналом для інвесторів.

Потужна репатріація відбулась як результат нової регуляторної політики, яка дозволяла уряду США обкладати податком накопичені закордоном прибутки, незалежно від місця їх збереження. Раніше компанії відкладали виплати податків до США на світові прибутки до моменту повернення коштів в країну. Зміни дозволили повернути частину з близько 3 трлн доларів, які належать американським фірмам і зберігаються в інших юрисдикціях. Повернення відбувалось у вигляді готівки або цінних паперів.

Проте тепер, за даними інвестиційного банку JPMorgan, цей потік грошей перейшов до низхідної траєкторії. До того ж у зв’язку з тим, що більшість компаній вже забронювали одноразову виплату на цей рік, репатріація в останньому кварталі, як очікується, продовжить знижуватися.

Зниження цього виду надходжень вплине на ринки, оскільки репатріація допомогла профінансувати рекордний викуп акцій США в цьому році на 1 трлн доларів. Але після цього акції США пережили погані часи і в останньому кварталі індекс S&P500 показав найгірші результати від 2008 року. Отож, у випадку подальшого скорочення потоку зникне і додаткова підтримка для фондового ринку, застерігають у JPMorgan.

Компанії через додаткові доходи від репатріації скоротили емісію облігацій. 10 найбільших транснаціональних компаній США, в тому числі 6 технологічних гігантів, продали нуль бондів у 2018 році при залученні в середньому 80 млрд доларів в рік в останні 3 роки. Це покращило показники бондів у 2018 році. Репатріація також підтримувала долар за межами США, де скорочувалася його пропозиція. Тепер відповідно скорочення потоків може стримати ріст валюти.

Читайте також: Рік перших ластівок

Ринки завершують жахливий для них рік зі стриманим оптимізмом

В останній день року фондові індекси США стрибнули угору, завершивши на позитивній ноті найгірший за десятиліття рік для ринків. Зростання відбулось на тлі заяв Дональда Трампа про «значний прогрес» у торгівельних переговорах з Китаєм після телефонної розмови лідерів США і Китаю у суботу. Слова президента США дозволили продовжити висхідну траєкторію ринків останнього тижня, яка прийшла на зміну серії катастрофічних розпродажів другої половини 2018 року. Так індекс S&P 500 втратив в грудні 9%, що стало найгіршим показником від часів Великої Депресії. За рік індекс впав на 6%, що є найглибшим річним падінням від часів кризи 2008 року.

Це був рік ринкової турбулентності, політичної невизначеності та перегляду ключовими країнами міжнародної торгівельної політики. Протекціоністська політика США загострила до стану торгівельної війни суперництво з Китаєм, а також призвела до конфліктів з ЄС через підвищення адміністрацією Трампа тарифів на європейський імпорт сталі та алюмінію. Крім того, побоювання викликають певна безпорадність СОТ у новій міжнародній ситуації.

Тим не менш, бики сподіваються, що прогрес в торгівельних переговорах між США та Китаєм, більш чітке прояснення намірів Федеральної резервної системи і надходження нових даних щодо корпоративних доходів нададуть інвесторам впевненості і повернуть у січні на ринки оптимізм, аналізує ситуацію MarketWatch.

За оцінками FactSet, у четвертому кварталі очікуваний прибуток для компаній S&P 500 зросте на 12,4%. Хоча такий показник є певним сповільненням у порівнянні з третім кварталом, це все одно означитиме двозначне зростання прибутків в корпоративній Америці протягом п’яти кварталів підряд. Загальні економічні дані щодо ділової активності в США також, як очікується, продемонструють, що побоювання деяких аналітиків щодо можливої рецесії є перебільшенням. Також є сподівання, що в січні нове засідання Комітету з відкритих ринків ФРС надасть більше інформації щодо політики регулятора і зменшить невизначеність, заспокоївши ринки.

Але так само, визнає MarketWatch, низка гірших, ніж очікується, економічних даних або гостра політика ФРС може знівелювати крихкі оптимістичні настрої, які почали з’являтися на фондових ринках.

Читайте також: Сповільнення світової економіки, обвал Johnson & Johnson та нові старі проблеми Facebook